KE: Sprzedaż spółek LOT-u legalna

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 listopada 2012 19:01
10 komentarzy
Reklama

Komisja Europejska nie dopatrzyła się nielegalnej pomocy państwa w sprzedaży spółek-zależnych LOT-u: LOT Catering, LOT AMS oraz LOT Services. Według Brukseli transakcje odbyły się na warunkach rynkowych.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej, postępowanie wszczęto z uwagi na to, że wszystkie trzy spółki zostały nabyte przez podmioty państwowe z pominięciem otwartego i przejrzystego przetargu.

Komisja zbadała warunki transakcji, w szczególności cenę zakupu oraz wyceny spółek sporządzone przed transakcją. Na tej podstawie stwierdzono, że sprzedaży dokonano zgodnie z warunkami, jakie zaakceptowałby prywatny podmiot działający na warunkach rynkowych. Sprzedaż nie zawierała więc elementu pomocy państwa.

Zgodnie z unijnym prawem dotyczącym pomocy państwowej Komisja może zablokować transakcję lub nałożyć karę w przypadku, gdy z budżetu państwa wspierane są działające na wolnym rynku przedsiębiorstwa. Komisja stwierdza pomoc państwową wtedy, gdy w trakcie sprzedaży lub restrukturyzacji państwo przekazuje podmiotowi większe sumy niż byłoby to uzasadnione w przypadku prywatnego inwestora. Pomoc państwowa jest dopuszczalna jedynie pod bardzo ścisłymi warunkami, m.in. po przedstawieniu szczegółowego planu restrukturyzacji i spłaty zadłużenia.

LOT sprzedał LOT Catering w 2011 r. Regionalnemu Funduszowi Gospodarczemu. W maju 2011 r. wydzielony z LOT-u LOT Services, zajmujący się obsługą naziemną samolotów, został wykupiony przez LOT Cargo (powstał LS Airport Services), należący już wtedy do RFG i Ministerstwa Skarbu Państwa. W marcu 2012 r. zajmujący się obsługą techniczną samolotów LOT AMS trafił do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_e5c0e 2012-11-21 10:55   
gosc_e5c0e - Profil gosc_e5c0e
Kolejn i "specjaliści" sie odzywają... :-) Ciekawe, czy połowa kraczących tutaj leciała kiedyś samolotem, czy znają lotnictwo tylko z Wikipedii :-)))
gosc_5d8fe 2012-11-21 10:30   
gosc_5d8fe - Profil gosc_5d8fe
W piątek jest spotkanie prezesa z pracownikami.
mietek 2012-11-21 10:24   
mietek - Profil mietek
Eee tam, nie kraczcie;-)
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama