Łódź: Otwarcie terminala w czerwcu

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
24 maja 2012 14:26
3 komentarze
Reklama

6 czerwca w nowym terminalu łódzkiego lotniska zostaną odprawieni pierwsi pasażerowie.

Od tego momentu ruch pasażerski będzie stopniowo przenoszony do nowego budynku. Otwarcie zbiega się w czasie z jubileuszem 100-lecia pierwszego w historii lotu nad Łodzią. Samolot Bleriot XI był sterowany przez nestora polskich pilotów hrabiego Michała Scipio del Campo.

2 czerwca lotnisko przygotowało dzień otwarty, podczas którego łodzianie będą mogli obejrzeć terminal. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, a do wygrania będą bilety na loty z łódzkiego lotniska.Podczas dnia otwartego przeprowadzony zostanie także test funkcjonalności nowego obiektu. Osoby zainteresowane udziałem w testach mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową portu.

- Test będzie polegał na pozorowanej odprawie pasażersko – bagażowej oraz kontroli bezpieczeństwa osób i bagażu, w celu kontroli i sprawdzenia funkcjonowania wszelkich procedur lotniskowych w nowym terminalu pasażerskim. Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzeń, które odbędą się podczas dnia otwartego zamieszczone zostaną na stronie internetowej - powiedziała Ewa Bieńkowska, rzecznik Lodz Airport.

Terminal o powierzchni 26,5 tys. m2 posiada cztery kondygnacje użytkowe: piwnicę, parter, antresolę nad parterem z pomieszczeniami socjalnymi oraz piętro o powierzchni ponad 6,5 tys. m2 przeznaczonych na gastronomię, handel, usługi, pomieszczenia biur podróży, linii lotniczych oraz zaplecze administracyjne.

Odprawa bagażowa będzie się odbywała się na 14 stanowiskach umieszczonych na parterze terminala. Na dodatkowym stanowisku nr 15 znajduje się tzw. linia czerwonej odprawy z deklarowaną kontrolą celną.

Przed odlotem podróżni będą mieli do dyspozycji dwie poczekalnie oraz pasaż handlowo-usługowy. W tym obszarze znajduje się strefa wolnocłowa. W pobliżu zlokalizowane są także stanowiska kontroli celnej, wyposażone w skanery i rolkowe stoły do ręcznej kontroli bagażu, a także pomieszczenie przeszukań. Nowy terminal pasażerski jest wyposażony w wydzielone przejście dla VIP-ów, z własnym stanowiskiem kontroli. W budynku zaprojektowano też oszklony taras widokowy.

Obiekt jest w stanie obsłużyć ok. 1,5 mln pasażerów rocznie. Maksymalna przepustowość tego obiektu to 1300 podróżnych na godzinę, co oznacza, że jednocześnie można w nim odprawiać pasażerów od czterech do sześciu samolotów typu Boeing 737.

Koszt budowy terminala wyniósł około 195 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest w 76% ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Pozostała kwota, stanowiąca wkład własny pochodzi ze środków Portu Lotniczego Łódź.

Tomasz Wyszyński
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_4a579 2012-05-26 02:01   
gosc_4a579 - Profil gosc_4a579
Każdy kto lodował w Łodzi, powinien wiedzieć (domyślić się) czemu w Łodzi do 2 Czerwca, terminalem był barak...

Krótko = Warszawa.
gosc_6424b 2012-05-25 20:27   
gosc_6424b - Profil gosc_6424b
Jednocześnie 4-6 B 737 ale skąd ich brać dobrze że Rayan chce latać ,bo WiZZ sie wycofuje..z Luton
mefex 2012-05-24 19:34   
mefex - Profil mefex
Czas najwyższy zamknąć ten barak w Łodzi i otworzyć coś normalnego. W sobotę przyleciałem do tego baraku - to naprawdę wstyd, że takie duże miasto tak długo miało blaszak za terminal.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama