×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przetarg MON na czarter maszyn dla VIP
Wczoraj (13.04) Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ogłosiło przetarg na czarter czterech maszyn dla VIP-ów. MON planuje wyczarterować dwa samoloty średniej wielkości i dwa małe (na 17-19 miejsc). Ministerstwo zastrzega jednak, że może się to zmienić pod wpływem ofert, które zostaną zgłoszone do przetargu.

Warto dodać, że obecna umowa czarteru dwóch Embraerów 175 (SP-LIG/LIH) od Eurolotu wygasa w grudniu.

- Przetarg powinien być rozstrzygnięty do października tak, by zwycięska firma miała czas na przygotowanie samolotów. Warunki, jakie będą musiały spełnić firmy startujące w przetargu to m.in.: certyfikaty bezpieczeństwa pilotów, polskojęzyczna obsługa, umożliwienie stacjonowania samolotów w Polsce oraz pomalowanie ich w polskie barwy. To wszystko ma zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa naszych VIP-ów - powiedział podczas konferencji Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony.Wiceszef MON poinformował także o tym, że obecnie trwają uzgodnienia kwestii formalno-prawnych dot. użytkowania przyszłych maszyn między kancelariami prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, które mają się zakończyć w nadchodzącym tygodniu.

Ogłoszony przetarg to tylko tymczasowe rozwiązanie.

- Trzeba kupić nowe samoloty dla VIP-ów. Ogłoszony przetarg MON na czarter czterech maszyn to rozwiązanie tymczasowe, do czasu, aż kupione będą nowe samoloty. Będzie inicjatywa prezydenta. Nowe samoloty dla VIP-ów mogą zostać zakupione już w 2015 roku – powiedział w RMF FM generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Koziej podkreślał, że czarter samolotów i zakup to różne zadania.

- Trzeba perspektywicznie kupić samoloty dla transportu VIP-ów. Będzie przygotowane takie rozwiązanie systemowe w tym względzie. Natomiast inną sprawą jest zabezpieczenie transportu VIP-ów do czasu, aż będą kupione nowe samoloty. Zabezpieczenie transportu VIP-ów do czasu zakupu samolotów jest w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej –dodał Koziej.W czerwcu 2010 r. Eurolot podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie czarteru dwóch samolotów Embraer 175 dla najważniejszych osób w państwie. W 2011 r., jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy, Eurolot uzyskał za wynajem tych dwóch samolotów przychód w wysokości 35 mln zł, natomiast ich obsługa kosztowała firmę 30,5 mln zł. 

Samoloty noszą narodowe barwy z napisem "Rzeczpospolita Polska", który z drugiej strony napisany jest w języku angielskim, a za sterami zasiadają piloci PLL LOT. Personel pokładowy także sygnowany jest marką narodowego przewoźnika.

Umowa, jaką wtedy zawarto, obowiązywać ma do końca tego roku, jednak są w niej także zapisy umożliwiające skrócenie bądź wydłużenie jej obowiązywania.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Wojciech Bożykgość_60844 - Profil
gość_60844
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie