×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Blue1: Boeingi 737 zastąpią B717


SAS, właściciel fińskiej linii Blue1 ogłosił plany zmian we flocie swej spółki zależnej. Do końca 2015 roku zniknie 9 boeingów 717. W zamian pojawi się prawdopodobnie pięć większych B737-600.Decyzja o zmianach flotowych w Blue1 tłumaczona jest przyjęciem ogólnej strategii, która ma pomóc w osiągnięciu lepszych wyników finansowych grupy SAS. Zmiany wyznaczone zostały w planie restrukturyzacyjnym, który wdrażany jest intensywnie od 2012, kiedy groźba bankructwa SAS-u była bardzo realna. Jednym z jego elementów jest redukcja liczby typów samolotów z 11 do 4.

W związku z tym w Blue1 stare i drogie w utrzymaniu B717 zostaną prawdopodobnie zastąpione przez pięć boeingów 737-600. W wyniku tej zmiany zmniejszą się jednak możliwości oferowania linii o ok. 40 proc.


Wybór takiego modelu dla spółki zależnej ma także uzasadnienie w strategii grupy. Założenie jest takie, że SAS, będzie operował tylko na większych maszynach mogących przewieźć powyżej 120 osób (B737 i A320). Mniejsze samoloty - jak bombardiery CRJ900 - zostaną włączone do floty przejętego niedawno Cimbera. Dzięki temu trasy o mniejszym popycie przekazane będą do innych przewoźników - głównie wspominanego Cimbera (na rejsy z Kopehnagi) oraz FlyBe, z którym także podpisano umowy na wykorzystanie 4 ATRów 72 (na rejsy ze Sztokholmu).

Boeingi 737, które będzie wykorzystywał Blue1 będą zatem stanowić rezerwę flotową dla głównej linii grupy. Pozwoli to na bardziej efektywne i elastyczne wykorzystanie maszyn szczególnie w okresach poza szczytem (off-peak).

Fot. Dominik Sipinski
gość_27aae - Profil
gość_27aae
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie