×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Anna.aero: Najbardziej ruchliwe trasy świata


Najczęściej samoloty latają między Seulem a wyspą Czedżu w Korei. Na tej trasie jest też oferowanych najwięcej miejsce. Jednak pod względem współczynnika ASK, który uwzględnia również dystans, najbardziej ruchliwą trasą lotniczą świata jest Londyn-Nowy Jork.


Portal Anna.aero precyzyjnie wyliczył najbardziej ruchliwe trasy lotnicze świata w trzech kategoriach: pod względem liczby oferowanych miejsc, częstotliwości lotów oraz parametru ASK, czyli oferowanych pasażerokilometrów. 

Pod względem częstotliwości lotów trasa między Seulem-Gimpo a Czedżu nie ma sobie równych i utrzymuje się na szczycie tego rankingu od dawna. Jak wyliczył portal Anna.aero w oparciu o dane OAG Schedule Analyser, w sezonie letnim 2015 r. samoloty polecą na tej trasie niemal 36,4 tys. razy. Dla porównania, to więcej niż jest wykonywanych operacji na lotnisku w Krakowie przez cały rok. 

Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znalazła się trasa między Melbourne a Sydney, którą testowaliśmy w Oblatywaczu Pasazer.com. Rocznie to 27,7 tys. lotów. Kolejne miejsca również zajęły trasy krajowe: Sao Paulo - Rio de Janeiro (23,2 tys.), Mumbaj - Delhi (22,1 tys.), Surabaya - Dżakarta (20 tys.) i Tokio-Haneda - Fukuoka (19,9 tys.). 

Najpopularniejsza trasa międzynarodowa w tym rankingu znalazła się dopiero na 12. miejscu - było to połączenie Kuala Lumpur - Singapur (15,7 tys.). W czołowej piętnastce nie znalazła się żadna trasa europejska. 

Mniej więcej te same trasy, ale w innej kolejności znalazły się w czołówce rankingu pod względem liczby oferowanych miejsc. Klasyfikacja ta to pochodna częstotliwości rejsów oraz wielkości samolotów na nich używanych. Zwycięzcą również została trasa Seul-Gimpo - Czedżu z niemal 7 mln foteli oferowanych pasażerom rocznie. 

Także tutaj czołówka to głównie trasy krajowe. Na drugim miejscu znalazło się połączenie Sapporo-Chitose - Tokio-Haneda, na trzecim Tokio-Haneda - Fukuoka, a na czwartym Sydney - Melbourne. Pierwszą piątkę zamyka trasa międzynarodowa między Hong Kongiem a Tajwanem. Także w tym rankingu w czołowej piętnastce zabrakło rejsów europejskich. 

Ciekawostką jest różnica w ofercie na tych trasach. O ile np. pomiędzy Mumbajem a Delhi aż 53,7 proc. miejsc oferują linie niskokosztowe, to na rejsach Tajwan - Hong Kong i Pekin - Szanghaj latają wyłącznie linie tradycyjne. Wysoki udział low-costów jest też na połączeniu Surabaya - Dżakarta (48,9 proc.), Sajgon - Hanoi (47,3 proc.) i Dżakarta - Singapur (44,1 proc.).

Zupełnie inaczej wygląda jednak ranking w przypadku klasyfikacji ASK. Współczynnik ten uwzględnia liczbę oferowanych miejsc i długość lotu (nie bierze pod uwagę częstotliwości). Dlatego przewagę mają trasy dalekodystansowe. To wyjaśnia, czemu liderem jest lot Londyn-Heathrow - Nowy Jork-JFK. Trasa ta ma niemal 4 tys. długości, podczas gdy lot Seul - Czedżu - zaledwie 450 km. 

Heathrow jest zresztą niekwestionowanym królem tego rankingu. Loty z głównego londyńskiego lotniska zajęły wszystkie miejsca w czołowej piątce. Druga jest trasa do Dubaju, następnie do Hong Kongu, Los Angeles i Singapuru. Dopiero szóste miejsce zajęła najbardziej ruchliwa pod względem ASK trasa pomijająca Londyn (i równocześnie lider wśród lotów krajowych): Los Angeles - Nowy Jork-JFK. 

Niemal wszystkie trasy z największym ASK łączą z sobą duże huby: Londyn-Heathrow, Los Angeles, Nowy Jork-JFK, Tokio-Hanedę, Dubaj lub Singapur. Co ciekawe, w czołowej piętnastce nie ma ani jednego połączenia z Dohy lub Abu Zabi. Reklama


Booking.com
gość_ebb7f - Profil
gość_ebb7f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie