Monitor Finansów Linii: Europa traci na giełdach

8 sierpnia 2014 22:53
W drugim kwartale europejscy przewoźnicy najbardziej tracili na giełdach, a amerykańskie linie zanotowały najlepsze wyniki finansowe - wynika z Monitora Finansów Linii IATA za lipiec.
Reklama
Jak wynika z comiesięcznego opracowania Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), w lipcu akcje wszystkich linii lotniczych straciły na wartości średnio 2 proc. To spadek odpowiadający ogólnemu trendowi na parkietach świata.

Szybciej traciły jednak linie europejskie - średnio aż 9 proc. Wzrost odnotowały jedynie linie z regionu Azji i Pacyfiku, choć średnio ci przewoźnicy nadal stracili najwięcej w odniesieniu do poziomu referencyjnego z 2007 r.

Poprawiły się również wyniki finansowe przewoźników. Na podstawie wstępnych danych finansowych za drugi kwartał 2014 r., analitycy IATA ocenili, że wzrósł zarówno zysk operacyjny, jak i netto 22 przebadanych linii łącznie. Jednak o ile amerykańskie linie łącznie poprawiły wynik operacyjny o prawie 40 proc. rok do roku, to dwóch uwzględnionych przewoźników z Ameryki Łacińskiej miało w tym roku wynik gorszy o prawie 90 proc. rok do roku.

Na mniej więcej stałym poziomie utrzymywały się ceny paliwa, które w lipcu było tańsze o 4 proc. od średniej czerwcowej. Cena baryłki paliwa lotniczego od początku roku nieznacznie przekracza 120 dolarów. W szczycie w 2008 r. wynosiła ona nawet 180 dolarów, choć po krachu na rynkach na koniec 2008 r. kosztowała już tylko ok. 60 dolarów.

Dane dotyczące podaży, popytu oraz yieldów, podawane z miesięcznym opóźnieniem, wskazują na dobry trend rok do roku. W czerwcu obłożenie (RPK) wzrosło o 4,7 proc. rok do roku (na Bliskim Wschodzie nawet o ponad 10 proc.), a oferowanie (ASK) o 5,0 proc. Wzrosły też średnie yieldy zarówno na trasach w Stanach Zjednoczonych, jak i w ujęciu światowym.

Pełna wersja raportu jest dostępna w internecie (plik pdf).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy