Przewodnik - Oslo (Norwegia)

Oslo (do 1924 roku Christiania) jest stolicą i największym miastem Norwegii. Leży w południowo-wschodniej części kraju nad Oslofjorden.

W przestrzeni miasta dominują osiedla willowe, wśród których wznoszą się nowoczesne bloki mieszkalne. Główna arteria miasta, Karl Johans z dworca kolejowego biegnie pod górę obok katedry (Domkirke, koniec XVII wieku) i dociera do budynku parlamentu - Stortinget. Jest to wspaniały przykład architektury neoromańskiej, wzniesiony w 1866 roku. Ulica następnie opada w dół obok uniwersytetu i prowadzi do Pałacu Królewskiego (Det Kongelige Slott), położonego w parku na zachodnim krańcu śródmieścia. Pałac został zbudowany w latach 1825-1848. Warto zobaczyć oryginalny w zamyśle kompleks Akar Brygge położonego na południu od pałacu. Na przeciwko wznoszą się dwie nowoczesne, charakterystyczne dla miasta wieże ratusza (Radhus). Po zachodniej stronie Eidsvolls plass wznosi się neoklasycystyczny gmach Teatru Narodowego (Nationaltheatret) zbudowany w 1899 roku.

• Komunikacja miejska:

  • Autobusy: w obrębie miasta ok. 20 linii
  • Tramwaje: 8 linii przecinających centrum miasta ze wschodu na zachód
  • Metro: Tunnebanen ( T-Bane) 8 linii, które łączą się w centrum miasta, tworzą sieć miejską z przedmieściami, 4 linie biegną na zachód (Vest), 4 inne na wschód (Ost)
  • Promy: między centrum Oslo a odległymi przedmieściami i wysepkami Oslofjorden


Adres informacji turystycznej: Norges Informasionssenter (Norweskie Centrum Informacji), Vestbaneplassen 1

Miasto oferuje wiele sposobów aktywnego spędzenia czasu. W okolicach miasta można wędkować, korzystać z kortów tenisowych prywatnych i miejskich (w parku Frogner), odkrytych i krytych basenów oraz kręgielni, m.in. Solli Bowlinghall, Drammensveien 40. Warto zajrzeć do eksperymentalnego Det Apne Teater (Toyenbekken 34), w którym co tydzień wystawiana jest nowa sztuka. W Teatrze Narodowym (Nationaletheatret) na Stortingsgata 15 odbywa się corocznie Festiwal Ibsenowski, na który zjeżdżają zespoły teatralne z całego świata z własnymi inscenizacjami sztuk wielkiego dramaturga. W sierpniu odbywa się w stolicy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, w trakcie którego odbywaj się występy uliczne i koncerty w klubach. W październiku ma miejsce Festiwal Muzyki Nowoczesnej Ultima.

Lotniska w okolicy Oslo

Okazje do miasta Oslo

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy