×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Samorząd Quebecu ratuje CSeries


Władze kanadyjskiej prowincji Quebec zainwestują miliard dolarów w gotówce w Bombardiera, co pozwoli firmie na dokończenie procesu certyfikacji modelu CSeries. Samorząd obejmie 49,5 proc. udziałów w nowo utworzonej spółce celowej.Inwestycja samorządu pozwoli doprowadzić do końca proces testów i certyfikacji modelu CSeries. Ten nowy odrzutowiec pasażerski kanadyjskiego producenta cieszy się mniejszym niż oczekiwano powodzeniem. Bombardier próbował sprzedać projekt Airbusowi, ale te rozmowy do niczego nie doprowadziły. 

Aby poprawić swoją słabą sytuację finansową, Bombardier zdecydował się dokonać odpisu 3,2 mld dolarów kanadyjskich kosztów rozwoju programu oraz wydzielić CSeries do nowo utworzonej spółki. 

Samorząd Quebecu ma duży interes we wsparciu Bombardiera, bo ewentualne problemy finansowe tej spółki spowodowałoby zwolnienia i osłabiły gospodarkę tej prowincji. Główna siedziba firmy i zakład montażu odrzutowców biznesowych znajdują się w Dorval w Quebecu, samoloty komercyjne (w tym CSeries) są montowane w Mirabel w Quebecu. W tej samej prowincji, w La Pocatiere, znajduje się zakład montażu pojazdów kolejowych Bombardiera.

- Porozumienie z samorządem Quebecu to kluczowy krok w programie CSeries. Jestem pewien, że razem doprowadzimy ten projekt do seryjnej produkcji i uczynimy z niego komercyjny sukces - powiedział Alain Bellemare, dyrektor wykonawczy Bombardiera. 

Na umowę zgodę wyraził już rząd francuskojęzycznej prowincji, ale potrzebne są jeszcze zgody urzędów regulacyjnych. Bombardier oczekuje, że transakcję uda się sfinalizować do 1 stycznia 2016 r.

Firma szacuje, że potrzebuje ok. 2 mld dolarów inwestycji, by program CSeries zaczął przynosić pozytywne przepływy gotówkowe (co nie jest równoznaczne z osiągnięciem rentowności modelu). Ma to nastąpić ok. 2020-2021 r. Inwestycja samorządu zapewnia połowę niezbędnych środków. gość_adad5 - Profil
gość_adad5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie