Ranking subiektywny: Rzecznicy prasowi polskich spółek lotniczych

21 maja 2024 09:00
1 komentarz
Zebraliśmy redakcyjne doświadczenia i przygotowaliśmy subiektywny ranking rzeczników i działów prasowych spółek polskiej branży lotniczej. Natalia Vince z KRK zdobyła tytuł najlepszego rzecznika, a Waldemar Mazgaj z Rzeszowa najgorszego rzecznika.
Reklama
Każdego dnia w pracy dziennikarskiej kontaktujemy się z przedstawicielami lotnisk i linii lotniczych, by zapewnić naszym Czytelnikom najświeższe i najciekawsze informacje. Rzecznik prasowy i jego dział pełni w tym kontakcie rolę kluczową, będąc pośrednikiem między decyzjami zarządu a nami, którzy te informacje przekazują Wam. To właśnie rzecznik lub rzeczniczka, występując jako twarz spółki, odbiera pierwsze krytyczne uwagi zarówno od swoich zwierzchników, jak i od widzów, słuchaczy czy czytelników. Zebraliśmy redakcyjne doświadczenia i oto przygotowaliśmy nasz subiektywny ranking rzeczników i działów prasowych polskiej branży lotniczej.


Kraków Airport

Lotnisko w Krakowie od lat posiada wzorcowy dział prasowy. Rzeczniczką portu jest obecnie Natalia Vince, absolwentka dziennikarstwa UJ. Wcześniej pracowała jako dziennikarka w TVP Kraków i RMF Classic, była kierownikiem zespołu ds. kampanii promocyjnych regionu w Urzędzie Marszałkowskim. Natalia jest profesjonalnie przygotowana do pracy z mediami, zawsze miła i pomocna, a żaden kontakt z nią nie pozostaje bez odpowiedzi.


Wyczerpujące informacje prasowe od Kraków Airport są nam przekazywane bezpośrednio po zdarzeniach, a odpowiedzi na zapytania medialne są zawsze udzielane terminowo. W przypadkach, gdy zapytanie wymaga dodatkowego czasu lub występują opóźnienia, rzeczniczka niezwłocznie informuje nas o tym telefonicznie. Należy podkreślić, że nigdy nie zdarzyło się, abyśmy musieli przypominać o zapytaniu, które pozostało bez odpowiedzi.

Warte podkreślenia jest podejście działu prasowego do prezentacji miesięcznych statystyki portu - otrzymujemy je już w pierwszym dniu roboczym nowego miesiąca. To ewenement w skali całego kraju.

PPL - Lotnisko Chopina, Zielona Góra, Radom

Od czerwca 2021 roku rzecznikiem prasowym i dyrektorem biura marketingu i PR PPL-u jest Anna Dermont, która zbudowała bardzo sprawny i profesjonalny zespół prasowy, który efektywnie i bez zbędnej zwłoki odnosi się do naszych próśb. Komunikacja z przedstawicielami działu prasowego PPL przebiega bardzo zadowalająco. Reakcje na nasze zapytania, czy to przez komunikatory czy też e-maile (tzn. przesłanie informacji potwierdzającej otrzymanie zapytania) są zawsze bardzo szybkie. Niekiedy trzeba czekać trochę dłużej na odpowiedź merytoryczną, ale wynika to z konieczności pozyskiwania informacji z wielu jednostek firmy. Prośby o komentarze czy wywiady załatwiane są zawsze


Naszym kontaktem prasowym w dziale komunikacji jest Piotr Rudzki, kierownik ds. komunikacji. Bez wątpienia pomaga dobre przygotowanie Rudzkiego, który jest absolwentem dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Piotr jest dla nas zawsze dostępny i stara się odpowiadać nawet na pytania, które czasami wykraczają poza bezpośredni zakres funkcjonowania portu lotniczego. Jego zaletą pozostaje też fakt, że jest prawdziwym miłośnikiem lotnictwa cywilnego.

Lotnisko Wrocław

Rzecznikiem prasowym dolnośląskiego portu jest od września 2023 roku Bartosz Wiśniewski. Wcześniej pracował jako dziennikarz w Radiu Wrocław, był specjalistą ds. relacji z mediami w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, szef komunikacji w Homebook, Totalmoney oraz dyrektor marketingu w Browarze Stu Mostów.


Bartosz bardzo szybko wdrożył się w wysokie standardy wrocławskiego portu w profesjonalnym, szybkim i bezproblemowym sposobie komunikacji z mediami. Nowy rzecznik udziela zawsze na czas fachowych komentarzy dotyczących działalności portu, ale też śledzi teksty publikowane w Pasazer.com, szczególnie te dotyczące Wrocławia i natychmiast reaguje, gdy tylko umknie nam ważna informacja dotycząca dolnośląskiego lotniska. Rzecznik jest łatwo dostępny zarówno drogą e-mailową, jak i telefoniczną, a co najważniejsze, zawsze chętny i gotowy do pomocy. Wywiad z prezesem Pacamajem udało nam się opublikować w ciągu kilku dni. Od przesłania pytań do jego publikacji minął zaledwie tydzień.

Poznań Ławica

Od 2016 roku rzecznikiem prasowym lotniska Poznań-Ławica jest Błażej Patryn. Współpraca medialna z wielkopolskim portem lotniczym jest bardzo profesjonalna. Każde nasze zapytanie niesie za sobą merytoryczną i wyczerpująca odpowiedź rzecznika, a żadne nie pozostaje bez odpowiedzi. Na bieżąco i regularnie przesyłane są nam informacje prasowe dotyczące aktualnej działalności lotniska.


Gdańsk

Agnieszka Michajłow funkcję rzecznika prasowego gdańskiego portu lotniczego pełni od 2020 roku. Jest absolwentką prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pracowała w Radiu Gdańsk.


Rzeczniczka udziela rzeczowych informacji i zawsze można liczyć na jej fachową pomoc. Bardzo sprawnie odpowiada na zadawane pytania jak również ekspresowo reaguje na ewentualne nieścisłości. Współpraca medialna przebiega zawsze na najwyższym poziomie i miłej atmosferze.

PLL LOT

Rzecznikiem prasowym narodowego przewoźnika jest Krzysztof Moczulski. Jego dużym plusem jest doświadczenie w branży, bo zanim rozpoczął pracę w biurze prasowym LOT-u spędził sześć lat w działach firmy zajmujących się jakością obsługi klienta i produktem. Okres oczekiwania na odpowiedzi z LOT-u często jest wydłużony. Czasami trzeba wysyłać monity, bo rzadko otrzymujemy informację zwrotną, że nasze pytanie zostało odebrane. Finalnie jednak często uzyskuje się wyczerpującą odpowiedź.

Czas odpowiedzi LOT-u sprawia wrażenie jakby na linii dziennikarz - biuro prasowe istniał jakiś bufor czy pośrednik, który powoduje, że biuro prasowe/rzecznik nie może zareagować odpowiednio szybko. Inaczej ujmując wydaje się, że biuro/rzecznik musi czekać na uzgodnienia i w dodatku nie ma żadnej gwarancji, kiedy one nastąpią. Bez wątpienia narodowy przewoźnik mógłby tę procedurę poprawić.


W ostatnich miesiącach zauważalna jest znacząca zmiana w podejściu do traktowania dziennikarzy. Za kadencji Rafała Milczarskiego nasz dostęp do informacji LOT był ograniczany do niezbędnego minimum, a wyraźna niechęć wobec naszego portalu była odczuwalna na każdym etapie współpracy z narodowym przewoźnikiem. Warto przytoczyć próbę przeprowadzenia wywiadu z Milczarskim. Po miesiącach oczekiwania opublikowaliśmy pytania skierowane do ówczesnego prezesa LOT-u, które pozostały bez odpowiedzi.

Powrót profesjonalnych i zdrowych relacji nastąpił wraz z objęciem sterów narodowego przewoźnika przez Michała Fijoła. Po blisku 6 latach relacje wróciły na prawidłowe tory.

Lotnisko Katowice

Rzecznikiem portu w Pyrzowicach jest Piotr Adamczyk. Informacje prasowe Katowice Airport podawane są na bieżąco, a statystyki ruchu pasażerskiego przesyłane w drugiej połowie następnego miesiąca. Rzecznik działa sprawnie, a odpowiedzi na nasze zapytania zazwyczaj są wyczerpujące.

Lotnisko Łódź

Od 2017 roku rzecznikiem prasowym lotniska jest Wioletta Gnacikowska, która wcześniej była dziennikarką łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej. Współpraca medialna układa się bardzo poprawnie. Rzecznik sprawnie odpowiada na zadane pytania a komunikaty prasowe przesyłane są na bieżąco. Jedyną bolączką lotniska w Łodzi jest zaprzestanie publikacji miesięcznych statystyk na stronie internetowej portu (są podawane co kwartał). Oczywiście, jako członek Airports Council Inetrnatinal dane Lublinka są publikowane przez tę organizację w cyklu miesięcznym, ale może warto te informacje zamieszczać wcześniej na własnym portalu?

Lotnisko Lublin

Od momentu powstania lotniska rzecznikiem prasowym jest Piotr Jankowski. Informacje o działalności portu przesyłane są do mediów na bieżąco. Wcześniej w działaniach PR-owych port wspierała agencja ROMedia, jednak od 3 lat komunikacja oparta jest tylko o osobę rzecznika prasowego. Jedyny minus komunikacyjny to brak comiesięcznej informacji prasowej do mediów o statystykach ruchu pasażerskiego.

Lotnisko Bydgoszcz

Od 2021 roku osobą odpowiedzialną za media jest Mateusz Dul. Komunikacja z BZG przebiega poprawnie, a na wszystkie pytania udzielane są wyczerpujące odpowiedzi. Minusem lotniska w Bydgoszczy są kwartalne, a nie miesięczne statystyki ruchu pasażerskiego.

Lotnisko Olsztyn-Mazury

Dariusz Naworski jest rzecznikiem prasowym mazurskiego portu lotniczego, który zawsze sprawnie odpowiada na nasze zapytania. Z racji wielkości lotniska, kontakt z Szymanami jest minimalny. Lotnisko wysyła do mediów średnio jedną, czasem dwie informacje prasowe w miesiącu.

Lotnisko Szczecin-Goleniów

- Tam jest w ogóle jakiś rzecznik? - pytali podczas przygotowywania tego tekstu młodsi redaktorzy Pasażera. - Nigdy nie otrzymałem od nich odpowiedzi.

Od około 20 lat rzecznikiem prasowym lotniska w Goleniowie jest Krzysztof Domagalski, który teraz pełni także funkcję dyrektora generalnego odpowiedzialnego za finanse, handel, marketing i rozwój. Szczeciński port jest dość odosobnionym i wyalienowanym podmiotem na mapie polskich lotnisk. Ktoś kiedyś zażartował: - Oni bardziej czują się, że są już w Niemczech. Jak słyszymy od osób związanych z branżą lotniczą, przedstawicieli SZZ ciężko spotkać na branżowych eventach, konferencjach czy targach. Przez wiele lat również nam ciężko było nam się spotkać z jakąkolwiek odpowiedzią na przesłane pytania. Odpowiedzi przychodziły po kilku monitach. Rzecznik tłumaczył kiedyś, że ma tyle innych zajęć że brak mu czasu na poprawny kontakt z mediami. Kilka lat temu w działaniach medialnych wsparła go Elwira Postrożna (potem Borecka) z działu marketingu tamtejszego lotniska. Od tego momentu komunikacja znacząco się poprawiła, a Elwira sprawnie odpowiadała na zapytania mediów. Niestety ostatni komunikat prasowy ze Szczecina otrzymaliśmy w czerwcu 2023 roku. Od roku nie otrzymujemy żądnych informacji co dzieje się na lotnisku w Goleniowie.

Bolączką SZZ jest brak publikacji regularnych i bieżących statystyk ruchu pasażerskiego. Obecnie brak danych za ostatnie 4 miesiące. Chociaż ostatnio rzecznik błyskawicznie odpowiedział na nasze zapytanie i podzielił się danymi za pierwszy kwartał br.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka

Od 2022 roku głównym kontaktem dla mediów w podrzeszowskiej Jasionce jest Waldemar Mazgaj, przez blisko 25 lat dziennikarz sportowy rzeszowskich Nowin. Pisze o sobie "człowiek mediów", a w swojej pracy "szczególnie ceni sobie bezpośredni kontakt z ludźmi".

Nasze kontakty z rzecznikiem urywają się, gdy tylko zaczynamy zadawać trudniejsze pytania. Wszystkie e-maile odnośnie postępowań promocyjnych w liniach lotniczych Wizz Air i Ryanair, mimo wielu monitów, do dziś pozostają bez odpowiedzi. Podobnie pytania o remont drogi startowej nie doczekały się konkretnej odpowiedzi, oprócz "nie będzie udzielać żadnych informacji w tym zakresie". Gdy w 2023 roku ukazuje się wywiad z Grzegorzem Polanieckim, który opowiada o dyskryminacji, z jaką spotykał się ze strony rzeszowskiej spółki, Mazgaj przysyła oświadczenie (nieodnoszące się do zarzutów) adresowane w treści do prezesa Entera. Gdy proponujemy rozmowę w której prezes Hamryszczak mógłby odnieść się do zarzutów, otrzymujemy odmowę.


Po wybuchu wojny na Ukrainie, lotnisko w Rzeszowie przeżywa niebywały rozwój. Chcąc pokazać skalę rozwoju Jasionki, zwracamy się z prośbą o wywiad. Mazgaj prosi o przesłanie pytań, jednak w ciągu ponad sześciu miesięcy wywiadu nie udaje sfinalizować. Odpowiedzi rzecznika są niespójne, wymijające i często sprzeczne. Ostatecznie rzecznik przestaje odpowiadać na nasze e-maile, odbierać telefony oraz odpisywać na SMS-y. Bez odpowiedzi pozostają kolejne zapytania medialne i monity wysyłane na jego skrzynkę e-mailową. I tak od miesięcy...

Takie działania to przykład braku umiejętności właściwej komunikacji z mediami i działanie na szkodę spółki. Niezależnie od tego, czy wynika to z braku profesjonalizmu, czy z działań inspirowanych z wyższych szczebli, finalnie odpowiedzialność ciąży na wizerunku rzecznika prasowego. Z naszego punktu widzenia to niestety ewidentny wzór antyrzecznika.

Na zakończenie

Na zakończenie naszego rankingu warto zwrócić uwagę na jedną kwestię, która ułatwiłyby pracę biur prasowych i dziennikarzy. Bardzo pomogłoby, zarówno pierwszym, jak i drugim, publikowanie informacji cyklicznych w określonym, stałym terminie. Porty lotnicze mogłyby podawać dane o liczbie pasażerów, operacji lotniczych i obsłużonego cargo raz na miesiąc w konkretnym dniu. Są to naprawdę podstawowe informacje, które każdy port posiada już kilka dni po zakończeniu miesiąca. Obecnie wiemy tylko, kiedy możemy spodziewać się danych z Balic ale tylko dotyczących podróżnych.

Podobnie powinno być w przypadku LOT-u, który mógłby podawać zestaw kluczowych danych operacyjnych (liczba pasażerów, operacji lotniczych, RPK, ASK i przewiezionych ton cargo) raz w miesiącu np. w pierwszym dniu roboczym przypadającym po 15 danego miesiąca. Również w przypadku raportów finansowych standardem powinna być informacja wyprzedająca zawierająca datę publikacji sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obecnie polityka komunikacji o osiągniętych wynikach finansowych przez firmy polskiej branży lotniczej (z wyjątkiem spółki lotniskowej w Gdańsku) praktycznie nie istnieje.

Taka standaryzacja ograniczy liczbę zapytań kierowanych do biur prasowych i pozwoli rzecznikom na zajmowanie się o wiele ważniejszymi sprawami. Ponadto ustrukturyzowanie sposobów upubliczniania opisanych danych zapewni równe traktowanie wszystkich mediów i ograniczy posądzenia o faworyzowanie określonych tytułów lub redakcji.

Ostatnie komentarze

adriano0101 2024-05-21 13:20   
adriano0101 - Profil adriano0101
A Piotr Adamczyk z KTW? Przecież to giga rzecznik, w dodatku świetnia prowadzi socjale.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy