×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AMW apeluje o umiar samorządówSamorządy powinny zachować umiar w przejmowaniu lotnisk wojskowych - przekonuje Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego. Podkreśla, że przekształcenie portu wojskowego w cywilny to duży wydatek i trudne przedsięwzięcie. 

- Jestem gorącym przeciwnikiem przekształcania każdego byłego wojskowego lotniska na port cywilny. Samorządy mają takie pokusy, żeby w każdej niemalże gminie stworzyć lotnisko i cały czas posługują się tymi samymi argumentami, że jest to czynnik rozwojowy, powstanie strefa, powstaną zakłady. Jest to gospodarczą utopią i podejściem bardziej życzeniowym niż praktycznym – mówi Krzysztof Michalski Agencji Informacyjnej Newseria. 

AMW zajmuje się sprzedażą nieruchomości i sprzętu niepotrzebnych już polskiemu wojsku. Dotyczy to także wiele lotnisk. Od 2008 r. prawo ułatwia samorządom przejmowanie całych lotnisk lub gruntów przy portach lotniczych należących do wojsko, lecz już nieużywanych.

W taki sposób lokalne władze przejęły grunty przy dużych portach cywilnych: w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. W ręce samorządów trafiły także lotniska, na których obecnie nie ma ruchu pasażerskiego lub jest on bardzo mały: w Babimoście, Pile, Szymanach, Białej Podlaskiej, Zegrzu Pomorskim, a w ubiegłym roku także w Oleśnicy niedaleko Wrocławia. AMW jest również największym udziałowcem lotniska w Modlinie (ma ponad 34 proc. akcji). 

Michalski podkreśla, że przykład Babimostu pokazuje, z jakimi trudnościami muszą liczyć się samorządy. Lotniska wojskowe są często położone z dala od dużych miast, na trudno dostępnych terenach. Do tego niezbędne nakłady inwestycyjne często przekraczają możliwości władz lokalnych. 

- Pomysł, żeby stworzyć lotnisko cywilne w Oleśnicy też nie jest moim zdaniem trafiony, dlatego że we Wrocławiu jest nowoczesne lotnisko, które ma jeszcze bardzo duże możliwości przyjmowania nowych połączeń i samolotów – zaznacza Michalski. W ubiegłym roku władze powiatu za pośrednictwem marszałka województwa przejęły od AMW 340-hektarowy teren lotniska. 

Obecnie AMW sprzedaje jeszcze jedno lotnisko - w Nowym Mieście nad Pilicą. Cena wywoławcza za 500 ha to prawie 36 mln zł. Lotnisko jest położone z dala od głównych dróg i w promieniu mniej niż 100 km od portów w Warszawie, Łodzi i Radomiu. 

Dominik Sipińskigość_a44c4 - Profil
gość_a44c4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie