Samorząd Quebecu ratuje CSeries

30 października 2015 08:36
1 komentarz
Władze kanadyjskiej prowincji Quebec zainwestują miliard dolarów w gotówce w Bombardiera, co pozwoli firmie na dokończenie procesu certyfikacji modelu CSeries. Samorząd obejmie 49,5 proc. udziałów w nowo utworzonej spółce celowej.
Reklama
Inwestycja samorządu pozwoli doprowadzić do końca proces testów i certyfikacji modelu CSeries. Ten nowy odrzutowiec pasażerski kanadyjskiego producenta cieszy się mniejszym niż oczekiwano powodzeniem. Bombardier próbował sprzedać projekt Airbusowi, ale te rozmowy do niczego nie doprowadziły.

Aby poprawić swoją słabą sytuację finansową, Bombardier zdecydował się dokonać odpisu 3,2 mld dolarów kanadyjskich kosztów rozwoju programu oraz wydzielić CSeries do nowo utworzonej spółki.

Samorząd Quebecu ma duży interes we wsparciu Bombardiera, bo ewentualne problemy finansowe tej spółki spowodowałoby zwolnienia i osłabiły gospodarkę tej prowincji. Główna siedziba firmy i zakład montażu odrzutowców biznesowych znajdują się w Dorval w Quebecu, samoloty komercyjne (w tym CSeries) są montowane w Mirabel w Quebecu. W tej samej prowincji, w La Pocatiere, znajduje się zakład montażu pojazdów kolejowych Bombardiera.

- Porozumienie z samorządem Quebecu to kluczowy krok w programie CSeries. Jestem pewien, że razem doprowadzimy ten projekt do seryjnej produkcji i uczynimy z niego komercyjny sukces - powiedział Alain Bellemare, dyrektor wykonawczy Bombardiera.

Na umowę zgodę wyraził już rząd francuskojęzycznej prowincji, ale potrzebne są jeszcze zgody urzędów regulacyjnych. Bombardier oczekuje, że transakcję uda się sfinalizować do 1 stycznia 2016 r.

Firma szacuje, że potrzebuje ok. 2 mld dolarów inwestycji, by program CSeries zaczął przynosić pozytywne przepływy gotówkowe (co nie jest równoznaczne z osiągnięciem rentowności modelu). Ma to nastąpić ok. 2020-2021 r. Inwestycja samorządu zapewnia połowę niezbędnych środków.

Ostatnie komentarze

gość_d104a 2015-10-31 22:17   
gość_d104a - Profil gość_d104a
Samorząd Quebecu pokazuje jak należy wspierać rodzime firmy i dlatego w Kanadzie jest praca ... CS to duża inwestycja ale z dobrymi prognozami.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy