×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Lepsze wyniki i więcej pasażerów


W pierwszym półroczu LOT zarobi na działalności podstawowej ok. 30 mln zł. To znacznie lepiej niż w zeszłym roku - w całym 2015 r. przewoźnik stracił na działalności podstawowej 46,5 mln zł, a netto - 327,1 mln zł.


Wyniki LOT-u za zeszły rok są dużo gorsze od planów, a nawet od informacji podawanych na początku roku przez przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa. W styczniu wiceminister Filip Grzegorczyk powiedział w Sejmie, że LOT mógł stracić w 2015 r. 25 mln zł na działalności podstawowej i nawet 250 mln netto. Oryginalny plan restrukturyzacji linii zakładał ok. 125 mln zł zysku operacyjnego i ok. 80 mln netto.

Większa od zakładanej strata netto to głównie efekt wahań kursów walut, niekorzystnych dla LOT-u (bo przewoźnik w dużej mierze rozlicza się w dolarach), oraz transakcji związanych z flotą. Największy wpływ miało księgowe rozliczenie sprzedaży i leasingu zwrotnego sześciu embraerów 170 - tłumaczy rzecznik LOT-u, Adrian Kubicki, w rozmowie z PAP-em. Według niego, na ujemny wynik wpłynęła też konieczność przejęcia 10 bombardierów Q400 po upadłym Eurolocie. 

Jednak głębsza od zakładanej strata na działalności podstawowej oznacza, że LOT tracił również na przewozach pasażerów.

Kubicki zapewnia jednak, że 2016 r. będzie lepszy.

Już w czerwcu spółka zaczęła zarabiać na lataniu. Szacujemy, że na koniec czerwca skumulowany zysk na działalności podstawowej wyniesie około 30 mln zł. Dzięki podjętym od początku roku działaniom dodatni wynik udało się osiągnąć wyjątkowo szybko - powiedział w rozmowie z PAP-em.Zgodnie z planem w 2016 r. LOT powinien zarobić na działalności podstawowej ok. 125 mln zł. W rozmowie z Pasazer.com prezes linii Rafał Milczarski zaznacza jednak, że liczy na osiągnięcie lepszego wyniku niż to minimum.

Rośnie też liczba pasażerów. Do końca maja LOT przewiózł ich ok. 2 mln, a w całym roku ma to być ok. 5,5 mln osób. W 2015 r. ruch LOT-u wyniósł 4 mln pasażerów. 

Wzrost wynika z rozwoju siatki połączeń po zniesieniu ograniczeń Komisji Europejskiej w związku z otrzymaną przez LOT pomocą publiczną. Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, w okresie od stycznia do maja 2016 r. LOT zaoferował pasażerom łącznie niemal 3 mln miejsc, co oznacza, że samoloty przewoźnika latały wypełnione średnio w dwóch trzecich. W tych samych miesiącach 2015 r. w sprzedaży było niecałe 2,5 mln miejsc - LOT zwiększył ofertę o 20,4 proc. 

W całym 2016 r. LOT zaoferuje pasażerom ok. 7,5 mln miejsc. To o 22,3 proc. więcej niż w całym 2015 r. gość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie