Wizz Air: 105 mln euro straty netto w III kw. roku fiskalnego F24

25 stycznia 2024 12:45
Wizz Air opublikował raport za IV kw. kalendarzowy 2023 r., czyli III kw. roku finansowego F24, który biegnie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.
Reklama
W IV kw. 2023 r. Wizz Air zanotował stratę netto w wysokości 105 mln euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku przewoźnik znad Dunaju raportował zysk netto na poziomie 33,5 mln euro. Wynik na działalności operacyjnej zamknął się kwotą 180 mln euro na minusie, czyli o ponad 16 proc. gorszą niż w IV kw. kalendarzowym 2022 r. Do złego wyniku netto w dużej mierze przyczynił się wzrost amortyzacji oraz kosztów lotniskowych, handligowych i nawigacyjnych.


W omawianym kwartale Wizz Air wykonał prawie 77,5 tys. operacji lotniczych i przewiózł 15,1 mln pasażerów, czyli o 22 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2022 r. Wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat factor, SF) wyniósł 87,6 i był wyższy o 0,3 punktu proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Przychody zamknęły się kwotą 1,06 mld euro, czyli były wyższe o 153 mln euro w stosunku do IV kw. 2022 r.

Koszty operacyjne przewoźnika wyniosły 1,24 mld euro, co oznacza wzrost o 16,6 proc. Na ten wzrost wydatków operacyjnych w III kw. roku księgowego F24 złożyły się przede wszystkim koszty poza paliwowe, które wzrosły o ponad 28 proc. W tym samym czasie wydatki na kerozynę zwiększyły się tylko o 3,3 proc. przy wzroście pracy przewozowej mierzonej w dostępnych siedzenio-kilometrach (Available Seat Kilometer, ASK) o 27 proc.

Na koniec grudnia 2023 r. flota Wizz Aira liczyła 195 samolotów z czego 13 było zaparkowanych z uwagi na niezbędne inspekcje silników Pratt & Whitney, które wymagają kontroli trwających nawet ponad 100 dni warsztatowych. Z tego powodu przewoźnik planuje uziemienie 40 maszyn pod koniec marca 2024 r. Jednocześnie szefowie linii twierdzą, że to nie wpłynie na jej długoterminowe plany rozwoju.

W IV kw. 2023 r. Wizz Air poprawił wykorzystanie samolotów o 1 godz. i 4 minuty względem analogicznego okresu 2022 r. W trzech ostatnich miesiącach ub.r. maszyny przewoźnika wykonywały operacje przez 11 godz. i 35 minut w ciągu jednej doby. Jednocześnie punktualność poprawiła się o niespełna 10 punktów proc. w stosunku od ostatniego kwartału 2022 r. i wyniosła 72,2 proc.

- Wizz Air w trzecim kwartale odnotował znaczący wzrost oferowania, przed przewidywanym uziemieniem samolotów w IV kw. F24 w związku z demontażem silników GTF w celu przeprowadzenia obowiązkowych inspekcji. Ciężko pracowaliśmy, aby dostosować harmonogram zgodnie ze zaktualizowanymi prognozami oferowania, wykorzystując sezonowość i rynki o największym potencjale, aby zapewnić wyższe zyski i optymalną wydajność operacyjną. Nadal aktywnie zarządzamy problemami z silnikiem GTF, aby zminimalizować ich wpływ na naszą działalność. Na początku kwartału stanęliśmy w obliczu kryzysów geopolitycznych w Izraelu i na Bliskim Wschodzie, w związku z czym zareagowaliśmy, odwołując dotknięte nimi loty, aby chronić naszych pasażerów, pracowników i majątek
- powiedział József Váradi, prezes zarządu Wizz Aira.


- Sprzedaże na początku IV kw. F24 są dobre. Rezerwacje kształtują się na podobnym poziomie jak w zeszłym roku, podczas gdy przychody jednostkowe (RASK) rosną rok do roku, szczególnie w marcu i w okolicach świąt wielkanocnych. Po dostosowaniu ASK do IV kw. (ok. 15 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku) finalizujemy rozkład na sezon letni 2024 r. i na ten moment spodziewamy się utrzymać moce produkcyjne na niezmienionym poziomie rok do roku w I półroczu F25. Patrząc na rok finansowy F25, jesteśmy na dobrej drodze do utrzymywania stałego poziomu ASK rok do roku, przy dostawach nowych samolotów, przedłużeniach leasingu maszyn i zwiększaniu ich wykorzystania. Pozostajemy zaangażowani w efektywne zarządzanie kosztami, wykorzystanie aktywów i produktywność, które są najważniejsze w nadchodzącym czasie
- dodał Váradi.

Dla inwestorów niepokojący może być fakt, że dług netto (net debt) wzrósł do 4,2 mld euro, czyli o 13,6 proc. Niemniej wolna gotówka w dyspozycji Wizz Aira kształtuje się na poziomie 1,59 mld euro i firma ratingowa Fitch utrzymała swoją poprzednią ocenę zdolności kredytowej przewoźnika na niezmienionym poziomie.
- Chociaż na wyniki finansowe w ostatnim kwartale istotny wpływ miało zawieszenie i realokacja mocy produkcyjnych w Izraelu, podtrzymujemy nasze oczekiwania dotyczące zysku netto w F24, które są poparte na zwiększonych obrotach na początku IV kw. F24, zmniejszonymi mocami produkcyjnymi w tym samym okresie oraz rekompensatą otrzymaną od producenta silników za uziemione samoloty. Na podstawie naszej oceny ogólnego wpływu obowiązkowych przeglądów silników jesteśmy przekonani, że nasze długoterminowe plany rozwoju zakładające eksploatację floty 500 samolotów do końca dekady pozostaną bez zmian
- skonkludował prezes Wizz Aaira.​

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy