Koniec sporu między PPL a Petrolotem

3 października 2011 17:58
4 komentarze
Reklama
Zakończył się spór pomiędzy PPL a Petrolotem w kwestii praw do użytkowania bocznicy kolejowej na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Strony zgodziły się, by dostęp do bocznicy był otwarty. Porozumienie zakłada również, że ruchem kolejowym odbywającym się na bocznicy i umożliwiającym dostawy paliwa dla samolotów będą zarządzały Porty Lotnicze na podstawie regulaminu uwzględniającego zasady bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że Petrolot posiadał wyłączność na korzystanie z bocznicy. W grudniu ubiegłego roku władze lotniska podpisały umowę z firmą Lotos Tank. Zakładała ona dzierżawę pięciohektarowego terenu na terenie lotniska, z dostępem do bocznicy kolejowej. Spółka, której udziałowcami są LOT i PKN Orlen twierdziła, że posiadany przez nią certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Urząd Transportu Kolejowego sprawia, że to właśnie ona jest jedynym podmiotem zdolnym do legalnego eksploatowania bocznicy.

- Nowe świadectwa bezpieczeństwa dla bocznicy przekazał przedstawicielom Portów Lotniczych i Petrolotu prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Krzysztof Jaroszyński, który osobiście zaangażował się w proces skoordynowania i wydania dokumentów niezbędnych dla bezpiecznej eksploatacji bocznicy. Nowe świadectwa obowiązują od 1 października br. - poinformował Przemysław Przybylski, rzecznik warszawskiego lotniska.

Do końca trzeciego kwartału 2013 roku Lotos Tank ma czas na wybudowanie tymczasowej bazy przeładunkowej paliwa. Stąd paliwo będzie dostarczane cysternami kolejowymi, a następnie przepompowywane do cystern samochodowych, którymi będzie dostarczane do samolotów.

Jak podkreślił Michał Marzec, dyrektor PPL decyzja została pośrednio wymuszona m.in. przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Powietrznego (IATA). Dodaje on również, że sytuacja ta przyniesie korzyści zarówno dla pasażerów, jak i linii lotniczych.

Justyna Żyła
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2011-12-31 22:16   
usuniety - Profil usuniety
wiem jak jest. Wiem dlaczego wchodzi drugi operator. Ale jednak jak LOTOS da niższą cenę od Petrolotu to przepuszczam, żę część przewoźników wybierze Lotos zamiast Petrolotu.
gburian 2011-10-05 23:18   
gburian - Profil gburian
tinek , Lotos i Petrolot Tankuja w GDN , Petrolot i BGS tankuje w KRK i KTW , i nie słyszałem o jakiś fanfarach ze paliwo tam jest tanie.W WAW Bruksela wymusiła obecność kolejnego operatora paliwa , a nie że to PPL tak dba o linie, zapoczątkowałem dyskusje z myślą ze skala ew. obniżek będzie kosmetyczna i nie wpłynie znacząco na atrakcyjność portu i koszty linii lotniczej
usuniety 2011-10-05 20:54   
usuniety - Profil usuniety
Jednak na Okęciu z powodu monopolu były wyższe ceny paliwa, jak wejdzie Lotos Tank to będą konkurowały o klientów cenami tak jak to jest jak na małym obszarze jest dużo stacji to wtedy cena jest niższa niż np. na stacji wokól, której nie ma blisko innej stacji.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy