×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Berlin-Schönefeld będzie rozbudowane


Władze spółki Flughafen Berlin Brandenburg, zarządzającej lotniskami w Berlinie, podjęły decyzję o rozbudowie lotniska Schönefeld. Ma to pozwolić na utrzymanie wystarczającej przepustowości do czasu otwarcia nowego portu i po zamknięciu Tegel.


Rada nadzorcza spółki FBB zatwierdziła wieloetapowy plan, który łącznie będzie warty 65 mln euro. Dzięki inwestycjom do 2023 r. przepustowość lotnisk Schönefeld i BER (nowego portu im. Willy'ego Brandta) ma wynieść 40 mln pasażerów rocznie. 

Inwestycje zostały zaplanowane w czterech etapach, a jednym z najważniejszych projektów jest budowa terminala dla linii niskokosztowych na lotnisku BER.

Pierwszy z nich, w latach 2016-17, obejmie krótkoterminowe projekty poprawiające przepustowość portu Schönefeld do momentu uruchomienia lotniska BER. Terminal B tego lotniska zostanie rozbudowany o nowe stanowiska check-in i kontroli bezpieczeństwa. Powstanie też zupełnie nowy terminal F, który znajdzie się na zachód od Terminala D. Poprawiony zostanie dojazd do terminali dla ruchu kołowego, przebudowane zostaną parkingi. 


W drugim etapie przebudowana zostanie infrastruktura lotnicza. Celem tego etapu jest maksymalnie zwiększenie przepustowości w latach 2017-2023, kiedy zgodnie z planem równolegle będą funkcjonować lotniska Schönefeld i BER (są one połączone - droga startowa Schönefeld jest jedną z dwóch dróg BER). Wtedy najprawdopodobniej zamknięte zostanie lotnisko Tegel. 

Drugi etap obejmuje m.in. budowę nowej drogi kołowania skracającej dojazd spod terminala Schönefeld do progu drogi startowej 25R, a także kilku innych dróg kołowania. 

Równolegle będzie przebiegał trzeci etap inwestycji, który będzie mniej dostrzegalny dla pasażerów. Obejmie on inwestycje przygotowujące infrastrukturę BER do rozbudowy - m.in. zwiększenie przepustowości systemu odwadniania, nawadniania, elektrycznego i chłodzącego, a także infrastruktury IT i telekomunikacyjnej. 

Ostatni etap zostanie wykonany w okolicach roku 2023. Na lotnisku BER powstanie wtedy zupełnie nowy i niezależny od reszty terminal dla linii niskokosztowych. To duża zmiana, bo do tej pory władze spółki chciały utrzymać BER jako lotnisko "one-roof", czyli ze wszystkimi terminalami w jednym budynku. 

Budowa nowego terminala na BER będzie związana z planowanym na 2023 r. oddaniem nowego terminala dla lotów rządowych na Schönefeld. To wpłynie na znaczne zmniejszenie przepustowości tego lotniska i wymusi przenosiny low-costów na BER. 

fot. FBBgość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie