Airbus: EASA certyfikowała system ROPS dla A330

20 lipca 2015 18:58
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przyznała certyfikat opracowanemu przez Airbusa systemowi ochrony przed przekroczeniem pasa startowego Runway Overrun Prevention System (ROPS) dla rodziny airbusów A330.
Reklama
Ta pokładowa technologia zwiększa świadomość sytuacyjną pilotów podczas lądowania, zmniejsza ryzyko przekroczenia pasa startowego oraz w razie potrzeby zapewnia ochronę aktywną. Pierwsza maszyna A330 wyposażona w ROPS trafi w tym miesiącu do linii Korean Air. Warto dodać, że najnowsza certyfikacja była dla Airbusa bardzo ważna, ponieważ system ROPS w końcu jest dostępny we wszystkich rodzinach samolotów producenta z Tuluzy - od A320 do A380.

Przekroczenie pasa startowego jest najczęstszą przyczyną wypadków w lotnictwie komercyjnym na całym świecie. Opatentowany przez firmę Airbus system wylicza minimalną realistyczną odległość potrzebną do wylądowania i zahamowania na pasie i w czasie rzeczywistym porównuje ją z dostępną długością pasa. System wykorzystuje dane pogodowe, informacje o stanie nawierzchni i topografii pasa oraz wadze i konfiguracji samolotu. W zależności od wyników analizy ROPS może bezzwłocznie rozpocząć wydawanie ostrzeżeń dla pilotów, wspomóc załogę w procesie podejmowania decyzji o przejściu na drugie okrążenie lub w wyborze właściwego momentu rozpoczęcia hamowania przy przyziemieniu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airbus,a330,wlocie,media.jpg
- Każdego dnia pracujemy, by zwiększyć bezpieczeństwo tego i tak już najbezpieczniejszego środka transportu na świecie, i jesteśmy dumni, że władze i nasi klienci zdają sobie sprawę z ogromnych korzyści, jakie system ROPS zapewnia lotnictwu komercyjnemu. Ten najnowszy certyfikat wyznaczają ważny etap dla tej pionierskiej technologii – powiedział Didier Lux, wiceprezes i dyrektor ds. bezpieczeństwa produktów firmy Airbus.

System ROPS został zatwierdzony po raz pierwszy przez EASA w modelu A380 w 2009 roku. Obecnie jest już zainstalowany lub zamówiony w większości floty A380 na całym świecie. W 2011 roku Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) zaleciła FAA "aktywną współpracę z producentami samolotów i awioniki w celu opracowania technologii zmniejszającej lub eliminującej ryzyko przekroczenia pasa startowego oraz, po jej opracowaniu, nałożenie wymogu montażu takich urządzeń" (A-11-28). System ROPS wchodzi w skład podstawowej konfiguracji A350 XWB. Ponadto Airbus pracuje nad komercyjnym udostępnieniem ROPS dla samolotów innych producentów. Kolejna korzyść z użytkowania tego systemu nie jest związana bezpośrednio z bezpieczeństwem – linie lotnicze mogą oszczędzić pieniądze dzięki obniżeniu stawek ubezpieczeniowych dla wszystkich samolotów w niego wyposażonych.

Fot. Airbus Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy