5 zdjęć z... kulinarnej Pragi

28 sierpnia 2015 12:16
Czeska Praga kojarzy się z pięknym Starym Miastem, imponującym zamkiem na Hradczanach i zawsze zatłoczonym Mostem Karola. My proponujemy szybkie zwiedzanie tego miasta nie śladem zabytków, a potraw - nie tylko knedlików.
Reklama

1. Przystawka - czeskie kanapki


Obložené chlebíčky to po prostu "chleb z czymś" - małe kanapki serwowane jako przekąski. Tradycyjnie Czesi i Słowacy jadają je przede wszystkim podczas obchodów Nowego Roku. Od pewnego czasu zyskują jednak popularność przez cały rok. Najlepsze chlebíčky w Pradze serwuje "Sisters" - malutki lokal położony w pasażu przy ulicy Dlouhej. Założyła go Hana Michopulu, pionierka kuchni gourmet i organicznej w Czechach. W kanapkach wykorzystuje naturalne i świeże składniki oraz oczywiście chleb na zakwasie.

2. Dla mięsożerców - wieprzowina z Přeštic


Mięso hodowanych w okolicach miasta Přeštice w regionie pilzneńskim świń ma bardzo unikalny smak. Gatunek ten był bliski wymarcia, ale teraz jest chroniony prawem czeskim przed mieszaniem z innymi. Z ich mięsa produkowane są najlepsze czeskie wędliny - w Pradze najlepiej spróbować ich w "Naše maso", masarni i restauracji położonej naprzeciwko "Sisters". Właściciele tego lokalu chcą przekonać klientów o najwyższej jakości mięsa, dlatego cała masarnia jest przeszklona, a składniki i proces transparentne. Kiełbasa z przesztickiej świni z ostrą musztardą jest doskonałym dodatkiem do czeskiego piwa.

3. Danie główne - kapuśniak i knedle z mięsem


O ile na etapie przystawek można eksperymentować, to główny posiłek w Pradze musi być tradycyjny. Zupa może być tylko jedna: zelňačka, czyli kapuśniak z kiszonej kapusty z jajkiem i często kiełbasą. Na drugie danie nie może zabraknąć knedlików. Te tradycyjne są robione z czerstwą bułką pokruszoną do ciasta. Do tego pieczeń wieprzowa zalana gęstym sosem, a dla przełamania - bita śmietana. Ten ostatni element wydaje się z innej bajki, ale pasuje do dania zaskakująco dobrze. Tę porcję tłuszczu trzeba popić piwem.

4. Pierniki zamiast ciasta


Pierniczki to najbardziej typowy czeski deser. Tradycyjnie, już od X wieku, wypiekiem zajmowali się mężczyźni, bo mieszanie mąki, wody i miodu (tylko te składniki wchodzą w skład czeskich pierników) było bardzo ciężkie. Poza zwykłymi piernikami w różnych kształtach Czesi specjalizują się jeszcze w sakrajdzie. To rolada z piernikowego ciasta z dodatkiem dżemu śliwkowego, orzechów, cukru i cynamonu. Jej nazwa pochodzi od prekleństwa "sakra" - wypowiada często podczas przygotowywania tego dość skomplikowanego ciasta. Koláček makový to okrągłe ciasto piernikowe z makiem w środku, a vanilkový rohlíček - rogalik (dosłownie "bułka") z ciasta z dodatkiem wanilii. Łakoci tych można spróbować w piekarni "Perníčkův sen" przy ul. Klimentskiej.

5. Lody dla ochłody


Czechy, podobnie jak Polska, przeżywają obecnie modę na tradycyjne, naturalne lody. Jedne z lepszych w centrum miasta można zjeść w lodziarni Cacao przy placu Republiki. Serwowane są tam zarówno lody gałkowe, jak i desery, a do specjalności należą lody o smaku lentilek.

fot. Dominik Sipinski
Pasazer.com uczestniczył w wycieczce na zaproszenie Eating Prague Tours.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy