×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wspólny type rating dla A330 i A350


Linie lotnicze i piloci będą posiadać nowe korzyści szkoleniowe dzięki wspólnemu type ratingowi dla A330 oraz A350. Zgoda EASA i FAA rozszerza koncepcję Airbusa dotycząca spójności operacyjnej jego rodzin fly-by-wire.


Najnowsza zgoda oznacza, że ​​piloci, którzy są wyszkoleni i latają na A330 mogą rozpocząć swoje przygotowania do lotów maszyną A350 przechodząc tylko szkolenie z różnic w obydwu samolotach.

Nowa opcja daje znaczną redukcję kosztów dla linii lotniczych, ponieważ szkolenie w różnicach maszyn nie wymaga korzystania z pełnego naziemnego symulatora lotów. Pozwala to na zmniejszenie o 65 proc. czasu szkolenia pilotów do zaledwie ośmiu dni, w porównaniu do standardowego okresu szkoleń. Wspólny type rating pozwala także na stworzenie grupy pilotów, którzy mogą latać zarówno A330 jak i A350XWB w koncepcji Single Fleet Flying (SFF), która zwiększy elastyczność planowania operacyjnego.


- To osiągnięcie jest doskonałym przykładem naszej zdolności do łączenia innowacji ze spójnością. Będzie ono szczególnie cenne dla linii lotniczych, które chcą użytkować we flocie samoloty A330 i A350XWB jednocześnie. Można powiedzieć, że A350XWB jest prawdziwie zintegrowanym członkiem rodziny Airbusa - wyjaśnia Régine Vadrot, który prowadzi szkolenia i certyfikacje w dziale operacyjnym Airbusa.

Znaczącym czynnikiem w osiągnięciu wspólnego type rating'u A330/A350 jest podobieństwo właściwości pilotażowych między dwoma samolotami. Zostało to niedawno zweryfikowane przez pilotów reprezentujących europejskie i amerykańskie władze lotnictwa cywilnego, które dokonały oblotu obydwu samolotów.

Fot. Airbus


gość_7c147 - Profil
gość_7c147
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie