×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KE ocenia: Polska w ogonie EuropyPolska pod względem infrastruktury lotniczej należy do najgorszych krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejskiej w raporcie "EU Transport Scorecard" nie pozostawiła na naszym kraju suchej nitki również w innych obszarach transportu. 

Opublikowany dziś (10.4) po raz pierwszy raport "EU Transport Scorecard" podsumowuje transport w 28 krajach członkowskich UE. Komisja Europejska wzięła pod uwagę łącznie 22 czynniki z wszystkich obszarów transportu: drogowego, kolejowego, powietrznego i wodnego. 

Transport lotniczy był oceniany pod względem trzech kryteriów: zgodności ze wspólnym rynkiem, infrastruktury oraz liczby postępowań ws. naruszenia prawa UE. 

Chart: "EU Transport Scorecard"Description: EU Transport Scorecard - wynik pod względem infrastruktury lotniczej.Tags: Author: Dominik Sipinski/Pasazer.comcharts powered by iCharts


Polska zajęła jedno z najniższych miejsc pod względem infrastruktury lotniczej. W 7-stopniowej skali otrzymała 3,91 punktu, wyprzedzając jedynie Słowację (3,23) i Rumunię (3,36). Nieco lepsze od Polski okazały się Węgry (3,94) oraz Estonia (4,14). 

Unijna średnia w kategorii infrastruktury lotniczej wyniosła 5,13 punktu. Najlepszą infrastrukturę mają: Holandia (6,46), Finlandia (6,22) oraz Niemcy (6,08). Wśród nowych państw członkowskich najwyżej ocenione zostały Czechy (5,76) i Malta (5,75). 

KE oceniała zarówno stopień rozbudowy infrastruktury, jak i jej jakość na podstawie danych Światowego Forum Ekonomicznego. 

Przeciwko Polsce prowadzone są 4 postępowania związane z naruszeniem prawa UE w obszarze lotnictwa. To również jeden z najgorszych wskaźników - gorsze są Hiszpania (7), Grecja (6), Belgia i Portugalia (po 5), a na takim samym poziomie Czechy, Niemcy, Włochy i Węgry. 

Nie lepiej Polska wypadła w ogólnej ocenie. Razem z Bułgarią i Grecją zajęła ostatnie miejsce w rankingu. Aż w 9 kategoriach Polska znalazła się wśród 5 najgorszych państw, a tylko trzykrotnie była w czołowej piątce. Autorzy raportu podkreślili, że polska infrastruktura kolejowa należy do najmniej wydajnych. Występują także problemy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i kolejowego. KE pochwaliła jednak Polskę za bardzo konkurencyjny rynek kolejowego transportu towarowego. 

Według "EU Transport Scorecard" najlepszy transport jest w Holandii, Niemczech i Szwecji. Wśród nowych państw członkowskich najwyżej zostały sklasyfikowane Malta i Słowacja. 

Dominik Sipińskigość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie