Przetarg MON na czarter maszyn dla VIP

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
14 kwietnia 2013 11:19
44 komentarzy
Reklama

Wczoraj (13.04) Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ogłosiło przetarg na czarter czterech maszyn dla VIP-ów. MON planuje wyczarterować dwa samoloty średniej wielkości i dwa małe (na 17-19 miejsc). Ministerstwo zastrzega jednak, że może się to zmienić pod wpływem ofert, które zostaną zgłoszone do przetargu.

Warto dodać, że obecna umowa czarteru dwóch Embraerów 175 (SP-LIG/LIH) od Eurolotu wygasa w grudniu.

- Przetarg powinien być rozstrzygnięty do października tak, by zwycięska firma miała czas na przygotowanie samolotów. Warunki, jakie będą musiały spełnić firmy startujące w przetargu to m.in.: certyfikaty bezpieczeństwa pilotów, polskojęzyczna obsługa, umożliwienie stacjonowania samolotów w Polsce oraz pomalowanie ich w polskie barwy. To wszystko ma zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa naszych VIP-ów - powiedział podczas konferencji Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony.Wiceszef MON poinformował także o tym, że obecnie trwają uzgodnienia kwestii formalno-prawnych dot. użytkowania przyszłych maszyn między kancelariami prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, które mają się zakończyć w nadchodzącym tygodniu.

Ogłoszony przetarg to tylko tymczasowe rozwiązanie.

- Trzeba kupić nowe samoloty dla VIP-ów. Ogłoszony przetarg MON na czarter czterech maszyn to rozwiązanie tymczasowe, do czasu, aż kupione będą nowe samoloty. Będzie inicjatywa prezydenta. Nowe samoloty dla VIP-ów mogą zostać zakupione już w 2015 roku – powiedział w RMF FM generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Koziej podkreślał, że czarter samolotów i zakup to różne zadania.

- Trzeba perspektywicznie kupić samoloty dla transportu VIP-ów. Będzie przygotowane takie rozwiązanie systemowe w tym względzie. Natomiast inną sprawą jest zabezpieczenie transportu VIP-ów do czasu, aż będą kupione nowe samoloty. Zabezpieczenie transportu VIP-ów do czasu zakupu samolotów jest w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej –dodał Koziej.W czerwcu 2010 r. Eurolot podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie czarteru dwóch samolotów Embraer 175 dla najważniejszych osób w państwie. W 2011 r., jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy, Eurolot uzyskał za wynajem tych dwóch samolotów przychód w wysokości 35 mln zł, natomiast ich obsługa kosztowała firmę 30,5 mln zł.

Samoloty noszą narodowe barwy z napisem "Rzeczpospolita Polska", który z drugiej strony napisany jest w języku angielskim, a za sterami zasiadają piloci PLL LOT. Personel pokładowy także sygnowany jest marką narodowego przewoźnika.

Umowa, jaką wtedy zawarto, obowiązywać ma do końca tego roku, jednak są w niej także zapisy umożliwiające skrócenie bądź wydłużenie jej obowiązywania.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Wojciech Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_49b59 2013-04-19 23:31   
gosc_49b59 - Profil gosc_49b59
Przecież zabezpieczenie transprotu VIP-ów już dawno funkcjonuje - krajowe bilety LOTu dla osłów za 0 zł. Natomiast loty międzynarodowe również są zabezpieczone biletami, na których już LOT zarabia, ale i tak z naszych portfeli.
usuniety 2013-04-19 16:30   
usuniety - Profil usuniety
Tak apropo samolotów rządowych: rząd Kambodży nabył Arbuza A320 który został zmontowany w chińskiej fabryce Arbuza w Tianjin. Podpis po angielsku: The government of the Kingdom of Cambodia acquired an Tianjin assembled A320, having been in service with China Southern for a short while. Odnośnik do zdjęcia w linku:
zobacz link
gosc_b08c7 2013-04-18 19:05   
gosc_b08c7 - Profil gosc_b08c7
4 Cessny 172 dla hołoty tylko to się nadaje, a jak chcą latać dalej to zapraszam do wynajmu m.in. od wcześniej wspomnianego Bluejet-a samoloty. Będzie taniej, i bezpieczniej, bez łamania prawa... A mimo wszystko powinni się zabrać za reformę praw do zamówień publicznych... Polska nie potrzebuje wielkich samolotów czy wielkiej floty, potrzebuje w dobie kryzysu dobrej organizacji i odchudzenia portfeli polityką ~lukee.m
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama