Lotnisko Berlin-Schönefeld będzie rozbudowane

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 września 2015 10:22
2 komentarze
Władze spółki Flughafen Berlin Brandenburg, zarządzającej lotniskami w Berlinie, podjęły decyzję o rozbudowie lotniska Schönefeld. Ma to pozwolić na utrzymanie wystarczającej przepustowości do czasu otwarcia nowego portu i po zamknięciu Tegel.
Reklama
Rada nadzorcza spółki FBB zatwierdziła wieloetapowy plan, który łącznie będzie warty 65 mln euro. Dzięki inwestycjom do 2023 r. przepustowość lotnisk Schönefeld i BER (nowego portu im. Willy'ego Brandta) ma wynieść 40 mln pasażerów rocznie.

Inwestycje zostały zaplanowane w czterech etapach, a jednym z najważniejszych projektów jest budowa terminala dla linii niskokosztowych na lotnisku BER.

Pierwszy z nich, w latach 2016-17, obejmie krótkoterminowe projekty poprawiające przepustowość portu Schönefeld do momentu uruchomienia lotniska BER. Terminal B tego lotniska zostanie rozbudowany o nowe stanowiska check-in i kontroli bezpieczeństwa. Powstanie też zupełnie nowy terminal F, który znajdzie się na zachód od Terminala D. Poprawiony zostanie dojazd do terminali dla ruchu kołowego, przebudowane zostaną parkingi.


W drugim etapie przebudowana zostanie infrastruktura lotnicza. Celem tego etapu jest maksymalnie zwiększenie przepustowości w latach 2017-2023, kiedy zgodnie z planem równolegle będą funkcjonować lotniska Schönefeld i BER (są one połączone - droga startowa Schönefeld jest jedną z dwóch dróg BER). Wtedy najprawdopodobniej zamknięte zostanie lotnisko Tegel.

Drugi etap obejmuje m.in. budowę nowej drogi kołowania skracającej dojazd spod terminala Schönefeld do progu drogi startowej 25R, a także kilku innych dróg kołowania.

Równolegle będzie przebiegał trzeci etap inwestycji, który będzie mniej dostrzegalny dla pasażerów. Obejmie on inwestycje przygotowujące infrastrukturę BER do rozbudowy - m.in. zwiększenie przepustowości systemu odwadniania, nawadniania, elektrycznego i chłodzącego, a także infrastruktury IT i telekomunikacyjnej.

Ostatni etap zostanie wykonany w okolicach roku 2023. Na lotnisku BER powstanie wtedy zupełnie nowy i niezależny od reszty terminal dla linii niskokosztowych. To duża zmiana, bo do tej pory władze spółki chciały utrzymać BER jako lotnisko "one-roof", czyli ze wszystkimi terminalami w jednym budynku.

Budowa nowego terminala na BER będzie związana z planowanym na 2023 r. oddaniem nowego terminala dla lotów rządowych na Schönefeld. To wpłynie na znaczne zmniejszenie przepustowości tego lotniska i wymusi przenosiny low-costów na BER.

fot. FBB

Ostatnie komentarze

malin 2015-09-29 15:28   
malin - Profil malin
Nie mają wstydu ci Niemcy, faktycznie "Terminal entsteht, weil sich im Zuge des Ausbaus des bis 2023 geplanten Baus des Regierungsflughafens die Kapazität am Flughafen Schönefeld reduzieren wird" - planowana budowa "lotniska rządowego" do 2023 roku zredukuje przepustowość starego terminala. U nas by ich chyba zjedli, budżet czasowy i kosztowy wielokrotnie przekroczony, więc trzeba jeszcze zbudować w nagrodę i na wygodę lepszy terminal rządowy...
malin 2015-09-29 15:21   
malin - Profil malin
"Oddanie nowego terminala dla lotów rządowych na Schonefeld wpłynie na zmniejszenie przepustowości lotniska i wymusi przeniesienie low costów na BER". Czy dobrze rozumiem, że loty rządowe będą z terminala starego Schonefeld, a low cost będą przeniesione do nowego budynku w nowej części BBI? Aż tyle jest tych lotów rządowych?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N