Lotnisko Chopina stawia na ekologię

12 października 2010 09:31
Reklama
Lotnisko Chopina rozpoczyna projekt, którego celem jest redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza. Do końca listopada zostanie przygotowany model rozprzestrzeniania się substancji szkodliwych w rejonie portu lotniczego i w jego najbliższym otoczeniu. To kolejna inicjatywa Lotniska Chopina na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Model rozprzestrzenia się zanieczyszczeń w powietrzu wokół lotniska to sposób obrazowania emisji szkodliwych substancji. Jego wynikiem będzie mapa stężenia zanieczyszczeń w rejonie Lotniska Chopina oraz baza danych wielkości emisji z poszczególnych źródeł. W modelu uwzględnione będą stężenia: tlenku i dwutlenku węgla, tlenków azotu, tlenku siarki, pyłu i lotnych związków organicznych.

Dane, które skompletowaliśmy do tej pory pozwolą nam obliczyć wielkość emisji zanieczyszczeń na terenie warszawskiego portu lotniczego i w jego najbliższym otoczeniu za cały 2009 r. Będą one stanowić bazę do określenia zmian w stężeniu zanieczyszczeń w latach kolejnych, co umożliwi podjęcie działań redukujących emisję substancji szkodliwych do powietrza. Dzięki temu będziemy mogli m.in. zoptymalizować ruch pojazdów i samolotów na lotnisku z uwzględnieniem ochrony środowiska – mówi Witold Piechota, kierownik Działu Ochrony Środowiska Lotniska Chopina.
 
Model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń jest pierwszym etapem budowania systemu monitoringu jakości powietrza. W jego ramach opracowana zostanie także koncepcja lokalizacji i budowy urządzeń do pomiaru rzeczywistych stężeń zanieczyszczeń emitowanych przez lotnisko.

Przy projekcie współpracujemy z lotniskiem w Zurychu, które może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem przy realizacji inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Chcemy czerpać z najlepszych przykładów w celu konsekwentnego wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju w warszawskim porcie – zapewnia Wiktor Ziemiński, dyrektor Biura Technicznego.

Stworzenie modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na Lotnisku Chopina to pierwsza faza na drodze do redukcji emisji substancji szkodliwych do powietrza, w tym szczególnie CO2. Jak pokazują szacunki IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) emisja dwutlenku węgla z całego sektora transportu lotniczego stanowi ok. 2 proc. globalnej emisji, z czego 5 proc. pochodzi z działalności operacyjnej lotnisk.

Obecnie wiele portów podejmuje działania, których celem jest redukcja emisji CO2. O ich pozytywnych rezultatach świadczą sukcesy we wdrażaniu programu Airport Carbon Accreditation, który wyznacza standardy w podejściu do problemu emisji gazów prowadzących do efektu cieplarnianego. Od czerwca 2009 r. 22 porty lotnicze z 12 krajów europejskich obsługujące łącznie 26 proc. ruchu pasażerskiego w Europie przystąpiły do inicjatywy uzyskując pozytywną opinię na jednym z czterech poziomów zaawansowania w zakresie redukcji emisji CO2. Wśród nich należy wymienić m.in. lotniska w: Paryżu, Brukseli, Frankfurcie, Amsterdamie i Sztokholmie. Do tej pory akredytowane porty lotnicze zmniejszyły emisję CO2 do powietrza łącznie o ponad 410 tys. ton.

Zdaniem Oliviera Jankoveca, dyrektora generalnego ACI Europe, organizacji zrzeszającej operatorów europejskich portów lotniczych, taki wynik można uznać za dobry początek.

Biorąc pod uwagę wszystkie trudności, z którymi od 2 lat zmaga się europejski sektor lotniczy, z prawdziwą radością obserwuję zdecydowane zaangażowanie wielu portów na rzecz redukcji emisji CO2. Niektóre z nich są dopiero na początku drogi, inne zaszły już daleko, ale uzyskanie zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla (carbon neutrality), nie zaś wyłącznie utrzymanie poziomu emisji na stałym poziomie (carbon neutral growth), pozostaje nadrzędnym celem dla europejskich lotnisk - stwierdził Olivier Jankovec.

Warszawskie lotnisko jest jedynym polskim portem lotniczym, który podejmuje zaawansowane działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Podejmuje m.in. inicjatywy na rzecz monitorowania i ograniczania hałasu, realizuje program retencji i ochrony wód Potoku Służewieckiego (który przepływa przez teren portu), a także programy zarządzania obiegiem i oczyszczania wód deszczowych oraz gromadzenia i utylizacji płynów eksploatacyjnych z instalacji odladzania samolotów. Od 1996 r. na lotnisku prowadzona jest także zracjonalizowana gospodarka odpadami.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy