LOT AMS sprzedany ARP

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 marca 2012 23:21
17 komentarzy
Reklama

Pomimo trwającego w niej strajku, spółka LOT AMS została sprzedana przez PLL LOT. Nowym właścicielem jest państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Marcin Piróg, prezes LOT-u, powiedział PAP-owi, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę zaległych zobowiązań oraz na wymianę floty.

O dzisiejszym (20.3) podpisaniu umowy kupna 100% akcji LOT AMS Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała na swojej stronie internetowej. W komunikacie ARP podkreśla, że zakup jest "w celach inwestycyjnych. Planowane jest podjęcie działań mających na celu podniesienie wartości spółki i jej ewentualne zbycie w przyszłości".

Spółka LOT Aircraft Maintenance Services powstała w 2010 r. po wydzieleniu z LOT-u bazy technicznej. Zajmuje się obsługą techniczną samolotów na warszawskim lotnisku Chopina, a jej głównymi klientami są LOT i Eurolot. Od poniedziałku związkowcy w AMS-ie rozpoczęli bezterminowy strajk, domagając się podwyżki o 2 tys. zł netto. Zarząd mówi, że protest jest nielegalny, a na spełnienie żądań pracowników go nie stać.

- Transakcję sprzedaży LOT AMS negocjowaliśmy od bardzo wielu miesięcy. Mieliśmy twardego negocjatora i cieszę się, że udało nam się ją sfinalizować. Tym samym konsekwentnie staramy się realizować strategię rozwoju firmy - mówi Marcin Piróg, prezes LOT-u, cytowany w depeszy PAP. Już ponad rok temu zgodę na sprzedaż AMS-u wydało Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy LOT-u, a w sierpniu zielone światło dał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Piróg, cytowany przez PAP, zapowiada, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży AMS-u pozwolą na spłatę zaległych zobowiązań finansowych, a także zostaną przeznaczone na wymianę floty. Do końca tego roku LOT ma otrzymać pierwsze Boeingi 787 Dreamliner, a prezes Piróg w wywiadzie dla Pasazer.com mówił także o możliwym powiększeniu floty regionalnych odrzutowców Embraer.

- W najbliższym czasie chcemy zrealizować kolejne transakcje, m.in. sprzedaż naszych udziałów w Casinos Poland oraz Petrolocie - dodaje Piróg, cytowany przez PAP.

ARP to jednoosobowa spółka skarbu państwa, istniejąca od 1990 r. Jednym z jej zadań jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych. Prezesem zarządu ARP jest Wojciech Dąbrowski, brat prezesa Eurolotu, Mariusza Dąbrowskiego.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_4c162 2012-03-31 23:14   
gosc_4c162 - Profil gosc_4c162
Marriota też sprzedali tyle że się z akcjonariuszami kasą nie podzielili...
gosc_914e9 2012-03-22 23:29   
gosc_914e9 - Profil gosc_914e9
Silniki do 767 tez sprzedali, dlatego PC jest za drogi do naprawy. Ta firma wszystko sprzedaje ! Co za polityka :(
mietek 2012-03-22 08:49   
mietek - Profil mietek
No właśnie, może dowiemy się jaka była cena?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama