Fatalne wyniki finansowe Alitalii

Marek Stus - Profil Marek Stus
22 grudnia 2012 19:06
14 komentarzy
Reklama

Trudna sytuacja na rynku przewozów lotniczych ma coraz większy wpływ na fatalne wyniki finansowe wielu europejskich przewoźników. Poważny kryzys nie omija Alitalii. Włoskie linie tracą codziennie 630 tys. euro na swojej działalności podstawowej i po raz kolejny w ostatnich latach mogą stanąć przed widmem bankructwa.

Tylko w sezonie letnim (od czerwca do września), a więc w okresie który jest z reguły najbardziej dochodowy dla linii lotniczych, Alitalia straciła 173 mln euro czyli ponad 30% więcej niż w 2011 roku. Jej całkowite zadłużenie przekracza już 730 mln euro. Według aktualnych prognoz przewoźnik nie ma żadnych szans na odzyskanie rentowności do 2014 roku.

Sytuacja włoskich linii jest tym bardziej skomplikowana, że na początku stycznia 2013 roku wygasa umowa zawarta w 2008 roku z akcjonariuszami spółki. Oznacza to, że wkrótce będą oni mogli swobodnie dysponować posiadanymi udziałami w Alitalii.Włoscy analitycy zgodnie podkreślają, że jedyną szansą na uratowanie linii jest jej sprzedaż grupie Air France-KLM, która obecnie posiada 25 % akcji lub przeprowadzenie procesu ponownej nacjonalizacji przewoźnika. Nie wiadomo jednak czy Air France-KLM będzie zainteresowane dalszym inwestowaniem w linię przynoszącą od lat straty. Nieoficjalnie wiadomo, że koncern uważnie przygląda się sytuacji Alitalii. Już w 2008 roku grupa była zdecydowana na przejęcie linii, ale transakcja została wówczas zablokowana przez rząd S. Berlusconiego.

Znalezienie rozwiązania problemów Alitalii będzie jednym z najtrudniejszych zadań, z którym musi zmierzyć się nowy rząd włoski. Nie ulega wątpliwości, że bez podjęcia natychmiastowych działań i szybkiego dokapitalizowania spółki Alitalia może być wkrótce zmuszona do przerwania działalności operacyjnej. Przewoźnik powinien również niezwłocznie przystąpić do poprawy jakości swojego systemu sprzedaży. Linie są bowiem znane z regularnie występujących błędów taryfowych, które pogłębiają straty operacyjne. W październiku b.r. w wyniku głośnego błędu systemu rezerwacyjnego przewoźnik rozdawał bilety za darmo. Zaledwie kilka dni temu linie ponownie sprzedawały miejsca w mocno zaniżonych cenach - tym razem za mniej niż 300 PLN można było polecieć m.in. z Wenecji do Tokio.

Marek Stus
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
shorty 2012-12-23 20:41   
shorty - Profil shorty
oby sie udalo ale z nowymi ludzmi i nowymi pomyslami, zmiana samego prezesa nic nie da. czy nie mozna |ELO wlaczyc w LOT? po co dwa zarzady? samo budowani polaczen tez wiel do zyczenia pozostawia.
gosc_b6f68 2012-12-23 15:16   
gosc_b6f68 - Profil gosc_b6f68
Zycze aby nasz PLL LOT powoli szedl do gory.
irkolo 2012-12-23 11:07   
irkolo - Profil irkolo
Zadłużenie to nie to samo co strata,

w załączeniu: Odpowiedź ministra skarbu państwa na interpelację nr 6604 w sprawie sytuacji finansowej PLL LOT SA z dnia 31 sierpnia 2012 r.
zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama