×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


COMAC ARJ21 wejdzie do służby w lutym 2016 r.


Najnowszy istniejący chiński samolot pasażerski COMAC ARJ21-700 w lutym przyszłego roku rozpocznie regularne loty z pasażerami. Pierwszym przewoźnikiem jest Chengdu Airlines. Debiut miał nastąpić już w 2006 r.


Opóźnienie programu ARJ21 wynika głównie z problemów z uzyskaniem certyfikacji chińskiego urzędu lotnictwa (CAAC). Samolot został dopuszczony do lotów już w grudniu 2014 r., ale od tego czasu konieczne były dalsze poprawki związane m.in. z wnętrzem kabiny i systemami w kokpicie. 

Dopiero po wprowadzeniu m.in. tych zmian ARJ21 otrzyma pełen certyfikat typu. COMAC spodziewa się, że nastąpi to pod koniec tego roku. 


Linia Chengdu Airlines, która należy do COMAC-u, zamówiła 30 ARJ21-700. Klientami programu są głównie linie z Chin, w tym: Henan Airlines, Shandong Airlines i Joy Air. Wśród zagranicznych nabywców są linie lotnicze z Laosu (Lao Airlines), Birmy (Myanma Airways) i Indonezji (Merpati Nusantara Airlines). Zainteresowanie modelem wyraziły też firmy leasingowe: chińska ICBC i amerykańska GECAS. 

Wszyscy klienci zamówili model ARJ21-700, większy -900 nie cieszy się powodzeniem. Mniejszy wariant będzie miał do 90 miejsc, większy zaplanowano na maksymalnie 105. 

ARJ21 to odrzutowiec regionalny, pierwszy produkt chińskiej firmy COMAC. Silniki General Electric CF34 umieszczono w tylnej części kadłuba. 

fot. Dominik Sipinskigość_d8db4 - Profil
gość_d8db4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie