×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ETS: Zakaz uczestnictwa dla linii z USAPrawna bitwa o europejski System Handlu Emisjami (ETS) wkroczyła na najwyższy możliwy poziom. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, niższa izba amerykańskiego Kongresu, pracuje nad ustawą, która zakaże przewoźnikom z tego kraju uczestnictwa w ETS.

Prace trwają w Komitecie Transportu i Infrastruktury. Proponowaną ustawę popierają zarówno Demokraci, jak i Republikanie. Oznacza to, że na pewno zostanie przegłosowana, choć możliwe są niewielkie zmiany w treści. Mało prawdopodobne jest jednak, by zmieniono jej główne zapisy.

Jeśli ustawa wejdzie w życie przed 1 stycznia 2012 r., kiedy ETS obejmie lotnictwo, powstanie bezprecedensowa sytuacja. Z jednej strony europejscy regulatorzy będą wymagać, by wszystkie linie latające do Europy, także amerykańskie, uczestniczyły w systemie. Z drugiej jednak strony, prawo Stanów Zjednoczonych, pod które podlegają tamtejsze linie lotnicze, będzie jasno zabraniać im udziału w ETS-ie.

- Niesprawiedliwy ETS jest jasnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i stawia amerykańskich przewoźników w pozycji utraty konkurencyjności - powiedział John Mica, przewodniczący Komitetu z Partii Republikańskiej.

- Wprowadzając tę ustawę nie odrzucamy całkowicie konceptu kontrolowania emisji dwutlenku węgla. Podobnie jak administracja Obamy, sprzeciwiamy się jednak samodzielnym krokom ze strony UE, które naruszają suwerenność Stanów Zjednoczonych - dodał Nick Rahall z Partii Demokratycznej.

W ustawie, poza zakazem uczestniczenia w ETS-ie, znalazło się również wezwanie do negocjacji, by amerykańscy przewoźnicy nie zostali ukarani. Swoje poparcie dla proponowanego aktu wyraziły Amerykańskie Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (US ATA) oraz IATA.

Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_c5c86 - Profil
gość_c5c86
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie