5 zdjęć z... Chiang Mai

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
20 lutego 2015 09:34
Chiang Mai to czwarte pod względem wielkości miasto Tajlandii i największe na północy państwa. Jest popularnym kierunkiem wśród turystów zainteresowanych buddyzmem. Wielu z nich zostaje tutaj na dłużej w szkołach medytacji czy na kursach tajskiego masażu.
Reklama

Dla tych, którzy przyjeżdżają do Chiang Mai na krótki pobyt, proponujemy pięć interesujących miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć. Samo miasto nie jest szczególnie rozległe i można je zwiedzić na piechotę.

Dojazd do najdalej położonej atrakcji - świątyni Wat Phra That Doi Suthep, a także do takich miejsc jak lotnisko - jest bardzo prosty i tani. Wystarczy złapać tuk-tuka lub charakterystyczną dla Tajlandii wieloosobową taksówkę zwaną songtaew.

1. Wat Jedlin


To świątynia, której najstarsze zachowane elementy (chedi) pochodzą z XVI wieku. Z poematów z czasów Hariphunchai - państwa mońskiego, które zasięgiem obejmowało obecne Chiang Mai - wiemy, iż pierwsza budowla stanęła w tym miejscu ok. XIII w. Obecnie w tutejszym klasztorze oferowane są kursy medytacji.

2. Wat Chedi Luang


Łatwo tutaj trafić przez jedną z bram w starych murach miejskich zwaną Thapae. To większy kompleks, który składa się z dwóch świątyń. W starszej z nich - najbardziej zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1545 roku - przechowywano krótko Szmaragdowego Buddę. Dzisiaj zachwyca figurami słoni umieszczonymi wokoło górnej części.

3. Wat Phra Singh


To wielki kompleks, który powstał w szczytowym okresie świetności miasta. Jest zarazem jednym z najbardziej czczonych sanktuariów. Pierwsze chedi - jako miejsce pochówku ojca - ufundował Król Phayu w XIV w. Znajduje się tutaj także świątynia Lai Kham, gdzie czczony jest posąg Lwiego Buddy. Na rozległym terenie zobaczymy także bibliotekę i klasztor, w którym kształci się blisko 700 mnichów.

4. Wat Phra That Doi Suthep


Znajduje się 1000 m n.p.m. Według legendy, kiedy w XIV w. w Wat Suan Dok składano posąg Buddy, jego figura pękła na dwie doskonale równe części. Wtedy król Ku Na polecił umieścić jedną z nich na grzbiecie słonia i wypuścić zwierzę na okoliczne wzgórza. Kiedy dotarło ono w to miejsce, trzy razy obróciło się, trzy razy zatrąbiło i uklękło. Władca tutaj polecił wybudować świątynię. Obecnie to najważniejsze miejsce kultu w tej części Tajlandii.

5. Targ nocny


Po trudach zwiedzania warto wieczorem przejść się ulicami starego miasta i najbliższych okolic. Kupi się tutaj dosłownie wszystko, ale ceny są dużo bardziej przystępne niż chociażby na podobnych ulicznych straganach w Bangkoku.

fot. Mirosław Pachowicz
okładka Panupong Roopyai (Wikimedia Commons/CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama