Koleją na lotnisko w Helsinkach już latem

8 stycznia 2015 12:32
Już latem tego roku podróżni korzystający z lotniska w Helsinkach dojadą na nie pociągiem. Kończy się budowa 18-kilometrowej kolejowej obwodnicy stolicy Finlandii.
Reklama
Ukończenie inwestycji zaplanowano na lipiec br. Przy lotnisku w Helsinkach powstanie położona 40 metrów pod ziemią stacja, dzięki której pasażerowie zyskają bezpośrednie i szybkie połączenie z centrum miasta. Przejazd na główną stację w Helsinkach potrwa ok. 30 minut.

18-kilometrowa kolejowa obwodnica Helsinek połączy istniejące stacje kolejowe Vantaankoski i Tikkurila. Niemal połowa linii będzie przebiegać w tunelach, a poza stacją na lotnisku pod ziemią znajdzie się też stacja Aviapolis. W początkowym etapie oddanych zostanie pięć stacji, a w planach są trzy kolejne.

- To jedna z najważniejszych zmian na lotnisku w ciągu ostatnich 15 lat. Możliwość bezpośredniego dojazdu do centrum Helsinek pociągiem wzmocni naszą pozycję lotniska klasy światowej - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Ville Haapasaari, dyrektor portu lotniczego w Helsinkach.

Budowa linii kolejowej będzie łącznie kosztować ponad 700 mln euro. Uruchomienie stacji na lotnisku to element planu inwestycyjnego Finavii, spółki zarządzającej portem lotniczym. Do 2020 r. dzięki inwestycjom w Helsinkach ma być rocznie odprawianych 20 mln pasażerów.

Dzięki połączeniu kolejowemu z lotniska może zacząć korzystać więcej Rosjan. Przez stację Tikkurila jeżdżą pociągi do Sankt Petersburga.

- Linia będzie również ważna dla osób pracujących w okolicy lotniska. Już teraz jest ich 20 tys., a prognozy mówią o wzroście o kilka tysięcy w ciągu najbliższych lat - podkreśla Haapasaari.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy