AMS strajkuje, LOT bez utrudnień

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 marca 2012 19:46
7 komentarzy
Reklama

W spółce LOT AMS trwa strajk, który rozpoczął się w nocy z niedzieli (18.3) na poniedziałek. Choć związkowcy informują, że przystąpiło do niego aż 95% załogi, LOT nie przewiduje żadnych utrudnień.

Jak poinformowało nas Biuro Prasowe PLL LOT, akcja protestacyjna mechaników nie ma wpływu na działalność przewoźnika. Mogą jedynie występować niewielkie opóźnienia. Wczoraj został odwołany rejs do Sztokholmu, jednak według LOT-u nie było to spowodowane strajkiem w AMS-ie, ale przyczynami operacyjnymi.

Pracownicy spółki LOT AMS, zajmującej się obsługą techniczną samolotów na warszawskim lotnisku Chopina, domagają się podwyżek o 2000 zł netto dla wszystkich zatrudnionych. Miałoby to oznaczać powrót do zarobków z 2010 r., sprzed wydzielania bazy technicznej ze struktur PLL LOT. Spółka nie może jednak spełnić tych żądań. Jak powiedział nam Janusz Krynicki, prezes LOT AMS, takie podwyżki doprowadziłyby spółkę do niewypłacalności.W poniedziałek OPZZ informował, że samoloty odlatywały z 70-minutowym opóźnieniem - nie potwierdza tego ani LOT, ani strona internetowa warszawskiego lotniska. Na czas strajku zakazano wstępu na teren firmy dziennikarzom. Zawieszenie strajku związkowcy uzależniają od podpisania porozumienia, tymczasem zarząd mówił wczoraj, że nie usiądzie do rozmów, dopóki trwa protest.

Zarząd LOT AMS we wczorajszym oświadczeniu uznał strajk za nielegalny. Według spółki żądania płacowe są wygórowane. Nie ma też mowy o przepracowaniu, na co skarżą się związkowcy. LOT AMS zatrudnia odpowiednią ilość personelu i spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa. Dodatkowo zarząd wytyka związkowcom, że w trakcie negocjacji nie podnosili kwestii bezpieczeństwa, a jedynie domagali się podwyżek.

W LOT AMS pracuje ok. 850 osób. Około połowa z nich to mechanicy. Średnie wynagrodzenie wynosi niecałe 6,5 tys. zł, a koszty pracy stanowią ok. 60% wszystkich kosztów LOT AMS. Zgoda na podwyżki oznaczałaby wzrosty tych kosztów o ok. 40%.

Głównymi klientami LOT AMS są LOT i Eurolot. Jak informował na sobotniej konferencji prasowej Robert Skalski, przewodniczący Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego, od czasu wydzielenia LOT AMS ze struktur LOT-u w 2010 r. spółka obsłużyła tylko kilka zagranicznych samolotów, choć zmiany struktury firmy miała umożliwić szybszy rozwój.

Jak informuje na swojej stronie internetowej OPZZ, dziś o 9 rano miały rozpocząć się rozmowy strajkujących z zarządem. Protest nie został jednak zawieszony. Nie wiadomo, jakie są rezultaty rozmów - nie udało nam się dziś skontaktować z zarządem AMS-u.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_6c028 2012-03-22 16:12   
gosc_6c028 - Profil gosc_6c028
Ilu jest mechnikow w polsce w firmach prywatnych a ilu pracuje w locie - jak to mozliwe ze taka garstka jest w stanie utrzymac lot nie powodujac zalamania siatki polaczen. To wyraznie wskazuje na to jaka jest efektywnosc pracy w post komunistycznej panstwowej firmie a jaka w sektorze prywatnym. To powinna byc nauczka dla LOT AMS jak ciac koszty!!!
gosc_8b657 2012-03-22 14:53   
gosc_8b657 - Profil gosc_8b657
LOT wynajął obsługę swoich samolotów w innych firmach obsługowych - jest jedno "ALE" - firmy te za obsługę wystawiają rachunki po cenach rynkowych. Do tej pory samoloty obsługiwał LOT AMS czyli spółka córka LOTu - każdy może się domyślić jak wyglądały płatności.... wcale nie wyglądały. Teraz jeżeli musi rzeczywiście płacić to ciekaw jestem jak długo LOT pociągnie na rynkowych stawkach.... Pomijam fakt, że na polskim rynku to LOT AMS ma najlepsze zaplecze techniczne do wykonywania wszystkich rodzajów przeglądów!!!
gosc_2fcea 2012-03-22 11:42   
gosc_2fcea - Profil gosc_2fcea
JEŚLI LOT ZLECI OBSŁUGĘ INNYM FIRMOM ZEWNĘTRZNYM, A TE POŁASZCZĄ SIĘ NA SZYBKI ZYSK TO PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ PADNĄ.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama