Duże zamówienia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 kwietnia 2016 17:48
W ciągu ostatniego miesiąca Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowy na zakup systemów kontroli ruchu lotniczego za łącznie ponad 26 mln zł. Dzięki inwestycjom wzrośnie poziom bezpieczeństwa w powietrzu i na lotniskach.
Reklama

Agencja pod koniec marca podpisała kontrakt z hiszpańską firmą Indra Sistemas na rozbudowę systemu zarządzania ruchem Pegasus 21. System ten został wdrożony jesienią 2013 r., początkowo w podstawowej wersji - dostarczyła go ta sama firma. Jego uruchomienie przebiegało z trudnościami i przez długi czas przepustowość polskiej przestrzeni powietrznej była ograniczona. Opisywaliśmy to szczegółowo w raporcie Pasazer.com.

Cały czas trwa rozbudowa systemu Pegasus 21, częściowo wynikająca ze zmieniających się przepisów unijnych.

Najnowsza inwestycja związana z tym systemem to rozbudowa go o funkcję CPDLC - Controller-Pilot Data Link Communications. W pewnym uproszczeniu to podsystem, który umożliwia kontrolerom wysyłanie wiadomości tekstowych do kokpitu samolotów. Piloci mogą automatycznie je potwierdzić i w podobny sposób odesłać. W ten sposób następuje ograniczenie liczby komend głosowych.

System CPDLC znacznie poprawia bezpieczeństwo. Polecenia kontrolerów stają się czytelniejsze - bo są w formie tekstowej. Piloci mogą szybciej i łatwiej przekazać odpowiedź na ziemię, mogą też automatycznie przekazać polecenie do autopilota, bez ręcznego wprowadzania zmian. Do tego taka forma komunikacji zmniejsza "zatłoczenie" fal radiowych. Komunikaty głosowe są mniej czytelne, do tego naraz kontroler może rozmawiać tylko z jedną załogą.

Wdrożenie CPDLC to jeden z wymogów unijnego projektu Single European Sky. Musi on działać według tych samych specyfikacji we wszystkich państwach Unii.

PAŻP zapłaci za wdrożenie systemu CPDLC 5,3 mln euro brutto. Indra otrzymała to zlecenie bez przetargu, bo jako dostawca systemu Pegasus 21 jest jedyną firmą, która może to zrobić.

Agencja inwestuje także w zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na lotniskach. PAŻP w marcu podpisała kontrakt z firmą Saab Technologies z Holandii na dostawę, instalację i uruchomienie systemu zobrazowania powierzchni lotniska. Umowa jest warta 3,3 mln zł.

W marcu PAŻP zawarł też umowę z Indra Sistemas na dostawę platformy walidacyjno-testowej iTEC dla polskiej i litewskiej służby kontroli ruchu lotniczego. Wartość tego kontraktu nie została ujawniona.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama