AMW apeluje o umiar samorządów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 września 2013 09:54
2 komentarze
Reklama

Samorządy powinny zachować umiar w przejmowaniu lotnisk wojskowych - przekonuje Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego. Podkreśla, że przekształcenie portu wojskowego w cywilny to duży wydatek i trudne przedsięwzięcie.

- Jestem gorącym przeciwnikiem przekształcania każdego byłego wojskowego lotniska na port cywilny. Samorządy mają takie pokusy, żeby w każdej niemalże gminie stworzyć lotnisko i cały czas posługują się tymi samymi argumentami, że jest to czynnik rozwojowy, powstanie strefa, powstaną zakłady. Jest to gospodarczą utopią i podejściem bardziej życzeniowym niż praktycznym – mówi Krzysztof Michalski Agencji Informacyjnej Newseria.

AMW zajmuje się sprzedażą nieruchomości i sprzętu niepotrzebnych już polskiemu wojsku. Dotyczy to także wiele lotnisk. Od 2008 r. prawo ułatwia samorządom przejmowanie całych lotnisk lub gruntów przy portach lotniczych należących do wojsko, lecz już nieużywanych.

W taki sposób lokalne władze przejęły grunty przy dużych portach cywilnych: w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. W ręce samorządów trafiły także lotniska, na których obecnie nie ma ruchu pasażerskiego lub jest on bardzo mały: w Babimoście, Pile, Szymanach, Białej Podlaskiej, Zegrzu Pomorskim, a w ubiegłym roku także w Oleśnicy niedaleko Wrocławia. AMW jest również największym udziałowcem lotniska w Modlinie (ma ponad 34 proc. akcji).

Michalski podkreśla, że przykład Babimostu pokazuje, z jakimi trudnościami muszą liczyć się samorządy. Lotniska wojskowe są często położone z dala od dużych miast, na trudno dostępnych terenach. Do tego niezbędne nakłady inwestycyjne często przekraczają możliwości władz lokalnych.

- Pomysł, żeby stworzyć lotnisko cywilne w Oleśnicy też nie jest moim zdaniem trafiony, dlatego że we Wrocławiu jest nowoczesne lotnisko, które ma jeszcze bardzo duże możliwości przyjmowania nowych połączeń i samolotów – zaznacza Michalski. W ubiegłym roku władze powiatu za pośrednictwem marszałka województwa przejęły od AMW 340-hektarowy teren lotniska.

Obecnie AMW sprzedaje jeszcze jedno lotnisko - w Nowym Mieście nad Pilicą. Cena wywoławcza za 500 ha to prawie 36 mln zł. Lotnisko jest położone z dala od głównych dróg i w promieniu mniej niż 100 km od portów w Warszawie, Łodzi i Radomiu.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

wojtek 2013-09-11 11:04   
wojtek - Profil wojtek
Oj tam, na Oksywiu budują lotnisko 25km od Rębiechowa, to czemu by nie w Oleśnicy :P
mietek 2013-09-11 11:02   
mietek - Profil mietek
Jeżeli ktoś wpadnie na pomysł budowania lotniska w Oleśnicy koło Wrocławia to chyba padnę;-) A wymienianie Radomia wśród portow lotniczych to chyba lekka przesada skoro lotnisko nie obsługuje jeszcze żadnych regularnych połączeń.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama