×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KE: Sprzedaż spółek LOT-u legalna


Komisja Europejska nie dopatrzyła się nielegalnej pomocy państwa w sprzedaży spółek-zależnych LOT-u: LOT Catering, LOT AMS oraz LOT Services. Według Brukseli transakcje odbyły się na warunkach rynkowych.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej, postępowanie wszczęto z uwagi na to, że wszystkie trzy spółki zostały nabyte przez podmioty państwowe z pominięciem otwartego i przejrzystego przetargu.

Komisja zbadała warunki transakcji, w szczególności cenę zakupu oraz wyceny spółek sporządzone przed transakcją. Na tej podstawie stwierdzono, że sprzedaży dokonano zgodnie z warunkami, jakie zaakceptowałby prywatny podmiot działający na warunkach rynkowych. Sprzedaż nie zawierała więc elementu pomocy państwa.

Zgodnie z unijnym prawem dotyczącym pomocy państwowej Komisja może zablokować transakcję lub nałożyć karę w przypadku, gdy z budżetu państwa wspierane są działające na wolnym rynku przedsiębiorstwa. Komisja stwierdza pomoc państwową wtedy, gdy w trakcie sprzedaży lub restrukturyzacji państwo przekazuje podmiotowi większe sumy niż byłoby to uzasadnione w przypadku prywatnego inwestora. Pomoc państwowa jest dopuszczalna jedynie pod bardzo ścisłymi warunkami, m.in. po przedstawieniu szczegółowego planu restrukturyzacji i spłaty zadłużenia.

LOT sprzedał LOT Catering w 2011 r. Regionalnemu Funduszowi Gospodarczemu. W maju 2011 r. wydzielony z LOT-u LOT Services, zajmujący się obsługą naziemną samolotów, został wykupiony przez LOT Cargo (powstał LS Airport Services), należący już wtedy do RFG i Ministerstwa Skarbu Państwa. W marcu 2012 r. zajmujący się obsługą techniczną samolotów LOT AMS trafił do Agencji Rozwoju Przemysłu

Dominik Sipińskigość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie