×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Tak powstaje lotnisko na Mazurach


W grudniu oddano wyremontowaną wieżę kontroli lotów oraz budynki zaplecza administracyjnego w porcie lotniczym Szczytno-Szymany. Inwestycje mają skończyć się zgodnie z zapowiedziami w przyszłym roku, a lotnisko ruszy wiosną 2016 r.
Prace przy budowie portu lotniczego Szczytno-Szymany są już bardzo zaawansowane. Ich efekty są coraz bardziej widoczne.

Budowane są także kolejne elementy infrastruktury: pole wzlotów, płyta postojowa oraz terminal pasażerski. Na ukończeniu jest także budynek Lotniskowej Straży Pożarnej.


W listopadzie podano także wyniki przetargu na budowę i projekt parkingów na 150 samochodów wraz z elementami towarzyszącymi, który wygrał Budimex. Ogłoszono także kolejny przetarg na zaprojektowanie oraz wykonanie systemu dyspozytorskiej łączności radiowej. Lotnisko skierowało także zapytanie ofertowe na wykonanie projektu i instalacji systemu kontroli dostępu oraz wyposażenia służb ochrony lotniska.

Wyposażeniem terminala pasażerskiego w cały sprzęt niezbędny do odprawiania podróżnych zajmie się spółka Qumak. Chodzi głównie o systemy transportu bagażu oraz kontroli antyterrorystycznej. Kontrakt opiewa na ponad 12 mln zł.


10 grudnia PAŻP odebrał nową wieżę radiowo-telekomunikacyjną. Ma ona duże znaczenie dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa radiowej komunikacji lotniczej dla całej Polski północno-wschodniej.


Rozpoczęły się już starania o kadrę do obsługi nowego lotniska. Jak informuje Joanna Szubstarska, rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Staży Granicznej, olsztyńska placówka tej służby zamierza zatrudnić dodatkowych 141 osób, którzy będą obsługiwać także port lotniczy. Celnicy będą do niego dojeżdżać, gdyż w pierwszym okresie funkcjonowania nie będzie tam stałej placówki.


W samym Olsztynie niedawno otwarto także policealny kierunek związany z technikami zarządzania terminalem i obsługą pasażerską na lotnisku. Adepci przejdą w styczniu praktyki na lotnisku w Modlinie. 


Port lotniczy Szczytno-Szymany budowany jest w miejscu zamkniętego w 2004 r. roku lotniska, które pełniło głównie funkcje wojskowe. Od 1996 do 2003 r. działało także jako cywilne - w sezonie letnim oferowane były loty pasażerskie do Warszawy, a także do miast w Niemczech. 

Rewitalizacja możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 200 mln zł.

Fot. Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazurygość_1a0e8 - Profil
gość_1a0e8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie