×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


B787 - od marzeń do rzeczywistościDostawy Boeinga 787 Dreamliner, a raczej jego wielomiesięczne opóźnienia, budziły duże zainteresowanie. Sam producent zapewniał, że zrobi wszystko, aby dostawy rozpoczęły się zgodnie z zaplanowanym na początku 2011 roku harmonogramem. Pierwszy Boeing 787 został właśnie dostarczony do japońskiej linii ANA.Boeing i ANA podpisali w niedzielę (25.09) formalne dokumenty, kończąc tym samym proces dostawy pierwszego samolotu 787 Dreamliner.


Dostawa pierwszego Dreamlinera

Podczas specjalnej uroczystości Boeing i linie lotnicze ANA, wspólnie świętowali dostawę samolotu 787 Dreamliner. Wzięło w niej udział również ponad 500 pracowników zaangażowanych w program 787. Przekazanie samolotu reprezentantom linii ANA odbyło się na oczach tysięcy widzów.- Świętujemy dziś wyjątkowy moment w historii lotnictwa. 787 Dreamliner stanowi największy postęp w zakresie innowacyjności w lotnictwie pasażerskim od czasów wprowadzenia na rynek Boeinga 707 ponad pół wieku temu - powiedział Jim McNerney, prezes Boeinga. -  Pragnę serdecznie podziękować liniom ANA, wszystkim pracownikom Boeinga, oraz naszym partnerom za talent, technologię i pracę zespołową, które pozwoliły na powstanie tego rewolucyjnego samolotu - dodał McNerney.Podczas uroczystości, Jim Albaugh, prezes Boeing Commercial Airplanes, wręczył symboliczne klucze do samolotu prezesowi ANA, Shinichiro Ito.

- Nieczęsto zdarza się okazja aby wpisać się do kart historii, dokonać czegoś ogromnego i odważnego, co zmieni świat na wiele sposobów i będzie trwać długo po tym, gdy nas już nie będzie - powiedział Jim Albaugh, prezes Boeing Commercial Airplanes. - A tym właśnie jest 787 Dreamliner i dokonały tego wspólnie Boeing i ANA – stworzyły pierwszy samolot prawdziwie godny miana samolotu XXI wieku - dodał Albaugh.- Jesteśmy zachwyceni mogąc nareszcie odebrać nasz pierwszy egzemplarz 787. Linie lotnicze ANA są dumne z zaszczytu, jakim jest bycie pierwszą linią lotniczą która otrzymuje ten samolot i bycie partnerem Boeinga przy tworzeniu tej niesamowitej maszyny - powiedział Shinichiro Ito, prezes linii ANA. - Dreamliner pozwoli nam na oferowanie niezrównanego poziomu usług oraz wpłynie na podwyższenie komfortu naszych pasażerów. Będzie on także odgrywać kluczową rolę w planach ekspansji międzynarodowej linii lotniczych ANA - dodał Ito.- Dzisiaj dołączacie do grona legend branży lotniczej. Nie mam wątpliwości, że za 30 lub 40 lat kolejny wybitny zespół świętować będzie premierę nowej wersji samolotu 787 Dreamliner - powiedział do pracowników Pat Shanahan, wiceprezes Boeing Commercial Airplanes odpowiedzialny za dział programów pasażerskich. - Będą szukać odpowiednich słów, aby wyrazić głęboki podziw i szacunek dla waszej ciężkiej pracy, oraz za stworzenie podstaw dla silnej przyszłości firmy Boeing i dla naszej branży - dodał.

- Zainspirowała mnie wasza pasja, zaangażowanie i oddanie. Sprawiliście, że 787 Dreamliner stał się rzeczywistością - powiedział Scott Fancher, wiceprezes Boeing Commercial Airplanes odpowiedzialny za program 787. - Wasze osiągnięcie, które dziś celebrujemy jest niesamowite i z pewnością będzie pamiętane przez lata - dodał.

We wtorek samolot odleciał do Japonii.Media przemilczały jednak pewien istotny fakt. Pierwsza dostawa samolotu zbiegła się z 30. rocznicą pierwszego lotu Boeinga 767. Właśnie 30 lat temu 26 września po raz pierwszy wzbił się w powietrze Boeing 767-200. Dostawa ta była swoistym hołdem nowego następcy B767 - Boeinga 787.

ANA - pierwszy klient B787

Linie ANA zostały pierwszym klientem programu 787 (launch customer) w kwietniu 2004 roku. Zamawiając wtedy rekordową ilość 50 samolotów 787 Dreamliner.

Pierwsze dwa Boeingi 787, które trafią do linii ANA noszą specjalne malowanie oznaczające fundamenty marki All Nippon Airways - innowacyjność, oryginalność i natchnienie Japonii. Pierwsza maszyna otrzymała japońskie znaki rejestracyjne JA801A (ZA101/LN:8).Nowy nabytek linii będzie wykorzystywany na krótkich trasach międzynarodowych dlatego jego wnętrze podzielone jest na dwie klasy podróży; klasę biznes oraz klasę ekonomiczną.

- Pasażerowie linii ANA będą pierwszymi na świecie, którzy doświadczą komfortowego wnętrza Boeinga 787 Dreamliner. W połączeniu z najwyższej klasy usługami linii ANA, pasażerowie będą mieli przestronne wnętrze, duże okna, wygodne siedzenia, a także dotykowy panel rozrywki w locie - powiedział Mitsuo Morimoto, wiceprezes ANA.Niektóre z najbardziej innowacyjnych technologii na pokładzie Boeinga 787 nie są widoczne gołym okiem, ale z pewnością pomogą pasażerom odczuć różnice i sprawią, że ich lot będzie bardziej przyjemny i komfortowy.Na chwilę obecną ANA ma zamówionych 55 Boeingów 787. Do końca marca 2012 przewoźnik otrzyma 11 maszyn. Kolejne osiem samolotów ma zostać dostarczonych do 1 marca 2013 roku.

Gdzie poleci pierwszy Dreamliner?

1 listopada ANA rozpocznie regularne rejsy Boeingiem 787 z Tokio do Okayamy i Hiroszimy. Międzynarodowe operacje na B787 rozpoczną się miesiąc później - 1 grudnia. Pierwszą trasą liniowca marzeń będzie połączenia Tokio - Pekin.Pierwszą trasą dalekodystansową będzie połączenie Tokio - Frankfurt uruchamiane w styczniu 2012.

Jednak pierwsze na świecie loty pasażerskie B787, jako rejsy czarterowe, zostaną wykonane 26 i 27 października na trasie Tokio - Hong Kong.

Ponad trzy lata opóźnień!

Boeing podczas przygotowywania projektu informował na swojej stronie internetowej, że lot testowy ma się odbyć w czwartym kwartale 2008 roku, a pierwsze dostawy mogą zostać zrealizowane w trzecim kwartale 2009 roku. Tak się jednak nie stało.

Pierwszym powodem opóźnienia był strajk operatorów obrabiarek. 4 listopada Boeing ogłosił, że pierwszy lot nie odbędzie się w zapowiadanym terminie - jako przyczynę podano niewłaściwą instalację ważnych elementów łączących.

W grudniu 2008 producent zapewniał, że pierwszy lot ma odbyć się w drugim kwartale 2009, a dostawa w pierwszym kwartale 2010.

W czerwcu 2009 producent z Seattle po raz kolejny poinformował o przełożeniu pierwszego lotu testowego i wyznaczył kolejną datę - 15 grudnia 2009. Tego terminu dotrzymał. Lot zakończył pomyślnie.

W listopadzie 2010 podczas lotu testowego, na pokładzie jednego z sześciu Dreamlinerów miała miejsce awaria instalacji elektrycznej, która spowodowała pożar w tylnej części kadłuba. Boeing zdecydował, że dostawa pierwszych samolotów została po raz kolejny przełożona, tym razem na trzeci kwartał 2011 roku.


Jaki będzie Boeing 787?

Boeing 787 Dreamliner czyli "liniowiec marzeń" to najnowocześniejszy, szerokokadłubowy samolot pasażerski na świecie. Kluczem do wyjątkowej wydajności Dreamlinera jest zestaw nowych technologii, które opracowano i zastosowano w tym samolocie. Materiały kompozytowe stanowią 50 procent struktury B787; w tym kadłub i skrzydła.Dreamliner jest prawdziwym przełomem w produkcji samolotów pasażerskich. Nowoczesna konstrukcja, zaawansowane technologicznie silniki, lekkie kompozytowe materiały, obniżony poziom hałasu, bardziej przyjazne warunki na pokładzie – to tylko niektóre z cech, które zapewnią pasażerom najwyższy komfort podczas podróży. Na pewno będzie samolotem na miarę XXI wieku.


Oby do kwietnia 2012 roku!


Pisząc o Dreamlinerze należy, a nawet trzeba wspomnieć, że PLL LOT będą pierwszą linią lotniczą w Europie, ale... ósmą na świecie, która otrzyma ten model samolotu. Wstępna deklaracja dostawy jaką otrzymał od Boeinga nasz narodowy przewoźnik to druga połowa kwietnia 2012. Kolejne cztery maszyny mają trafić do przewoźnika w okresie od sierpnia do listopada 2012. Reszta czyli kolejne trzy maszyny zostaną dostarczone w 2013 roku.Samolot B787 Dreamliner dla PLL LOT otrzymał oznaczenie ZA270 a na linii produkcyjnej jego numer to 61. Oznacza to, że samolot dla LOTu będzie 61. wyprodukowaną maszyną B787. Ze wstępnych informacji wynika, że montaż pierwszego 787 dla rodzimego przewoźnika rozpocznie się za około 2-3 miesiące. "Nasz" Dreamliner wyposażony zostanie w silniki Rolls-Royce Trent 1000.


Piotr Bożyk
Fot. Boeing Media, Walt Blake


Reklama


Booking.com
gość_821bc - Profil
gość_821bc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie