×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nagroda dla Sky Court w BudapeszcieDzięki zdobyciu tej nagrody, nowy budynek Terminal  2 został członkiem elitarnego klubu nowoczesnych konstrukcji inżynierskich światowej klasy, do którego należą m.in. tor wyścigowy Formuły 1 w Abu Dhabi i stadion piłkarski Aviva w Dublinie.Jest to już kolejna międzynarodowa nagroda przyznana dla tej śmiałej pod względem architektonicznym, nowoczesnej i niezwykle funkcjonalnej konstrukcji budowlanej. Jeszcze przed oddaniem do użytku Sky Court otrzymał prestiżową nagrodę Tierney Clark przyznawaną przez Brytyjsko-Węgierską Izbę Inżynierów Budownictwa.

Budynek Sky Court został zaprojektowany przez węgierskiego architekta Zoltána Tima i zespół węgierskich projektantów firmy KÖZTI. Robi naprawdę imponujące wrażenie. Nowoczesna i przestronna konstrukcja budynku zbudowanego ze szkła i stali imponuje śmiałością architektonicznego projektu, a zarazem przyjaznością wobec podróżnych i niepowtarzalną atmosferą.
Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że Sky Court stał się symbolem Węgier XXI wieku.

Sky Court - nowa hal pasażerska Terminalu 2 na lotnisku im. Franciszka Liszta w Budapeszcie działa od 27 marca br. Centralnie położony budynek łączy istniejące Terminale 2a i 2b. Charakteryzuje się on śmiałymi, nowoczesnymi i eleganckimi rozwiązaniami architektonicznymi, szybką, wygodną obsługą pasażerską oraz cateringiem i obiektami handlowymi na europejskim poziomie.W nowym budynku podwojeniu uległa część handlowa. Oferuje ona szeroką gamę placówek handlowych międzynarodowych marek i znacznie lepsze zaplecze gastronomiczne dla podróżnych. Jest tu zlokalizowanych 39 restauracji i sklepów oferujących swoje usługi na powierzchni 4300 metrów kwadratowych. Największą jednostką usługową jest sklep bezcłowy o powierzchni 1400 metrów  kwadratowych prowadzony przez niemiecką firmę Heinemann. Koszt budowy Skycourt wyniósł 88 mln euro.

- Dla zdecydowanej większość turystów, którzy przylatują samolotem na Węgry ich pierwsze wrażenia o nas i naszym kraju kształtuje się właśnie na lotnisku. Nowy, przestronny i komfortowy terminal będzie bardziej przyjazny dla turystów i w lepszy sposób będzie kształtował przyjazny wizerunek Węgier – powiedział podczas ceremonii otwarcia Pál Völner, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Krajowego Republiki Węgier.Sky Court znacznie zwiększa możliwości obsługi pasażerskiej Terminalu 2 z 4,5 - 5 mln do 8,5 mln pasażerów rocznie. Po dalszej rozbudowie Sky Court ruch pasażerski na Terminalu 2 może wzrosnąć do 15 mln pasażerów rocznie, a na całym lotnisku w Budapeszcie będzie mógł sięgać nawet 20 mln pasażerów rocznie.

W 2010 r. lotnisko w Budapeszcie obsłużyło 8,2 mln pasażerów. Otwarcie nowego budynku Terminala 2 sprzyja dynamicznemu rozwojowi tras i zwiększeniu ilości obsługiwanych pasażerów.

Wśród nowych połączeń zainicjowanych ostatnio na budapesztańskim lotnisku należy wymienić bezpośrednie długodystansowe połączenia Qatar Airways na Bliski Wschód, American Airlines do Nowego Jorku. Air Baltic połączył Budapeszt z Rygą, a KLM z Amsterdamem. Wizzair zwiększył ilość lotów z Budapesztu do Turcji m.in. do Istambułu i Antalyi. Jet2.com zainicjował loty do Edynburgu.Malev za to rozpoczął loty do dwóch greckich destynacji - Heraklionu i na Rodos. Budapest Airport obsługiwał w okresie wakacji również nowego przewoźnika czarterowego SunExpress z Turcji.

Rozwój Terminalu 2 nie skończył się na przekazaniu do użytku budynku Sky Court. Od 1 kwietnia br. Budapest Airport rozpoczął się generalny remont Terminalu 2 w części 2A i 2B.

Fot. BUD Aiport

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie