PAŻP wprowadziła pionowy podział przestrzeni

22 kwietnia 2016 09:36
3 komentarze
Od 3 marca nad Polską może latać więcej samolotów - Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadziła podział pionowy przestrzeni powietrznej. Po raz pierwszy w historii w polskiej przestrzeni powietrznej nie tworzą się opóźnienia.
Reklama
Podział pionowy przestrzeni powietrznej to w uproszczeniu przecięcie każdego sektora przestrzeni (czyli obszaru odpowiedzialności kontroli ruchu lotniczego) na dwie warstwy. Dolna rozciąga się do poziomu lotu FL365 (czyli wysokości 11 km), a górna - powyżej niego. Za każdą z warstw odpowiada teraz inna para kontrolerów.

- Dzięki wprowadzeniu podziału pionowego w marcu udało nam się zmniejszyć wskaźnik opóźnień en-route [generowanych w związku z zarządzaniem kontrola powietrzną, a nie np. na lotniskach - red.] do zera - mówi w rozmowie z Pasazer.com Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy PAŻP.

Zgodnie z danymi Eurocontrol, w marcu br. samoloty nad Polską były opóźnione średnio o 0,01 minuty (wliczając loty punktualne). Rok temu wskaźnik ten wynosił 0,09 minuty. Dla porównania, w marcu 2016 r. nad Francją samoloty były opóźniane o średnio ponad 2 minuty.

Podział pionowy przestrzeni powietrznej nad Polską miał zostać wprowadzony już w 2015 r. Stało się to możliwe po przejściu na nowy system kontroli ruchu powietrznego Pegasus 21. Jednak początkowo system w okresie przejściowym obniżył przepustowość. Do tego w PAŻP brakowało kontrolerów, a szkolenia były opóźnione. O sytuacji w Agencji rok temu pisaliśmy w Raporcie Pasazer.com.


Bez podziału pionowego przestrzeń nad Polską - jedna z najbardziej zatłoczonych w Europie - była zakorkowana. Nasz kraj był jednym z głównych twórców opóźnień en-route w Europie.

- Jedną z pierwszych decyzji nowej prezes PAŻP Magdaleny Jaworskiej [powołanej w lutym 2015 r. - red.] było przełożenie terminu wprowadzenia podziału pionowego przestrzeni na marzec 2016 r. Agencja potrzebowała czasu na przygotowanie się do wdrożenia tego projektu, dodatkowy czas został optymalnie wykorzystany. PAŻP przygotowała się do uruchomienia podziału pionowego, rozwiązanie działa, przy jego bezpośrednim wdrożeniu nie odnotowaliśmy większych problemów - podkreśla Karpiński.

Od czerwca przepustowość wzrośnie jeszcze bardziej, bo PAŻP zwiększy pojemność dolnych sektorów. Według Karpińskiego, jeśli nie wystąpią żadne inne okoliczności utrudniające prowadzenie ruchu lotniczego, np. anomalia pogodowe, możliwe będzie utrzymanie zerowego poziomu opóźnień.

Zasady działania podziału pionowego przestrzeni powietrznej tłumaczy udostępniony przez PAŻP dla Pasazer.com film. Agencja podkreśla, że poza zwiększeniem przepustowości taki podział wpływa też na wzrost bezpieczeństwa i ograniczenie emisji dwutlenku węgla, bo samoloty nie marnują czasu w wyniku zatłoczenia przestrzeni.

Podział pionowy przestrzeni powietrznej Polski. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej from Agencja PAŻP on Vimeo.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_64146 2016-04-27 11:29   
gość_64146 - Profil gość_64146
Filmik na pewno jak za zboże....
Polish Creative Group już pracował z Eurolotem, aż im ktoś nie podliczył tej pracy i pogonił.
gość_d0ae8 2016-04-22 14:11   
gość_d0ae8 - Profil gość_d0ae8
Czy to ważne w tym momencie? Ciekawa informacja
gość_c0a2f 2016-04-22 12:25   
gość_c0a2f - Profil gość_c0a2f
Ciekawe ile kosztowała realizacja tego filmiku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy