PKBWL: Oświadczenie dotyczące B767

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 października 2012 12:22
9 komentarzy
Reklama

Dziś (31.10) Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała tymczasowe oświadczenie dotyczące awaryjnego lądowania Boeinga 767 PLL LOT. Oświadczenie liczy zaledwie 12 stron i ma podobną formułę do raportu wstępnego, który ukazał się miesiąc po wypadku.

- Nie można jednak z niego wyciągać końcowych wniosków – powiedział w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, przewodniczący PKBWL.

Tymczasowe oświadczenie zostało opublikowane w przeddzień rocznicy awaryjnego lądowania kpt. Tadeusza Wrony. Możemy w nim znaleźć m.in. zalecenia PKBWL dla Boeinga, PLL LOT, a także lotniska Chopina.

- W tym oświadczeniu przedstawimy wyniki niektórych przeprowadzonych przez nas ekspertyz, głównie w zakresie techniki. Te badania były prowadzone zgodnie z kierunkami przyjętymi i przedstawionymi w raporcie wstępnym. W trakcie badania audytujemy różne obszary. Zarówno działanie załogi jak i wsparcie techniczne jakie ta załoga może mieć, jak również działanie wszystkich służb na lotnisku. Te elementy znajdą się w naszym raporcie końcowym. W tej chwili będzie tylko część tych informacji, z których nie można wyciągać końcowych wniosków - dodał Lasek.Boeing 767 (SP-LPC) Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował bezpiecznie bez podwozia na lotnisku Chopina w Warszawie 1 listopada 2011 roku. Na pokładzie znajdowało się 231 osób - 220 pasażerów i 11 członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Samolot B767 leciał do Warszawy z lotniska Newark pod Nowym Jorkiem, skąd wystartował wieczorem czasu lokalnego 31 października 2011r. Kapitanem był Tadeusz Wrona, drugim pilotem - Jerzy Szwarc.

Pełny tekst oświadczenia jest dostępny na stronie PKBWL (plik PDF).

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
piotrek737 2012-11-01 20:35   
piotrek737 - Profil piotrek737
gosc_cd4c4: sądzę, że to są łapy kogo innego... a na pewno nie Benka. Weź pod uwagę to, że MSP gwarantuje finansowo 787, więc nie chcieli robić akcji na dwa tygodnie przed odbiorem pt. "Trzeba odebrać ordery". Bezpiecznik bezpiecznikiem, ale moim zdaniem pilot w ogóle nie powinien kontynuować lotu jak nie ma jednego sprawnego systemu hydraulicznego. Ja wiem, że można kombinować, ale osobiście mając za plecami 250 paxów, nie ryzykowałbym bo jak by padł kolejny system to co wtedy? To mamy wtopę. Jednak poza tym wszystkim najbardziej interesuje mnie kto na Newark robił inspekcję przed lotem. Zastanawia mnie czy wyciek rozpoczął się jeszcze przed rozpoczęciem rozbiegu czy też po nim? Możliwe, że ze względu na porę nocną obsłudze i pilotowi robiącemu walk around umknął fakt wycieku z instalacji.
john45 2012-11-01 09:19   
john45 - Profil john45
brawo, panstwo polskie ze wzgledu na postawe prezia bronka uratowala biednego pilociaka wronka. P.S. niedlugo jak w sklepie bedziemy kupowali bezpieczniki po panstwo kaze nam podpisywac instrukcje uzytkowania :(
gosc_92972 2012-11-01 01:44   
gosc_92972 - Profil gosc_92972
Dla mnie LOT ma nie kompetentne osoby, nie wazne czy to pilot czy obsluga naziemna.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama