Mikosz: Kolej nie jest naszym wrogiem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
6 lipca 2015 11:18
20 komentarzy
Możliwe, że LOT wprowadzi ofertę łączoną z podróżą koleją. Taka usługa - znana jako Rail&Fly - od dawna jest proponowana przez Deutsche Bahn. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest jednak skomplikowane technicznie i organizacyjnie.
Reklama
- Traktuje PKP Intercity jako partnera. Bardzo chciałbym wprowadzić rozwiązanie typu Rail&Fly, ale jest to skomplikowane technicznie. Najważniejsze, by było to wygodne dla pasażerów pod względem rezerwacji - powiedział portalowi Pasazer.com Sebastian Mikosz, prezes LOT-u, w kuluarach szczytu Star Alliance CEB w Warszawie.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Pasazer.com, rozmowy o wprowadzeniu wspólnej oferty lotniczo-kolejowej toczą się już w różnym tempie od kilku lat.

Oferta typu Rail&Fly polega na tym, że dzięki współpracy przewoźnika lotniczego i kolejowego pasażerowie mogą na jednym bilecie połączyć te dwa sposoby podróży. W ten sposób mogą dotrzeć do znacznie większej liczby miast, także nieposiadających lotnisk. Dzięki wspólnej rezerwacji cena jest często niższa niż przy osobnej (dojazd pociągiem może być nawet darmowy), a do tego pasażerowie zyskują pewność prostej zmiany biletu np. w przypadku opóźnienia.


Taki produkt jest bardzo popularny w Niemczech, gdzie Deutsche Bahn oferuje go we współpracy z ponad 70 liniami lotniczymi. Obejmuje tylko pociągi dalekobieżne, które zatrzymują się na 5,6 tys. stacji w całym kraju.

Dowóz koleją jest możliwy również do miast, gdzie są lotniska. Szybkie połączenia kolejowe są bardziej konkurencyjne niż samolot na trasach o długości do ok. 300 km. Dlatego Lufthansa nie wykonuje już połączeń lotniczych między Frankfurtem a Kolonią - przewoźnik ma ofertę AIRail, czyli podróż szybkim pociągiem ICE między tymi miastami. Bilet ten można łączyć z dalszymi lotami.

Podobną ofertę na trasach z Paryża do m.in. Brukseli i Strasburga ma Air France.

- Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby np. w przypadku utrudnień i opóźnień wysyłać naszych pasażerów koleją - deklaruje Mikosz.

Szansą na poprawienie współpracy PKP Intercity i LOT-u jest obecność w zarządzie przewoźnika Marcina Celejewskiego. Pełni on funkcję członka zarządu ds. handlowych - wcześniej był prezesem i członkiem zarządu spółki kolejowej.


Dużą przeszkodą do budowy wspólnej oferty LOT-u i Intercity może być jednak infrastruktura. Pociągi przewoźnika dalekobieżnego nie dojeżdżają do Lotniska Chopina ani do żadnego innego portu lotniczego w kraju.

Stacja kolejowa pod terminalem warszawskiego lotniska jest stacją czołową, co oznacza, że pociągi muszą tam kończyć lub zaczynać bieg. Jest mocno obciążona pociągami Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. Na dodatek z uwagi na układ torów teoretycznie pociągi dalekobieżne z Lotniska Chopina mogłyby kursować bezpośrednio jedynie w kierunku m.in. Białegostoku, Lublina czy Gdańska. Połączenia na południe i zachód kraju wymagałyby zmiany kierunku jazdy składu np. na dworcu Warszawa Zachodnia lub Wschodnia.

Również w Krakowie stacja kolejowa przy lotnisku jest czołowa. Do lotniska w Gdańsku prowadzi Pomorska Kolei Metropolitalna, która będzie wykorzystywana w ruchu regionalnym. Pozostałe duże lotniska nie mają bezpośredniego połączenia z siecią kolejową.

Wprowadzenie usługi Rail&Fly byłoby najbardziej prawdopodobne na połączeniach obsługiwanych składami Pendolino, czyli z Warszawy do Trójmiasta, Krakowa, Katowic i Wrocławia.

Dzięki sprzedaży biletów kolejowych LOT mógłby skompensować częściowo utratę pasażerów na trasach do Gdańska i Wrocławia. Przez latającego do tych miast z Modlina Ryanaira oraz lepszą ofertę kolejową po wprowadzeniu Pendolino LOT przewozi na nich mniej pasażerów niż rok temu - w maju spadki wyniosły (w odniesieniu do maja 2014 r.) -11,1 proc. do Wrocławia i -3,6 proc. do Gdańska.

fot. PKP Intercity, Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_71265 2015-07-15 09:53   
gość_71265 - Profil gość_71265
Mysle ze to bardzo ciekawa propozycja o ile tylko LOT i "kolej" beda sie w stanie porozumiec. Szczegolnie kierunek wschodni jest wielkim ulatwieniem dla lotniska Okecie bo przeciez nic nie stoi na przeskodzie aby pociagi z/do Bialegostoku czy Lublina dojezdzaly do Okecia a nie tylko do Warszawy Zachodniej. Pytanie tylko czy tabor jaki posiada "kolej" bedzie w stanie to zadanie wykonac (czy Dart moze dojechac do Okecia). Oczywiscie bedzie to mialo wplyw na niektore porty regionalne, gdy czesc potencjalnych klientow nie bedzie musiala decydowac o dacie wylotu na podstawie ograniczonej ilosci polczen z zagranicznymi hubami - bo raczej nalezy zakladac ze polaczenie kolejowe bedzie realizowane codziennie.
szydelm 2015-07-14 00:33   
szydelm - Profil szydelm
@gość_e5fb5
Z całym szacunkiem, ale współczuję Ci teściowej skoro nie potrafi się przesiąść na tak prostym dworcu. :)
gość_e5fb5 2015-07-13 22:15   
gość_e5fb5 - Profil gość_e5fb5
Piorun mysle ze nie dokonca masz racje. Te czasy nie minely. Napewno nie dla wszystkich. Jest jeszcze wiele osob ktore sa wstanie zaplacic wiecej byleby leciec bezposrednio a jezeli juz gdzies sie przesiadac to w WAW. I wlasnie na nich lot zarabia. Tesciowa ostatnio bala sie przesiasc na dworcu kolejowym w Krzyzu wlkp :) Jak myslisz czym poleciala do Kanady odwiedzic rodzine. Sa ludzie ktorze boja sie pojechac na wakacje do Chorwacji.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy