×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Koleją na lotnisko w Helsinkach już latem


Już latem tego roku podróżni korzystający z lotniska w Helsinkach dojadą na nie pociągiem. Kończy się budowa 18-kilometrowej kolejowej obwodnicy stolicy Finlandii.Ukończenie inwestycji zaplanowano na lipiec br. Przy lotnisku w Helsinkach powstanie położona 40 metrów pod ziemią stacja, dzięki której pasażerowie zyskają bezpośrednie i szybkie połączenie z centrum miasta. Przejazd na główną stację w Helsinkach potrwa ok. 30 minut. 

18-kilometrowa kolejowa obwodnica Helsinek połączy istniejące stacje kolejowe Vantaankoski i Tikkurila. Niemal połowa linii będzie przebiegać w tunelach, a poza stacją na lotnisku pod ziemią znajdzie się też stacja Aviapolis. W początkowym etapie oddanych zostanie pięć stacji, a w planach są trzy kolejne. 

- To jedna z najważniejszych zmian na lotnisku w ciągu ostatnich 15 lat. Możliwość bezpośredniego dojazdu do centrum Helsinek pociągiem wzmocni naszą pozycję lotniska klasy światowej - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Ville Haapasaari, dyrektor portu lotniczego w Helsinkach. 

Budowa linii kolejowej będzie łącznie kosztować ponad 700 mln euro. Uruchomienie stacji na lotnisku to element planu inwestycyjnego Finavii, spółki zarządzającej portem lotniczym. Do 2020 r. dzięki inwestycjom w Helsinkach ma być rocznie odprawianych 20 mln pasażerów. 

Dzięki połączeniu kolejowemu z lotniska może zacząć korzystać więcej Rosjan. Przez stację Tikkurila jeżdżą pociągi do Sankt Petersburga.

- Linia będzie również ważna dla osób pracujących w okolicy lotniska. Już teraz jest ich 20 tys., a prognozy mówią o wzroście o kilka tysięcy w ciągu najbliższych lat - podkreśla Haapasaari.gość_a360b - Profil
gość_a360b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie