×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CityJet kupił linię Blue1 od SAS-u


Skandynawski przewoźnik SAS sprzedał drugą po norweskim Wideroe ze swoich linii zależnych. Fińska spółka Blue1 zostanie przejęta przez irlandzkiego CityJet, a po sfinalizowaniu transakcji jej marka zniknie z rynku.


Strony transakcji nie ujawniły, ile CityJet zapłaci za 100 proc. udziałów w Blue1. SAS podkreślił jednak, że sprzedaż będzie miała nieznaczny wpływ na tegoroczne wyniki finansowe przewoźnika.

Transakcja to element strategii SAS-u, który wyprzedaje udziały w innych liniach i wykorzystuje te zmiany do zoptymalizowania oferty i kosztów siatki regionalnej. 


Wskutek zakupu Blue1 CityJet od początku rozkładu letniego 2016 r. (czyli od końca marca przyszłego roku) przejmie obsługę wszystkich tras, na których latają obecnie samoloty Blue1. Zgodnie z wcześniej podpisaną umową, docelowo ma na nich wykorzystywać nowe bombardiery CRJ900. CityJet zamówił osiem odrzutowców tego typu, wszystkie na co najmniej trzy lata będą latać w barwach SAS-u w formule wet lease. Umowa obejmuje możliwość powiększenia floty o sześć CRJ900.

Przejmowana przez CityJet linia Blue1 ma we flocie obecnie pięć boeingów 717 (jeszcze na początku roku flota liczyła dziewięć takich maszyn). Wszystkie one zostaną wycofane z floty fińskiej spółki jeszcze w tym roku. SAS deklarował, że może je zastąpić używanymi boeingami 737-600, ale z uwagi na sprzedaż Blue1 prawdopodobnie to nie nastąpi. 


CityJet do tej pory nie był obecny w Europie Północnej. Spółka jest zarejestrowana w Irlandii, ale jej główną bazą jest lotnisko Londyn-City, z którego oferuje kilka tras do głównych ośrodków biznesowych w Europie. Linia oferuje też wiele lotów dla Air France-KLM, zarówno w formule wet lease, jak i code-share. Bazami dla tego segmentu działalności są Dublin, Rotterdam, Paryż-CDG i Antwerpia. 

SAS już w 2013 r. sprzedał 80 proc. udziałów w norweskiej linii regionalnej Wideroe. Pozostałych 20 proc. udziałów zamierza pozbyć się w następnym roku. 

Obecnie dla skandynawskiej linii na trasach regionalnych operuje w formule wet lease kilku przewoźników: Flybe, Danish Air Transport i Cimber, a od marca dołączy także CityJet.

fot. Dominik Sipinskigość_e223f - Profil
gość_e223f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie