Wizz Air bez zniżek w Timiszoarze

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 grudnia 2012 15:50
6 komentarzy
Reklama

Rumuński sąd apelacyjny w Piteszti zakazał zniżek, które Wizz Air miał otrzymywać od lotniska w Timiszoarze. Sędziowie uznali, że preferencyjne warunki stanowiłyby nielegalną pomoc państwową.

Sprawę przeciwko Wizz Airowi wniósł rumuński przewoźnik Carpatair, który ma w Timiszoarze swoją bazę. Niskokosztowy konkurent Carpataira miał, według treści pozwu, otrzymać aż 85% zniżki od opłat lotniskowych i pasażerskich w największym porcie lotniczym zachodniej Rumunii.

- To tylko pierwszy wyrok w całej serii spraw wytoczonych lotnisku w Timiszoarze przez Carpataira w związku z różnymi formami państwowej pomocy przyznawanej Wizz Airowi od 2008 r. - oświadczył rumuński przewoźnik po wyroku sądu apelacyjnego, który potwierdził orzeczenie trybunału pierwszej instancji z zeszłego roku.

Według Wizz Aira orzeczenie jest nie tylko niesprawiedliwe, ale wręcz nieprawomocne.

- Zgodnie z prawem, które trybunał w Piteszti najwyraźniej może ignorować, jedynie Komisja Europejska ma kompetencje, by decydować w sprawach o nielegalną pomoc państwową - brzmi oświadczenie węgierskiej linii. Zgodnie z unijnym prawem pomoc państwowa jest legalna wtedy, gdy jej wysokość i warunki są zgodne z tym, co mógłby zaoferować prywatny inwestor. Wizz Air twierdzi, że zniżki w Timiszoarze były w pełni zgodne z tą zasadą.

Daniel de Carvalho, dyrektor ds. komunikacji Wizz Aira, cytowany przez "Air Transport World", podkreśla, że pomoc państwową w Timiszoarze otrzymuje przede wszystkim Carpatair.

- Carpatair korzysta ze znacznie niższych opłat za pasażerów tranzytowych, którzy stanowią 75% ruchu tej linii w Timiszoarze. Te zniżki, obejmujące większość pasażerów Carpataira, dotyczą osób, które nie przynoszą żadnego zysku rejonowi Timiszoary - dodał de Carvalho.

Wizz Air oferuje obecnie 10 połączeń z Timiszoary. Przewoźnik ma tam jedną ze swoich baz.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_b58d6 2012-12-08 21:53   
gosc_b58d6 - Profil gosc_b58d6
jsg: ano takie, że ludzie płacą za żarcie i noclegi etc., a nie tylko za wodę na lotnisku ... Wokół takich lotnisk jak np. HHN mnóstwo osób żyje właśnie z lotniska ...
fr-ops: WMI i północne Mazowsze to też syf, bieda i jeszcze raz bieda ... Polska pełną gębą ... wiocha i wieśniacy ...
gosc_301f1 2012-12-08 12:07   
gosc_301f1 - Profil gosc_301f1
@fr-ops
No widzisz a jednak Wizzair potencjał widzi nie w Poslce a w Rumunii, gdzie teraz Cluj-Napoca ma więcej kierunków niż np. Warszawa-Modlin, czyli stolica naszego pięknego, bogatego kraju.
fr-ops 2012-12-07 20:31   
fr-ops - Profil fr-ops
A czy ktos w ogole widzial to lotnisko.. Rumunia pelna geba, bieda i jeszcze raz wszechobecna bieda. Jedyne godne uwagi sa te MiG 23 zaparkowane pod lasem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama