×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Okęcie: Osiągnięcia i wyzwania 2011/12Do 16 grudnia na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało łącznie 9 mln 60 tys. pasażerów – czyli o 7,2 proc. więcej niż w 2010 r. Rosnąca liczba odprawianych podróżnych nie powoduje wzrostu natężenia ruchu lotniczego. Liczba operacji lotniczych w 2011 r. jest o ponad 5 proc. mniejsza niż w 2010 r.

- Szczęśliwie udało się uniknąć w tym roku złej pogody i wybuchu wulkanów. W osiągnięciu dobrego wyniku nie przeszkodził także remont krótszej drogi startowej, z powodu którego aż do końca sierpnia mieliśmy w użyciu tylko jedną drogę – komentuje Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W ciągu kończącego się roku w warszawskim porcie zrealizowanych zostało wiele ważnych inwestycji. M.in. otwarte zostały dwa nowe pirsy, co powiększyło powierzchnię terminala o ponad 18 tys. m kw. a liczbę wyjść z 28 do 45. Zmodernizowana została droga startowa DS-1, dzięki czemu lotnisko może obecnie regularnie przyjmować wszystkie największe samoloty świata. Wyremontowana została też płyta postojowa PPS3 i droga kołowania DK-U2.

- Wszystkie te projekty są częścią wieloletniego planu rozwoju portu. Pozwalają nam dostosowywać infrastrukturę lotniska do potrzeb rosnącego ruchu i utrzymywać niezmiennie komfortowe warunki obsługi pasażerów – wyjaśnia Marzec.

W nowym roku lotnisko stanie przed kolejnymi wyzwaniami. Najważniejszym będzie obsługa uczestników finałów piłkarskich mistrzostw Europy UEFA EURO2012™.- Po raz pierwszy w historii Polska będzie gospodarzem jednej z największych imprez sportowych świata. Dla tysięcy zagranicznych kibiców Lotnisko Chopina będzie bramą do naszego kraju i pierwszym z nim kontaktem. Na nas spoczywać będzie w dużej mierze odpowiedzialność za kształtowanie wizerunku Polski i Polaków. Będziemy na to gotowi – zapewnia Marzec.

Wkrótce po zakończeniu mistrzostw do przebudowy zamknięta zostanie stara część Terminala A. Odprawa pasażerów i bagażu przeniesiona zostanie do nowej części, która przez dwa lata będzie musiała pomieścić zwiększony ruch. W międzyczasie zarządzające portem przedsiębiorstwo Porty Lotnicze przejmą od Straży Granicznej obowiązki związane z kontrolą bezpieczeństwa.

- Do tych zadań przygotowujemy się już od dłuższego czasu i szukamy najbardziej optymalnych rozwiązań, które nie zakłócą pracy portu i nie sprawią kłopotów pasażerom. Wierzę, że wszystko pójdzie dobrze i nowy rok będzie dla nas jeszcze ciekawszy i lepszy niż ten, który właśnie kończymy – podsumowuje dyrektor Marzec. 

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, cargo oraz General Aviation. W 2010 r. z usług lotniska skorzystało ponad 8,7 miliona pasażerów czyli blisko 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce.

Lotniskiem zarządza przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL), które w 2011 r. po raz trzeci z rzędu zostało uznane za Perłę Polskiej Gospodarki przez miesięcznik Polish Market i Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Przedsiębiorstwo nagrodzone zostało w tym roku również statuetką Awionetki za sprawność służb lotniskowych podczas awaryjnego lądowania Boeinga 767 oraz godłem Firma Przyjazna Klientowi. Lotnisko Chopina zostało wyróżnione tytułem „Highly Commended” przez międzynarodową społeczność branżową podczas targów Routes Europe.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie