KE ocenia: Polska w ogonie Europy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 kwietnia 2014 18:38
24 komentarzy
Reklama
Polska pod względem infrastruktury lotniczej należy do najgorszych krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejskiej w raporcie "EU Transport Scorecard" nie pozostawiła na naszym kraju suchej nitki również w innych obszarach transportu. 

Opublikowany dziś (10.4) po raz pierwszy raport "EU Transport Scorecard" podsumowuje transport w 28 krajach członkowskich UE. Komisja Europejska wzięła pod uwagę łącznie 22 czynniki z wszystkich obszarów transportu: drogowego, kolejowego, powietrznego i wodnego. 

Transport lotniczy był oceniany pod względem trzech kryteriów: zgodności ze wspólnym rynkiem, infrastruktury oraz liczby postępowań ws. naruszenia prawa UE. 

Chart: "EU Transport Scorecard"Description: EU Transport Scorecard - wynik pod względem infrastruktury lotniczej.Tags: Author: Dominik Sipinski/Pasazer.comcharts powered by iCharts


Polska zajęła jedno z najniższych miejsc pod względem infrastruktury lotniczej. W 7-stopniowej skali otrzymała 3,91 punktu, wyprzedzając jedynie Słowację (3,23) i Rumunię (3,36). Nieco lepsze od Polski okazały się Węgry (3,94) oraz Estonia (4,14). 

Unijna średnia w kategorii infrastruktury lotniczej wyniosła 5,13 punktu. Najlepszą infrastrukturę mają: Holandia (6,46), Finlandia (6,22) oraz Niemcy (6,08). Wśród nowych państw członkowskich najwyżej ocenione zostały Czechy (5,76) i Malta (5,75). 

KE oceniała zarówno stopień rozbudowy infrastruktury, jak i jej jakość na podstawie danych Światowego Forum Ekonomicznego. 

Przeciwko Polsce prowadzone są 4 postępowania związane z naruszeniem prawa UE w obszarze lotnictwa. To również jeden z najgorszych wskaźników - gorsze są Hiszpania (7), Grecja (6), Belgia i Portugalia (po 5), a na takim samym poziomie Czechy, Niemcy, Włochy i Węgry. 

Nie lepiej Polska wypadła w ogólnej ocenie. Razem z Bułgarią i Grecją zajęła ostatnie miejsce w rankingu. Aż w 9 kategoriach Polska znalazła się wśród 5 najgorszych państw, a tylko trzykrotnie była w czołowej piątce. Autorzy raportu podkreślili, że polska infrastruktura kolejowa należy do najmniej wydajnych. Występują także problemy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i kolejowego. KE pochwaliła jednak Polskę za bardzo konkurencyjny rynek kolejowego transportu towarowego. 

Według "EU Transport Scorecard" najlepszy transport jest w Holandii, Niemczech i Szwecji. Wśród nowych państw członkowskich najwyżej zostały sklasyfikowane Malta i Słowacja. 

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_9e773 2014-04-12 17:12   
gosc_9e773 - Profil gosc_9e773
Co z tego, ze lotniska ładne, jak na większość nie ma jak dojechać? Chyba, ze płacisz fortunę, albo tluczesz sie godzinami. I nie rozśmieszajcie mnie z KRK, jedziesz teraz starymi gratami
gosc_0089c 2014-04-11 22:18   
gosc_0089c - Profil gosc_0089c
Polska nie bez przyczyny i nie bez swojej i Polaków winy znajduje się się w sytuacji w jakiej się znajduje...
gosc_a2a3a 2014-04-11 22:05   
gosc_a2a3a - Profil gosc_a2a3a
Pracuję w wielkiej międzynarodowej firmie, jednej z największych na świecie. Dwa lata temu jeden z moich znajomych przyleciał z Wielkiej Brytanii na audyt do dostawcy z Polski. Przyleciał do Warszawy i pojechał koleją z Warszawy do Łodzi. Byłem zaskoczony, że w jego opinii był pod wrażeniem bardzo dobrego poziomu jakościowego tej podróży kolejowej. Zupełnie nie byłem świadomy takiej sytuacji polskiej kolei, gdyż przestałem jeździć pociągiem w momencie gdy skończyłem studia. Jak widać .... chyba nie jest tak źle jak się to niektórym wydaje :-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N