Boeing: B757-200 TUI jako ecoDemonstrator

22 marca 2015 08:17
Boeing B757-200 "ecoDemonstrator", we współpracy z NASA i grupą TUI, rozpoczął testowanie w locie dwóch nowych technologii mających na celu poprawę parametrów technicznych, a także ekologicznych lotnictwa komercyjnego.
Reklama
Realizowany przez Boeinga program ecoDemonstrator, przyśpiesza testowanie, doskonalenie i wykorzystywanie nowych technologii oraz metod, które mogą poprawić wydajność i zmniejszyć hałas. Nowy cykl testów, przy użyciu samolotu B757-200 TUI Group, pozwoli zbadać dwie technologie. Na skrzydłach, NASA będzie sprawdzać nowe rozwiązania na krawędziach natarcia skrzydeł, w tym zmniejszenie przepływu laminarnego w pozostałej części skrzydła oraz tarczę Kruegera, która może chronić je przed owadami.

Natomiast na stateczniku pionowym, firmy przetestują aktywną kontrolę przepływu powietrza, która ma poprawić efektywność aerodynamiczną steru. Warto dodać, że na podstawie badań w tunelu aerodynamicznym, aktywna kontrola przepływu może poprawić efektywność steru nawet o 20 proc., a to pozwoli w przyszłości na projektowanie mniejszych stateczników pionowych.

- ecoDemonstrator koncentruje się na technologiach, które mogą poprawić wydajność linii lotniczych oraz zmniejszyć zużycie paliwa, emisję zanieczyszczeń i poziom hałasu. Poprzez program ecoDemonstrator Boeing inwestuje w innowacje przekładające się na korzyści dla środowiska i naszych klientów - powiedział Ray Conner, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes.

//www.pasazer.com/img/images/normal/tuifly,ecob757,media,boeing.jpg
W 2011 r. w ramach programu ecoDemonstrator, przy użyciu B737 Next-Generation linii American Airlines, przetestowano 15 technologii, w tym nową technologię "Advanced Technology Winglet", która obniży zużycie paliwa w nowym B737 MAX nawet o 1,8 proc. Natomiast przy użyciu B787 Boeinga przetestowano w sumie 25 technologii, w tym akustyczny, ceramiczny i kompozytowy wylot powietrza z silnika (acoustic ceramic matrix composite nozzle) zaprojektowany przez Boeinga w celu ograniczenia wagi i hałasu, a także nowe czujniki gazów cieplarnianych, raportowanie dotyczące turbulencji generowane w czasie rzeczywistym czy zmodyfikowany system ILS.

Partnerami B757 ecoDemonstrator dostarczającymi technologie i współpracującymi przy lotach testowych są m.in.: NASA, Rolls Royce, Honeywell, Rockwell Collins, General Electric i Panasonic. Więcej informacji na temat technologii B757/B787 ecoDemonstrator oraz pełną listę partnerów znaleźć można na stronie ecoDemonstrator.

Fot. Boeing Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy