KLM zaprasza na święto van Gogha

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 marca 2015 08:39
KLM zaprasza do słynnego parku Keukenhof w pobliżu Amsterdamu do obejrzenia mozaiki z tysięcy tulipanów przedstawiającej portret Vincenta van Gogha. Ekspozycja dostępna będzie do 17 maja br. W ten sposób Holandia składa hołd genialnemu artyście w 125. rocznicę jego śmierci.
Reklama

W tym roku mija 125 lat od chwili śmierci wybitnego malarza Vincenta van Gogha, którego twórczość wciąż inspiruje wielu artystów na całym świecie. Dla uczenia jego dokonań artystycznych, w wielu krajach organizowane są unikatowe wystawy i uroczystości.

W tym roku, wydarzeniem tematycznym w Keukenhof jest mozaika przedstawiająca unikatowy portret Van Gogha o powierzchni 250 mkw., porośnięta tulipanami w różnych kolorach. Cebulki kwiatów zostały posadzone w październiku ubiegłego roku."Vincent van Gogh" kwitnie obok Rembrandta i Jana Steen w Alei Sław w Keukenhof. Tę jedyną w swoim rodzaju wystawę można podziwiać w Keukenhof do 17 maja br.

Na miejsce można łatwo dojechać z Amsterdamu samochodem (około godziny drogi) lub korzystając z publicznego transportu. Aby zaoszczędzić czas, można wybrać bezpośrednią wycieczkę z centrum Amsterdamu do Keukenhof. Lindbergh Tour & Travel oferuje do 6 wyjazdów dziennie.

Park Keukenhof, który otwarto dla zwiedzających w 1950 roku, tylko w pierwszym roku odwiedziło 236 tysięcy osób. W ciągu ostatnich 65 lat stał się on światowej sławy atrakcją.

Warto odwiedzić także inne wystawy tematyczne zorganizowane na terenie całego kraju w miejscach, gdzie Van Gogh mieszkał i tworzył. Muzeum van Goghaw Amsterdamie wystawia ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków oraz 700 listów. Tym samym jest to największa tego typu kolekcja na świecie. Do najcenniejszych zgromadzonych tu eksponatów należą płótna Vincenta Van Gogha m.in. "Jedzący kartofle", "Pokój van Gogha w Arles", jeden obraz z cyklu "Słoneczników" oraz "Pole pszenicy z krukami" – obraz namalowany na krótko przed śmiercią Vincenta i uważany za jego ostatni. Na miejscu można podziwiać także dzieła innych wybitnych malarzy, m.in. Paula Gauguina, Toulouse-Lautreca czy Léona Lhermitte’a i Jean-François Milleta.

Natomiast od 25 kwietnia br. Muzeum Kröller-Müllerw Otterlo zaprezentuje wystawę Van Gogh & Co. Dzieła artysty zostaną zestawione z obrazami takich malarzy, jak Paul Signac, Bart van der Leck, Jan Toorop i Auguste Renoir. Muzeum jest znane z dużej kolekcji obrazów Vincenta Van Gogha (87 płócien) oraz zbiorów rzeźby nowoczesnej na wolnym powietrzu.


Organizując wyjazd do Holandii, warto na chwilę zatrzymać się na wyjątkowym lotnisku bazowym linii KLM Schiphol-Amsterdam, gdzie również można poobcować ze sztuką, wstępując do światowej sławy Rijksmuseum, pierwszego na świecie muzeum zlokalizowanego na lotnisku. Miłośnicy tulipanów powinni koniecznie odwiedzić także "House of Tulips".
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama