Podsumowanie maja w europejskich liniach

3 lipca 2016 11:07
1 komentarz
Ryanair przewozi już o niemal milion pasażerów miesięcznie więcej niż Lufthansa i cały czas powiększa swoją przewagę. Natomiast airberlin niedługo może wypaść z czołowej dziesiątki.
Reklama
W maju Ryanair przewiózł 10,6 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym miesiącu i zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich europejskich linii lotniczych.


Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, irlandzka linia woziła pasażerów przede wszystkim na trasach między Wielką Brytanią a Hiszpanią (1,12 mln zaoferowanych miejsce), wewnątrz Włoch (1,05 mln) i między Wielką Brytanią a Irlandią (742 tys.). W całym miesiącu przewoźnik zaoferował łącznie 11,34 mln miejsc, co oznacza, że średnie wypełnienie wyniosło dokładnie 93,5 proc.

Dwucyfrowy wzrost Ryanaira wynikał głównie z ekspansji i nowych tras. W porównaniu do maja 2015 r. linia uruchomiła aż 143 nowe połączenia (w tym wiele sezonowych), co prawda równocześnie kasując aż 106 tras. Wśród nowych połączeń najwięcej miejsc Ryanair zaoferował na połączeniach z Berlinu-Schonefeld do Rzymu-Ciampino i Barcelony oraz z Mediolanu-Malpensy do Londynu-Stansted - po 11,7 tys. miejsc w maju (loty dwa razy dziennie na każdej z tych tras).

Druga w rankingu europejskich linii Lufthansa Group (Lufthansa, Swiss, Austrian i Eurowings) zanotowała niewielki spadek o 3,3 proc. do 9,7 mln pasażerów, w efekcie czego niemiecki koncern przewiózł o niemal milion pasażerów mniej niż Ryanair.

Sama Lufthansa w porównaniu do maja 2014 r. otworzyła 19 nowych tras, ale wśród nich tylko jedna (z Frankfurtu do Luksemburga) miała oferowanie ponad 10 tys. miejsc miesięcznie. Przewoźnik zamknął w tym czasie za to aż 27 połączeń - część z nich została całkowicie skasowana, a część przejęła należąca do koncernu linia Eurowings. Lufthansa w porównaniu do maja 2015 r. przestała latać m.in. z Frankfurtu do Stavanger, Grazu i Salzburga oraz z Monachium do Genewy.

Linia Eurowings przejęła lub uruchomiła aż 98 tras w porównaniu do maja 2015 r. - jednak większa ich część to po prostu zmiana obsługującej linii z Lufthansy lub Germanwings. Austrian Airlines uruchomiły dziesięć nowych połączeń, w tym rejsy dalekodystansowe z Wiednia do Szanghaju i Miami. Z rozkładu spółki w porównaniu do maja 2015 r. zniknęły za to m.in. trasy do Baku, Delhi i Dubaju. Z kolei Swiss uruchomił dziesięć tras (m.in. z Genewy do Monachium z ponad 12 tys. miejsc miesięcznie), a zamknął 12 (m.in. z Bazylei do Hamburga i Londynu-City).

Bardzo duży wzrost zanotował trzeci w rankingu koncern IAG (British Airways, Aer Lingus, Iberia i Vueling). Wszystkie linie razem przewiozły o 7,3 proc. pasażerów więcej niż w maju 2015 r. i dzięki temu zbliżyły się do Lufthansy na niecały milion osób.

W porównaniu do ubiegłego roku w siatkach połączeń linii z tego koncernu znalazło się ponad 100 nowych tras. Największe oferowanie spośród nich jest na nowych rejsach Vuelinga z Amsterdamu do Londynu-Luton (11,3 tys. miejsc miesięcznie) i Aer Lingusa z Dublina do Berlina-Tegel (10,1 tys.).

W czołowej dziesiątce europejskich linii warte odnotowania są ciągłe spadki ruchu airberlin. Niemiecki przewoźnik w maju obsłużył 2,7 mln osób, o 4,1 proc. mniej niż rok wcześniej. W połączeniu z dwucyfrowym wzrostem znajdującego się pozycję niżej w rankingu Norwegiana oraz dynamicznym rozwojem kolejnych linii (w tym zbliżających się do pierwszej dziesiątki Pegasusa i Wizz Aira), wkrótce należy się spodziewać zniknięcia airberlin z czołowej dziesiątki.

Analizę publikujemy z opóźnieniem z uwagi na to, że Aerofłot podaje dane przewozowe dopiero pod koniec miesiąca.

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-07-06 15:23   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Udział tanich linii w oferowaniu w portach lotniczych zdecydowanie rośnie. Im mniejszy port tym większy udział taniej linii . W WAW jest to 19,7 % . Szkoda , że inne polskie porty nie są w zestawieniu . Podejrzewam jednak ,że jest tam ten procent większy . A kończy się na 100 % w WMI. zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy