Nowe drogi kołowania w Warszawie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 kwietnia 2012 09:14
1 komentarz
Reklama

Na warszawskim lotnisku Chopina powstanie nowa droga kołowania. Zarządzający portem PPL ogłosił przetarg, termin składania ofert upływa we wtorek (17.4) - pisaliśmy o tym przed kilkoma dniami.

Nowa droga kołowania, która otrzyma oznaczenie N2, połączy drogę startową 1 (czyli pas 11-29) z drogą kołowania E2, przebiegającą równolegle do pasa. Będzie to dodatkowy, prostopadły zjazd dla samolotów lądujących na pasie 11. N2 znajdzie się pomiędzy istniejącą drogą N, a skrzyżowaniem pasa z drogami A, M, T i J. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 5 mln zł, a po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 4 miesiące na wybudowanie nowej drogi kołowania. Oznacza to, że samoloty skorzystają z niej na pewno w drugiej połowie tego roku.

Ale to tylko pierwszy etap przebudowy systemu dróg kołowania przy pasie 11-29.

W przyszłym roku lotnisko Chopina chce wykonać przebudowę skrzyżowania dróg kołowania A, M, T i J z drogą 11-29. Powstanie tam nowa tzw. ścieżka szybkiego zjazdu, czyli połączona z pasem pod kątem ostrym droga kołowania, w którą samoloty mogą zjeżdżać z większą prędkością. Dzięki tej inwestycji maksymalna liczba operacji na pasie 11 wzrośnie z obecnych 36 do ponad 40 na godzinę.

Większość prac w pobliżu pasa będzie prowadzonych nocą, więc pasażerowie nie powinni odczuć utrudnień. Nawet jeśli trzeba będzie zamknąć pas startowy w ciągu dnia, lotnisko może tak samo funkcjonować z tylko jedną czynną drogą, co pokazał ubiegłoroczny remont - zapewnia nas Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska Chopina.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_5ad04 2012-04-14 10:43   
gosc_5ad04 - Profil gosc_5ad04
tylko po co zwiekszac z 36 do 40 jak wraz z otwarciem Modlina ruch nie przekroczy 26?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama