Boeing przeprowadzi test na 787 LOT-u

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 marca 2013 09:16
12 komentarzy
Reklama

Boeing przeprowadzi testy proponowanej poprawki baterii w Boeingu 787 na samolocie Polskich Linii Lotniczych LOT o oznaczeniu ZA272/LN 86 i rejestracji SP-LRC.

Boeing spodziewa się dość krótkiego okresu testowania, jednak Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nie wyklucza, że może poprosić o więcej testów.

Według wstępnych danych producent musi przeprowadzić tylko jeden lot techniczny z zaproponowaną poprawką.

Do testów naziemnych zostanie użyty Dreamliner ZA005 /LN 5 o rejestracji N787FT, który służył do certyfikacji silników GEnx.

- Wykonamy lot lub loty testowe Boeingiem 787 o rejestracji SP-LRC, który trafi później do PLL LOT. Sądzimy, że certyfikacja poprawek potrwa kilka tygodni - potwierdziła nam Lori Gunter, szefowa działu PR programu 787.

Oba samoloty są obecnie w procesie modernizacji, która potrwa prawie 5 dni, ponieważ należy usunąć stary akumulator litowo-jonowy oraz zainstalować i skonfigurować nowy zespół baterii zarówno dla akumulatora głównego jak i APU. Boeing twierdzi, że około 1/3 wymaganych badań przez FAA jest już zakończona.Boeingi 787 to jedyne samoloty, w którym zastosowano lżejsze, ale bardziej podatne na pożar akumulatory litowo-jonowe. W innych modelach wykorzystywane są baterie niklowo-kadmowe. Boeing nie zamierza wracać do starszego typu zasilania.

Zaakceptowanie planu napraw przez FAA i rozpoczęcie testów przez Boeinga to tylko jeden krok w procesie wznawiania lotów Dreamlinerów. Ray LaHood, szef amerykańskiego departamentu transportu podkreśla, że samoloty ponownie zaczną latać z pasażerami dopiero wtedy, gdy będą całkowicie bezpieczne.

Prawdopodobnie już latem Boeingi 787 należące LOT-u wznowią loty. Przewoźnik wynegocjował przesunięcie opłat za samoloty, które trafią do Polski w 2014 roku. Spółka oczekuje, że maszyny należące do niej, będą jednymi z pierwszych samolotów przywróconych do działania po fazie testów. To efekty spotkania zarządu polskiego przewoźnika z przedstawicielami Boeinga. Pisaliśmy o tym w artykule "LOT: 787 zaczną latać już latem?".

Piotr Bożyk
Fot. Matt Cawby - Paineairport.com
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
spotter10 2013-03-20 09:12   
spotter10 - Profil spotter10
Wszystkim, którzy narzekają na to, że LOT nie ma żadnych odszkodowań za opóźnienia i wynikłe sytuacje, radzę się powstrzymać od sądów, chyba że dokładnie znają zapisy umowy pomiędzy LOT'em a Boeingiem. Bo ja nie znam i nie wiem, czy przypadkiem tego typu sytuacje, opóźnienia itp. nie są jasno określone w umowie i co się za to należy. Nie wiem, czy LOT może się domagać czegokolwiek, czy może Boeing zapłaci LOT'owi z góry ustalone kary za opóźnienia. Niestety, taka wiedza jest dla nas niedostępna, gdyż stanowi tajemnicę handlową.
gosc_c03ef 2013-03-19 22:14   
gosc_c03ef - Profil gosc_c03ef
a dlaczego nie ma nic o odszkodowaniach dla LOT? ehhh..chyba te negocjacje to taka ladna bajka o tym jak plajtujacy LOt jeszcze chwile podyszy. Jacy zarzadcy takie efekty.
camilio 2013-03-19 17:41   
camilio - Profil camilio
Czytając komentarze na pasazer.com dyrektor FAA uśmiechnął się właśnie pod wąsem i rzekł: - Chyba ci naiwniacy nie myślą, że cofniemy zakaz po przetestowaniu jednego, na dodatek nie włączonego do użytkowania egzemplarza? Zgoda będzie, ale jak Boeing dostarczy kwity o przetestowaniu wszystkich sztuk :) Czyli lekko licząc jeszcze kilka tygodni prac przygotowawczych. Potem licząc kilka dni na każdy egzemplarz. To już mamy ze 3 miesiące minimum. Potem kilka tygodni na analizę i wydanie decyzji.

PS. Tak tylko kraczę:)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama