×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Monitor Finansów Linii: Europa traci na giełdach


W drugim kwartale europejscy przewoźnicy najbardziej tracili na giełdach, a amerykańskie linie zanotowały najlepsze wyniki finansowe - wynika z Monitora Finansów Linii IATA za lipiec.Jak wynika z comiesięcznego opracowania Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), w lipcu akcje wszystkich linii lotniczych straciły na wartości średnio 2 proc. To spadek odpowiadający ogólnemu trendowi na parkietach świata. 

Szybciej traciły jednak linie europejskie - średnio aż 9 proc. Wzrost odnotowały jedynie linie z regionu Azji i Pacyfiku, choć średnio ci przewoźnicy nadal stracili najwięcej w odniesieniu do poziomu referencyjnego z 2007 r.

Poprawiły się również wyniki finansowe przewoźników. Na podstawie wstępnych danych finansowych za drugi kwartał 2014 r., analitycy IATA ocenili, że wzrósł zarówno zysk operacyjny, jak i netto 22 przebadanych linii łącznie. Jednak o ile amerykańskie linie łącznie poprawiły wynik operacyjny o prawie 40 proc. rok do roku, to dwóch uwzględnionych przewoźników z Ameryki Łacińskiej miało w tym roku wynik gorszy o prawie 90 proc. rok do roku. 

Na mniej więcej stałym poziomie utrzymywały się ceny paliwa, które w lipcu było tańsze o 4 proc. od średniej czerwcowej. Cena baryłki paliwa lotniczego od początku roku nieznacznie przekracza 120 dolarów. W szczycie w 2008 r. wynosiła ona nawet 180 dolarów, choć po krachu na rynkach na koniec 2008 r. kosztowała już tylko ok. 60 dolarów. 

Dane dotyczące podaży, popytu oraz yieldów, podawane z miesięcznym opóźnieniem, wskazują na dobry trend rok do roku. W czerwcu obłożenie (RPK) wzrosło o 4,7 proc. rok do roku (na Bliskim Wschodzie nawet o ponad 10 proc.), a oferowanie (ASK) o 5,0 proc. Wzrosły też średnie yieldy zarówno na trasach w Stanach Zjednoczonych, jak i w ujęciu światowym.

Pełna wersja raportu jest dostępna w internecie (plik pdf)gość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie