×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


EASA wyda nową dyrektywę dla B787Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wyda niebawem nową dyrektywę dotyczącą samolotów Boeing 787, w których po ostatnim pożarze w Londynie wykryto problemy z bateriami litowo-manganowymi (LiMnO2) znajdującymi się w awaryjnym nadajniku lokalizacyjnym (ELT) Rescu406AFN firmy Honeywell.

W nowej dyrektywie EASA zażąda, aby wszyscy europejscy użytkownicy (PLL LOT, Thomson Airways, British Airways, Norwegian) usunęli nadajniki Rescu406AFN ze swoich Dreamlinerów. Prawdopodobnie w ślad za EASA pójdzie także amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA). Według EASA błędy techniczne w bateriach zastosowanych w nadajnikach mogą skutkować pożarem. Problem jest o tyle poważny, że w podobne nadajniki są wyposażone inne samoloty cywilne i wojskowe. Łącznie - ponad 6 tys. maszyn na całym świecie.

Przedstawiciele Boeinga i Honeywell poproszeni o komentarz nie chcieli udzielać informacji w tej sprawie.

Nadajnik lokalizacyjny (ELT) model Rescu406AFN firmy Honeywell został zaprojektowany dla samolotów, które latają nad lądem i wodą. Pomaga on w lokalizacji danej maszyny w przypadku incydentów lub katastrof. ELT ułatwia poszukiwania dzięki przekazywaniu sygnałów o niebezpieczeństwie w paśmie 121,5 i 406 MHz. Urządzenie współpracuje także z międzynarodowym system satelitarnym ratownictwa lądowego, powietrznego i morskiego - COSPAS-SARSAT.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_a44c4 - Profil
gość_a44c4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie