Bombardier z dużymi stratami za 2014 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 lutego 2015 10:37
Bombardier zanotował w 2014 r. ponad 1,2 mld dolarów straty netto. To pierwsza strata od 5 lat. Wynik EBIT na samej działalności lotniczej koncernu to prawie 1,0 mld dolara na minusie.
Reklama

Wyniki całej grupy Bombardier, w skład której wchodzi oddział Bombardier Aerospace i Bombardier Transportation, to 1,25 mld dolarów straty netto, 20,1 mld dolarów przychodów i 69,1 mld dolarów wartości zamówień do zrealizowania.

To znacznie gorsze wyniki niż w poprzednich latach. W 2013 r. Bombardier zanotował zysk netto w wysokości 572 mln dolarów. Rezultat netto znacznie się pogorszył, choć przychody wzrosły w ubiegłym roku o ponad 10 proc.

W 2014 r. oddział Bombardier Aerospace zwolnił aż 3,7 tys. pracowników, a Bombardier Transportation - 900 pracowników.

Od początku stycznia kanadyjska spółka ma też nową strukturę organizacyjną. Nie zmieniła się organizacja segmentu Bombardier Transportation, zajmującego się produkcją taboru i urządzeń kolejowych. Bombardier Aerospace został podzielony na Bombardier Business Aircraft, Bombardier Commercial Aircraft i Bombardier Aerostructures and Engineering Services.

W sektorze Bombardier Commercial Aircraft spółka planuje w tym roku zrealizować ok. 80 dostaw, ale przewiduje ujemny wynik EBIT na poziomie ok. 200 mln dolarów. Wynika to z kosztów wprowadzenia nowego modelu, czyli CSeries. Bombardier przewiduje, że w tym sektorze zanotuje neutralne przepływy finansowe, czyli nie zmieni swojego zadłużenia.

- Ta nowa struktura, można ją nazwać transformacją, jest przede wszystkim skoncentrowana na wykonaniu zadań. To oznacza dostarczanie tego, co obiecaliśmy na czas i z zyskiem dla spółki - podkreślił cytowany w raporcie finansowym Pierre Beaudoin, prezes Bombardiera.

- Ponieważ zapotrzebowanie na odrzutowce regionalne rośnie w Chinach, nasze CRJ są pożądane. Niedawno ogłosiliśmy nasz trzeci kontrakt z China Express Airlines. Dzięki 563 zamówieniem na samoloty CSeries od 21 klientów z 18 krajów, w tym 243 potwierdzonym kontraktom, jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować nasz cel posiadania 300 zamówień w momencie wejścia samolotu do służby - dodał Beaudoin.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama