Tak powstaje lotnisko na Mazurach

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
31 grudnia 2014 07:23
24 komentarzy
W grudniu oddano wyremontowaną wieżę kontroli lotów oraz budynki zaplecza administracyjnego w porcie lotniczym Szczytno-Szymany. Inwestycje mają skończyć się zgodnie z zapowiedziami w przyszłym roku, a lotnisko ruszy wiosną 2016 r.
Reklama


Prace przy budowie portu lotniczego Szczytno-Szymany są już bardzo zaawansowane. Ich efekty są coraz bardziej widoczne.

Budowane są także kolejne elementy infrastruktury: pole wzlotów, płyta postojowa oraz terminal pasażerski. Na ukończeniu jest także budynek Lotniskowej Straży Pożarnej.


W listopadzie podano także wyniki przetargu na budowę i projekt parkingów na 150 samochodów wraz z elementami towarzyszącymi, który wygrał Budimex. Ogłoszono także kolejny przetarg na zaprojektowanie oraz wykonanie systemu dyspozytorskiej łączności radiowej. Lotnisko skierowało także zapytanie ofertowe na wykonanie projektu i instalacji systemu kontroli dostępu oraz wyposażenia służb ochrony lotniska.

Wyposażeniem terminala pasażerskiego w cały sprzęt niezbędny do odprawiania podróżnych zajmie się spółka Qumak. Chodzi głównie o systemy transportu bagażu oraz kontroli antyterrorystycznej. Kontrakt opiewa na ponad 12 mln zł.


10 grudnia PAŻP odebrał nową wieżę radiowo-telekomunikacyjną. Ma ona duże znaczenie dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa radiowej komunikacji lotniczej dla całej Polski północno-wschodniej.


Rozpoczęły się już starania o kadrę do obsługi nowego lotniska. Jak informuje Joanna Szubstarska, rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Staży Granicznej, olsztyńska placówka tej służby zamierza zatrudnić dodatkowych 141 osób, którzy będą obsługiwać także port lotniczy. Celnicy będą do niego dojeżdżać, gdyż w pierwszym okresie funkcjonowania nie będzie tam stałej placówki.


W samym Olsztynie niedawno otwarto także policealny kierunek związany z technikami zarządzania terminalem i obsługą pasażerską na lotnisku. Adepci przejdą w styczniu praktyki na lotnisku w Modlinie.


Port lotniczy Szczytno-Szymany budowany jest w miejscu zamkniętego w 2004 r. roku lotniska, które pełniło głównie funkcje wojskowe. Od 1996 do 2003 r. działało także jako cywilne - w sezonie letnim oferowane były loty pasażerskie do Warszawy, a także do miast w Niemczech.

Rewitalizacja możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 200 mln zł.

Fot. Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pioter 2015-01-07 08:46   
pioter - Profil pioter
A, do Modlina z Olsztyna też się jedzie dwie godziny, po przebudowie S7 do standardu ekspresówki i oddaniu za dwa lata S51 od Olsztynka do Olsztyna czas przejazdu to tez będzie około 1:40.
pioter 2015-01-07 08:42   
pioter - Profil pioter
A wg mnie sensu nie ma - daleko od większej zabudowy, Olsztyn i tak będzie wybierał kierunki z GDA lub WMI, a z Szyman pewnie jak samorząd zapłaci to poleci dwa razy w tygodniu samolot do fiveoclock'ów. To taki Babimost -bis - bez perspektyw, bez pasażerów, bez chętnych do latania tam - może będzie działać jako mały port turystyczny dla awionetek. Mimo, że z Olsztyna jest tylko 60 km, to przez tragicznie krętą drogę krajową nr 53 realny czas dojazdu to około 1:20, dla porównania do GDA jest 180 km ale czas przejazdu to ok. 2h, a za trzy lata po oddaniu S7 na całym odcinku od Ostródy do Gdańska czas skróci się do około 1:40 - kto wybierze wtedy Szymany? A jakie mamy aglomeracje koło Szyman? Olsztyn, około 180 tys. mieszkańców, reszta to lasy, jeziora i kilka porozrzucanych w znacznej odległości miast po 20-30 tys. mieszkańców. Kłopoty z utrzymaniem ma BZG, LCJ, w pobliżu których populacje potencjalnych pasażerów możemy mierzyć nawet w milionach, a tu wielkie lotnisko dla 200 tys. narodu - chory pomysł samorządowców, stadion do igrzysk za pieniądze podatników.
marqoos_pl 2015-01-05 21:58   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Według mnie to lotnisko ma zdecydownie dużo większy sens niż taki Radom, Zielona Góra czy Gdynia (nie mówiąc już o Nowym Targu). W tej okolicy jest brak innych lotnisk, a Mazury są dosyć dobrze znane poza granicami (ale niedostępne).
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama