Coast Air zbankrutował

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
24 stycznia 2008 12:48
8 komentarzy
Reklama

Zarząd norweskiej linii lotniczej Coast Air ogłosił bankructwo. Wszystkie rejsy przewoźnika zostały odwołane.

W Polsce Coast Air operował na trasie z Gdańska do Stord. Operacje odbywały się od 20 listopada dwa razy w tygodniu we wtorki i środy. Już wtedy mówiło się że przewoźnik ma poważne problemy finansowe.

Paweł Cybulak
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
maxx 2008-01-25 00:36   
maxx - Profil maxx
Dziennik Bałtycki: "Polacy koczowali na norweskim lotnisku, bo linie zbankrutowały
wczoraj
Kilkudziesięciu Polaków, zamiast odlecieć wczoraj (23.01) z norweskiego miasta Stord do Gdańska, przez cały dzień koczowało na tamtejszym lotnisku. Wśród nich mogą być mieszkańcy Pomorza pracujący w Norwegii. Nie dość na tym, bo wielu pasażerów czekało też bezskutecznie na lot z Gdańska.
Powodem problemów było bankructwo linii lotniczych "Coast Air", które od listopada ubiegłego roku dwa razy w tygodniu kursowały między Norwegią i Polską.

Pasażerami "Coast Air" byli głównie pracujący w Norwegii Polacy. Według mieszkającej w norweskim Bergen Marii Jażdżyk, która przysłała wczoraj do naszej redakcji krótką informację na ten temat, kilkuset z nich jest zatrudnionych w stoczni w Stord. I to dzięki jej właścicielowi - konsorcjum Anker - wszyscy, którzy mieli wykupione bilety na wczorajszy i dzisiejszy lot do Polski, wrócą do kraju już jutro samolotem z Bergen.
Na razie nie wiadomo natomiast, co się stanie z pasażerami, którzy wczoraj lotem o godz. 13.50 z Gdańska chcieli dolecieć do Norwegii. Na przelot do Skandynawii nie mogą także liczyć ci, którzy dziś mieli dolecieć z Gdańska do Stord. "Coast Air" ogłosiła wczoraj o pierwszej w nocy oficjalnie bankructwo i nie ma obowiązku zapewnienia pasażerom alternatywnego połączenia. Mogą oni jedynie dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej. To jednak wymaga czasu i - jak podkreślają prawnicy - udowodnienia, że przez działalność przewoźnika poniosło się wymierne straty.
- Faktycznie w środę nie wylądował u nas ani nie wystartował z Gdańska zaplanowany samolot linii "Coast Air". Rano linie te przysłały nam oficjalny komunikat w sprawie swojego bankructwa. Szacuję, że zobowiązania tego przewoźnika w stosunku do naszego portu lotniczego to przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych - wyjaśnia Włodzimierz Machczyński, prezes zarządu gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w gdańskim Rębiechowie.
Zdaniem prezesa Machczyńskiego, kłopoty tej linii mogły być, niestety, do przewidzenia. Połączenie to bowiem dublowało się nieco z lotami do Bergen.
- Linie "Coast Air" miały trudności finansowe właściwie od samego początku działalności, a wczoraj w nocy optymizm jej właścicieli zniknął ostatecznie. Właściciele firmy stracili płynność finansową i ogłosili bankructwo. Jeden z nich - Trygve Seglem - nie ujawnił, ilu dokładnie pasażerów jest w takiej sytuacji i dodał, że teraz muszą oni poradzić sobie sami - opowiada mieszkająca w Bergen Maria Jażdżyk.
Linie "Coast Air" zostały założone w 1975 roku i były czwartymi pod względem wielkości norweskimi liniami lotniczymi. Firma zatrudniała 95 pracowników, w tym 50 pilotów. Między innymi koszty ich pracy przesądziły o bankructwie.
"
maxx 2008-01-24 20:04   
maxx - Profil maxx
stenus: ale TV podaje, że jacyś Polacy koczują pod Bergen na lotnisku, znaczy ktoś jednak tym latał...
adams 2008-01-24 19:41   
adams - Profil adams
Witaj stenusie po długiej nieobecności :]
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama