Wizz Air zapowiada walkę o udział w polskim rynku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 grudnia 2014 07:48
22 komentarzy
Za rok Wizz Air może mieć większy udział w polskim rynku niż obecnie - zapowiada w rozmowie z Pasazer.com József Váradi, prezes węgierskiej linii. Podkreśla jednak, że dla przewoźnika ważniejsze od udziału rynkowego są wyniki finansowe.
Reklama

- Nie zarządzamy naszą linią dla udziałów rynków, tylko dla wyników finansowych. Polska jest dla nas dobrym krajem biznesowo, więc przyszedł czas na wzrost - mówi József Váradi w rozmowie z Pasazer.com. - Jeśli spojrzymy na naszą pozycję w przyszłym roku, uwzględniając oferowane miejsca, które dodajemy, wynik pod względem udziałów w rynku będzie prawdopodobnie inny niż obecnie.

W 2013 r. Wizz Air był trzecią linią w Polsce. Liczba pasażerów tego przewoźnika wyniosła 4,06 mln, co stanowiło 18,5 proc. udziału w rynku. Większy udział mieli Ryanair (30 proc.) oraz LOT wraz z Eurolotem (26,6 proc.).


Wynik Wizz Aira pod względem udziału w rynku był o 1,25 pkt. proc. gorszy niż w 2012 r. O ok. 130 tys. zmalała też liczba pasażerów. Jeszcze w 2011 r. węgierska linia była drugim największym graczem w Polsce z udziałem 22,1 proc. Od tego czasu w naszym kraju oferowanie znacznie zwiększył jednak Ryanair, którego liczba pasażerów wzrosła z 3,7 mln w 2010 r. do 6,6 mln w ubiegłym. O strategii rozwoju irlandzkiej linii w Polsce mówił w wywiadzie dla Pasazer.com jej szef, Michael O'Leary.

Váradi podkreśla jednak, że Wizz Air nie będzie wchodził w agresywną wojnę cenową i walczył o zwiększenie udziału w rynku za wszelką cenę.

- Musimy mieć pewność, że nasz rozwój wiąże się z dobrym biznesem. Są pewne linie, które decydują się na zainwestowanie dużych środków na rynku i są przygotowane na poniesienie strat - my tacy nie jesteśmy - podkreśla prezes Wizz Aira.

Dodaje, że w 2014 r. Wizz Air pobije roczny rekord liczby pasażerów przewiezionych w Polsce, ale mimo to udział naszego kraju w całej siatce połączeń linii może spadać. Váradi zaznacza, że linia planuje rozwijać się we wszystkich pięciu polskich bazach (Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice), ale z perspektywy całej spółki nie ma wyznaczonego celu, jaka część ruchu będzie w Polsce.

- Cały czas rośniemy i to jest dla nas najważniejsze. Cała siatka połączeń spółki się rozwija, więc relatywnie udział Polski może spadać. Ale gdy zaczynaliśmy w 2004 r., było to niemal 100 proc., więc w miarę otwierania nowych rynków oczywiście, że ta wartość będzie spadać - zaznacza Váradi. - Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z tego rynku i pozostajemy mu wierni.


Według szefa Wizz Aira w 2015 r. liczba pasażerów tej linii w Polsce po raz kolejny wzrośnie. Jak przypomina Váradi, przewoźnik zapowiedział już uruchomienie wielu nowych tras. Z samej tylko Warszawy w styczniu i w marcu 2015 r. uruchomionych zostanie 8 nowych kierunków. W marcu samoloty Wizz Aira polecą także na 2 nowych trasach z Gdańska oraz po jednej z Katowic i Poznania, a od maja dojdą loty z Lublina do Sztokholmu. 6 nowych tras zostało dodanych do siatki połączeń linii na sezon zimowy - skorzystało na tym 5 polskich lotnisk.

Wkrótce zaprezentujemy pełny wywiad z Józsefem Váradim, którego tematem był m.in. rozwój Wizz Aira w Polsce i konkurencja tej linii z Ryanairem.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wroord 2014-12-06 21:30   
wroord - Profil wroord
Pozyjemy to zobaczymy. Jak narazie to rzucali sie na Balkany.
gość_96877 2014-12-05 09:35   
gość_96877 - Profil gość_96877
gość_759bb: przecież to normalne, że "tanie" linie są zazwyczaj droższe, niż tradycyjne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nie tylko cenę samego biletu, ale też koszty bagażu etc.
gość_a30ab 2014-12-05 08:26   
gość_a30ab - Profil gość_a30ab
@759bb To nie jest nic dziwnego, najprawdopodobniej prawie wszystkie bilety zostały na ten termin wyprzedane, a sam obstawiam, że zakupiła je jakaś duża grupa zorganizowana.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama