×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KLM i Boeing: Ekologiczny lot B777-200W piątek (8.03) KLM i Boeing zakończyli jeden z najbardziej ekologicznych, komercyjnych lotów dalekodystansowych. Podczas tego rejsu połączono najnowsze biopaliwo oraz nowoczesne technologie zarządzania ruchem lotniczym. Lot z Amsterdamu do Nowego Jorku (JFK) Boeingiem 777-200ER (PH-BQG) pokazał, że można zmniejszyć prawie o połowę emisję CO2 w porównaniu do zwykłego lotu tej maszyny.

Rejs KL 641 był pierwszym komercyjnym dalekodystansowym lotem KLM podczas którego wykorzystano biopaliwo w proporcji 50/50, a także optymalizację zarządzania ruchem lotniczym (ATM) i wydajne, ciągłe podchodzenie do lądowania (CDA), oraz krótsze kołowanie na lotnisku docelowym w celu zmniejszenia emisji CO2.

Do końca tego roku w programie "Optimal Flight" przewidziano łącznie 26 ekologicznych rejsów. Każdy lot jest napędzany w 50% przez biopaliwa pochodzące z zużytego oleju spożywczego.- Jesteśmy dumni z wyników osiąganych przez ten innowacyjny projekt, który jest syntezą wielu naszych inicjatyw w obszarze zrównoważonego rozwoju. Ten w pełni zoptymalizowany zielony lot jest kolejnym dowodem na zaangażowanie KLM w celu rozwoju kontrolowanej emisji CO2 w lotnictwie - powiedział Pieter Elbers, wiceprezes KLM ds. operacyjnych.

Połączenie tych technologii pomogło zmniejszeniu o połowę ogólnej emisji CO2 do 204 gramów na pasażera i kilometr. Jest to odpowiednik mniejszego zużycia paliwa o 4,2 litra paliwa na jednego pasażera i 100 kilometrów.

- Ten lot jest doskonałym przykładem globalnego podejścia Boeinga do stałego zmniejszania poziomu emisji CO2. To nie tylko lot na biopaliwie, ale pierwszy lot, w który praktycznie wypróbowano elementy planu Boeinga dot. zmniejszania emisji; biopaliwa, zoptymalizowane zarządzanie ruchem lotniczym (ATM), "zielona" nawigacja - powiedziała Julie Felgar, dyrektor Boeinga ds. ekologicznych.

Warto dodać, że Boeing, oraz Airbus i Embraer są członkami Stowarzyszenia Zrównoważonych Użytkowników Paliw (Sustainable Aviation Fuel Users Group, www.safug.org), w skład którego wchodzą 23 wiodące firmy odpowiedzialne za około 25% światowego zużycia paliwa w branży lotniczej. Boeing i Embraer współpracują także w obszarze tworzenia branży biopaliw w Brazylii i badań nad nowymi technologiami zwiększającymi potencjał wydobywczy i dostępność biopaliw. Boeing i Airbus są także zaangażowani w tworzenie programów dostarczania biopaliw w różnych częściach świata. Wszyscy trzej producenci odbyli już loty swoich samolotów wykorzystując biopaliwa i wspierają międzynarodowe organizacje badające i dopuszczające biopaliwa do użycia w lotnictwie komercyjnym.

Piotr Bożyk
Fot. Douwe C. van der Zeegość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie