Sprint Air poleci z Radomia. Aż cztery nowe kierunki

26 lutego 2016 12:05
68 komentarzy
Linia lotnicza Sprint Air uruchomi rejsy z radomskiego lotniska. Będzie to trzecia linia lotnicza, która spróbuje swoich sił na lotnisku w Sadkowie. Jedną z tras będzie Praga, która dla Czech Airlines okazała się nierentowna.
Reklama
Przewoźnik ogłosił dziś (26.02) że uruchomi cztery nowe połączenia z Radomia - do Gdańska, Wrocławia, Pragi i Berlina. Rejsy wystartują od 18 kwietnia i będą odbywać się dwa razy w tygodniu, z wyjątkiem rejsów do Gdańska, które odbywać się będą raz w tygodniu. Połączenia obsługiwana będą przez 33-miejscowy samolot typu saab 340.

Obecnie Sprint Air lata na trzech trasach z Polski: z Warszawy do Zielonej Góry oraz z Szyman do Berlina i Krakowa.

Pierwsze linie pojawiły się w Radomiu we wrześniu 2015 r. - ponad rok po wpisaniu portu lotniczego do rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego, czyli jego oficjalnym otwarciu. Najpierw airBaltic poleciał do Rygi, a po kilkunastu dniach Czech Airlines rozpoczęły rejsy do Pragi. Obydwa połączenia cieszyły się znikomym zainteresowaniem.

airBaltic wycofał się z Radomia po niecałych trzech miesiącach. Czech Airlines najpierw skasowały połączenie w październiku, powołując się na brak sprzętu do odladzania na tym lotnisku. Po publicznym sporze z lotniskiem linia zdecydowała się na powrót do Radomia od grudnia, ale w formule czarterowej. Za rejsy z międzylądowaniem w Ostrawie płaciły radomskie biura podróży - Czech Airlines otwarcie twierdziły, że pasażerów jest zbyt mało, by trasa mogła funkcjonować w pełni komercyjnie.
Umowa z Czech Airlines zakończyła się ostatni poniedziałek (22.02).

- Cieszy nas możliwość rozwijania siatki połączeń pasażerskich w oparciu o regionalne lotniska, takie jak Port Lotniczy Radom. Liczymy, że ciekawa, różnorodna oferta lotów w połączeniu z atrakcyjnymi cenami biletów zachęci wielu mieszkańców regionu do podróżowania z radomskiego lotniska zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych - mówi Jarosław Chłopecki, dyrektor handlowy Sprint Air.

Sprzedaż biletów na nowe rejsy Sprint Air zostanie uruchomiona w najbliższy wtorek, 1 marca. Bilety będzie można kupić zarówno na stronie internetowej przewoźnika. Najtańsze bilety na trasach krajowych kosztować będą 99 złotych, a na lotach zagranicznych - 149 zł.

Komentarz Pasazer.com

Do tej pory przewoźnicy wykorzystywali na trasach z Radomia większe samoloty (78-miejscowe bombardiery Q400 i czasami nieco mniejsze ATR-y). Mniejsza liczba miejsc w saabach Sprint Aira daje szanse na nieco lepsze ich zapełnienie - airBaltic i Czech Airlines notowały wypełnienia nieprzekraczające 20 proc.

Jednak z czterech kierunków, które będzie obsługiwał Sprint Air, wszystkie mogą budzić wątpliwości co do potencjału.

Największe - Praga. Wypełnienie lotów Czech Airlines (przewoźnik otwarcie mówił, że na tej trasie nie ma potencjału) świadczy o tym, że nawet mniejsze samoloty Sprint Aira będzie trudno zapełnić w zadowalającym stopniu. Może się to udać, jeśli bilety będą bardzo tanie, ale to nie wróży dobrze rentowności trasy.


Loty krajowe są zagadką. Przejazd z Radomia do Wrocławia i Gdańska samochodem lub pociągiem trwa znacznie dłużej niż samolotem, co powinno dać szansę Sprint Airowi. Trudno oczekiwać, by pasażerowie latali do tych miast i przesiadali się tam np. na Ryanaira czy Wizz Aira - koszt dolotu dla tego segmentu podróżnych będzie zbyt duży, zwłaszcza biorąc pod uwagę bliskość Warszawy z większą ofertą low-costów.

Wydaje się, że największe szanse ma połączenie do Berlina. To pierwsza trasa z Radomia, którą można nazwać lotem do hubu. Jednak aby skorzystać z tej zalety, Sprint Air musiałby zawrzeć umowę interline lub code-share z airberlin lub Lufthansą. Bez tego potencjał trasy jest wątpliwy - trudno spodziewać się dużego ruchu biznesowego lub turystycznego między Radomiem a stolicą Niemiec, zwłaszcza przy lotach dwa razy w tygodniu.

Choć oferta Sprint Aira jest już nieco bardziej sensowna niż kompletnie nietrafione pomysły z lotami airBaltic i Czech Airlines, to wciąż nie jest idealna oferta dla Radomia. Wypełnienie samolotów z uwagi na mniejszą liczbę miejsc będzie wyższe, ale to tylko statystyczna poprawa. Biznesowe kłopoty lotniska będą trwały.


Paweł Cybulak, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-04-03 12:37   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Na lokalnych radomskich stronach wyborczej promowane jest lotnisko w Radomiu i jego możliwości latania z przesiadkami zobacz link
gość_834ce 2016-03-21 14:00   
gość_834ce - Profil gość_834ce
Chciałem polecieć w Lipcu do Gdańska z RDO. Okazuje się że rezerwacje można zrobić tylko do 17 czerwca bo do tego terminu jest PODPISANA UMOWA!!!. Pani powiedziała na infolinii iż dopiero jak będzie obłożenie, itd to przemyślą przedłużenie kontraktu.....taka ciekawostka mała....
invicta 2016-03-07 15:34   
invicta - Profil invicta
Właśnie ogłosili, że póki co zostają też w SZY z lekką modyfikacją rozkładu :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy