Będzie rozbudowa terminalu w Krakowie

29 grudnia 2023 15:03
3 komentarze
Zgromadzenie wspólników krakowskiego lotniska podjęło dziś (29.12) uchwałę o wyrażeniu zgody na realizację rozbudowy terminala pasażerskiego.
Reklama
- Przepustowość obecnego terminala pasażerskiego, oddanego do użytkowania po rozbudowie w grudniu 2016 roku jest już niewystarczająca, aby obsłużyć tak intensywnie wzrastający ruch. Dysponując decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego na budowę i rozbudowę nowego terminala pasażerskiego oraz zgody właścicieli- rozpoczynamy proces wyłonienia generalnego wykonawcy robót budowlanych i ruszamy z rozbudową. Przed nami wiele miesięcy prac budowlanych
- powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.


Odwiedzając krakowskie lotnisko łatwo zaobserwować jak jego infrastruktura zmienia się, dostosowując do potrzeb i oczekiwań pasażerów, ale także przewoźników. Obecnie zakończono rozbudowę płaszczyzny postojowej dla samolotów w części zachodniej, dzięki której już na najbliższy sezon letni port będzie dysponował dodatkowymi 15 stanowiskami postojowymi. W trakcie realizacji są inwestycje budowy nowego budynku Cargo oraz budowa nowej stacji energetycznej ST10-bis. Jak zapewnia zarząd to bardzo istotne inwestycje, aby móc myśleć o rozbudowie terminala pasażerskiego. Jedną z kluczowych inwestycji zaplanowanych w Planie Generalnym lotniska pozostaje procedowana obecnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska decyzja na budowę nowej drogi startowej, do której stosowne dokumenty złożono we wrześniu 2023 r.Port czeka na decyzję, będąc gotowym do rozpoczęcia procedur administracyjno-budowlanych. Budowa nowej drogi startowej, umożliwia ciągłość funkcjonowania krakowskiego lotniska, bez konieczności jego zamykania na wiele miesięcy. Ta budowa, podobnie, jak rozbudowa terminala pasażerskiego, czy pozostałe budowy będzie toczyła się przy nieprzerwanie funkcjonującym lotnisku. To także inwestycja domykająca procedowane rozwiązania systemu gospodarki wodno-ściekowej na lotnisku, a także wdrożenie nowoczesnego systemu naprowadzania samolotów, umożliwiającego prowadzenie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności.


- Akceptacja „Planu Inwestycyjnego Kraków Airport na lata 2024 – 2045” i dzisiejsze „zielone światło” na rozbudowę terminala pasażerskiego oraz konsekwentną realizację zatwierdzonego w 2018 r. Planu Generalnego Kraków Airport
- dodaje.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jjemiolo 2024-01-02 20:53   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Czas najwyzszy na wiekszy termnal, ktory juz jest "zakorkowany", zwlaszcza rano. Generalnie, uporzadkowania wymagaloby cale otoczenie lotniska. Wszystko zabudowane w sposob ze nie ma miejsca na rozsadne dalsze poszerzanie ktore jest niezbedne jesli zaklada sie ze ruch bedzie nadal wzrastal.
JackStrong 2024-01-02 17:21   
JackStrong - Profil JackStrong
I tak prezes W. był lepszy od swojego poprzednika pana dra P. A przynajmniej można było się z nim dogadać po angielsku.
lysypiotr76 2023-12-31 12:20   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
,,Pracowitość'' prezesa Radosława Włoszka w ciągu ostatnich dwóch tygodni zadziwia. Nominat byłej premier Beaty Szydło zarządza krakowskim lotniskiem od 2016 roku. Temat nowej drogi startowej i rozbudowy terminalu jest ,,wałkowany'' już tyle lat. Efekty jego prezesury są marne. Myślę że ta jego aktywność w ostatnich dniach nie wiele już zmieni, natomiast przyniesie jego odwołanie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy