COMAC: Rozpoczął się montaż końcowy C919

5 października 2014 10:32
2 komentarze
Firma Commercial Aircraft Corporation of China Ltd (COMAC) poinformowała, że we wrześniu na głównej linii montażu końcowego, rozpoczął się montaż pierwszego samolotu COMAC C919.
Reklama
Pierwsza maszyna C919 posłuży do testów naziemnych oraz lotów technicznych. W ubiegłym roku producent poinformował o nowym harmonogramie i opóźnieniu wejścia do służby maszyny C919. Pierwszy lot technicznych został przesunięty na połowę 2015 r., a pierwsza dostawa na czwarty kwartał 2016 r.


Warto także przypomnieć, że w 2011 r, COMAC podpisał w umowę z Bombardierem. Jej cel to ustanowienie długoterminowej strategii współpracy w zakresie samolotów pasażerskich. Ta współpraca będzie wykorzystywać mocne relacje obu firm do opracowania wspólnych projektów. Podpisany dokument obejmuje poszerzanie współpracy w zakresie marketingu, relacji z klientem, strategii wsparcia klienta a także wzajemnej pomocy w zwiększaniu ogólnego udziału na rynkach wschodzących.

Obie strony ocenią możliwości współpracy w odniesieniu do samolotów C919 oraz CSeries, a także podobieństw programu, wspólnych zamówień oraz współpracy w przyszłości jeżeli chodzi o jednolitą linie produktów Bombardiera i COMAC-a. Niestety w ostatnich tygodniach ze współpracy przy wspólnym kokpicie dla obydwu maszyn wycofał się Bombardier. Kanadyjski producent stwierdził, że obecnie musi się skupić przede wszystkim na swoim opóźnionym programie.


Kolejna współpraca zawiązała się z Boeingiem. W 2012 r. producenci podpisali umowę o współpracy w obszarach lotnictwa. W ramach umowy obie firmy utworzyły w Pekinie centrum Boeing-COMAC Aviation Energy Conservation and Emissions Reductions Technology Centre, które będzie wspierać projekty badawcze w celu zwiększania oszczędności paliwa oraz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Centrum będzie finansowane przez obydwie spółki. Producenci samolotów zgodzili się również na coroczne wymiany prognoz rynku lotniczego.


COMAC C919 to dwusilnikowy odrzutowiec wąskokadłubowy, który w zależności od konfiguracji będzie mógł pomieścić od 150 do niemal 200 pasażerów. Będzie to bezpośrednia konkurencja dla najpopularniejszych samolotów pasażerskich tego typu na świecie - Airbusa A320 i Boeinga B737.

Do tej pory liniami, które złożyły zamówienia na samoloty C919 są głównie chińscy przewoźnicy (Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Hainan Airlines i Sichuan Airlines) oraz firmy leasingowe. Łączenie zamówiono nieco ponad 400 maszyn C919.

Piotr Bożyk
Fot. COMAC, Piotr Bożyk
Tagi
comac c919

Ostatnie komentarze

gość_63228 2014-10-06 18:28   
gość_63228 - Profil gość_63228
Wolny rynek to się wprowadza dopiero wtedy kiedy własna gałąż przemysłu jest już na tyle rozwinięta, że może sprostać i rywalizować jak równy z równym z zagraniczną konkurencją. Tą drogą szły m.in Japonia, Korea Płd czy Tajwan i efekty każdy widzi. Natomiast pewne państwo nad Wisłą poszło inną drogą otwierając swój rynek na obcą konkurencję i dlatego teraz własny przemysł ma w stanie szczątkowym....
mietek 2014-10-06 15:42   
mietek - Profil mietek
Nie ma to jak wolny Chiński rynek. Zamówili 400 samolotów nie wiedząc czy w ogóle coś z tego wyjdzie:)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy