×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus Group: Ponad 2 mld euro zysku netto


Airbus Group zarobiła w ubiegłym roku 2,34 mld euro netto. To wzrost o 59 proc. rok do roku. Z samej działalności związanej z samolotami cywilnymi koncern uzyskał 42,3 mld euro przychodu (wzrost o 7 proc.) i 2,67 mld euro EBITD-y (wzrost o 68 proc.).


Airbus Group  opublikowała dziś (27.2) w Monachium swoje imponujące wyniki finansowe za 2014 r., odzwierciedlające lepszą wydajność operacyjną z rekordowymi dostawami samolotów komercyjnych, przychodami oraz dużym portfelem zamówień. Na konferencji spółki w Niemczech obecny jest reporter Pasazer.com. 

- Osiągnęliśmy znaczną poprawę rentowności oraz przychodów w 2014 r. dzięki rekordowej liczbie zamówień oraz dobrym wynikom operacyjnym w większości działów. Dostarczyliśmy więcej samolotów cywilnych niż kiedykolwiek wcześniej, w tym pierwszego A350, nasza lista zamówień ponownie była ponad dwukrotnie większa niż liczba dostaw - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tom Enders, dyrektor wykonawczy Airbus Group.


Koncern w ubiegłym roku zanotował przychody w wysokości 60,7 mld euro (wzrost o 5 proc.) oraz EBITD-ę w wysokości 6,15 mld euro (wzrost o 37 proc.). Wynik EBIT wyniósł 4,0 mld euro (wzrost o 54 proc.). Zysk w przeliczeniu na jeden udział sięgnął 2,99 euro, czyli o 61 proc. więcej niż w 2013 r. Spółka planuje wypłatę dywidendy w wysokości 1,20 euro na akcję (wzrost o 60 proc.). 

Działalność w sektorze samolotów cywilnych była głównym motorem finansowym Airbus Group w 2014 r. Wartość zamówień w tym obszarze znacząco jednak spadła w ujęciu rok do roku, co przełożyło się na utratę wartości nowych zamówień całego koncernu.


Cały portfel nowych zamówień w 2014 r. był wart 166,4 mld euro (spadek o 23 proc.). W samym segmencie cywilnym Airbus Group pozyskała 150 mld euro nowych zamówień (spadek o 25 proc.). Pomimo mniejszej wartości nowych zamówień w 2014 r., z uwagi na szybsze tempo zamówień niż dostaw wartość całego portfela niezrealizowanych zamówień w grupie sięgnęła 857,5 mld euro (wzrost o 26 proc.), a w samym segmencie cywilnym - 803,6 mld euro (wzrost o 28 proc.). 

fot. Piotr Bożykgość_b0ba2 - Profil
gość_b0ba2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie